عباس جعفری دولت‌آبادی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

عباس جعفری دولت‌آبادی (زادهٔ ۱۳۳۶ در دولت‌آباد اصفهان) دادستان عمومی و انقلاب تهران بود. وی پیش از این سمت‌هایی همچون ریاست دادگستری کل استان خوزستان و همچنین سرپرست مجتمع قضایی خانواده را بر عهده داشته‌است. وی در ۸ شهریور ۱۳۸۸ از سوی صادق لاریجانی رئیس سابق قوه قصائیه به سمت دادستان تهران منصوب شده و در تاریخ ۹ اردیبهشت ۹۸ توسط سید ابراهیم رییسی از این سمت کنار گذاشته شد. جعفری دولت‌آبادی پس از انفصال از سمت دادستان تهران به سمت مستشار عالی دادگاه قضایی قضات منصوب شد.

جعفری که در ابتدا امیدواری‌هایی برای کنار گذاشتن عملکرد سیاسی در دادستانی ایجاد کرده بود در هفته دوم از فعالیت خود حکم بازداشت دو تن از مشاوران ارشد میرحسین موسوی و مهدی کروبی (علیرضا بهشتی و مرتضی الویری) و پلمپ دفتر پیگیری حقوق آسیب‌دیدگان حوادث پس از انتخابات و همچنین دفتر مهدی کروبی را صادر کرد. سردبیر سایت رسمی حزب اعتماد ملی نیز به حکم وی بازداشت گردید. دفتر انجمن دفاع از حقوق زندانیان نیز با حکم وی در روز ۱۷ شهریور پلمپ شد.[۱][۲]

پایان کار به عنوان دادستان تهران[ویرایش]

پس از انتصاب ابراهیم رییسی به عنوان رئیس قوه قضاییه، عباس جعفری دولت‌آبادی با درخواست خود از این سمت تقریباً استعفا داد و به جای او علی القاصی مهر رئیس کل دادگستری استان فارس در این سمت منصوب شد.[۳]

تحریم اتحادیه اروپا[ویرایش]

اتحادیه اروپا طی تصمیم مورخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله عباس جعفری دولت‌آبادی را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف شد.

موارد نقض حقوق بشر[ویرایش]

براساس بیانیه اتحادیه اروپا، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، شمار زیادی از معترضان را از جمله کسانی که در مراسم عاشورای ۱۳۸۸ شرکت داشتند، به دادگاه فراخوانده است. عباس جعفری دولت‌آبادی دستور تعطیلی دفتر مهدی کروبی در سپتامبر ۲۰۰۹ (شهریور ۱۳۸۸)، دستگیری تعداد زیادی از سیاستمداران اصلاح طلب و ممنوعیت فعالیت دو حزب اصلاح طلب را صادر کرده‌است. دفتر او تعدادی از معترضان را به محاربه که می‌تواند حکم اعدام در پی داشته باشد، متهم کرد و در بازداشت اصلاح طلبان، فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران نقش داشت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «مردی برای مهار نرم اختلافات؟». روزآنلاین. ۹ شهریور ۱۳۸۸.
  2. «علیرضا بهشتی، مشاور ارشد میر حسین موسوی بازداشت شد». رادیو فردا. ۱۷ شهریور. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  3. https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-275876 عباس جعفری دولت‌آبادی از دادستانی تهران برکنار شد