عباسیه (اهواز)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عباسیه غزی (اهواز)
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانخوزستان . الاهواز
شهرستانالاهواز
بخشبخش مرکزی
دهستانعنافچه
مردم
جمعیت۳۴۱ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۵۵۵۶۶

عباسیه غزی (اهواز)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اهواز در استان خوزستان ایران است. این روستا در مسیر تصفیه ی قند و شکر اهواز (لامی) و بر ساحل رود کارون قرار دارد ، ساکنان آن عرب و از قبیله آل غزی از زیر مجموعه های شاخه فضول از بنی لام از قبیله بزرگ طایی قحطانی میباشند ، آنها قبل از قرن های کهن در اهواز سکونت داشته اما در قرن های هفتم هجری به بعد توانستند شهرهای رامهرمز، هویزه ، گبان و بصره را بعد از بازپسگیری از دست حکومت مغولی جلایریان دوباره به زیر سلطه خود در آورند ، آنها نیز جنگ بزرگ دیگری با مغول ها در منطقه شقحب بین سوریه و عراق داشتند که توانستند با کمک دیگر زیر مجموعه های قبیله فضول از بنی لام از طایی یعنی طایفه های صرخه و سلطان(عبدالخان) و خرسان مغولیان را شکست سهمگینی دهند. با قدرت گرفتن مشعشعیان قدرت آل غزی بر شهرهای زیرِ اداره خود و نیز ریاستش بر قبیله بنی لام ضعیف شده و شیخ المشایخی بنی لام از آل غزی به عبدالشاه و عبدالخان از قبیله آل سلطان از زیر مجموعه های قبیله فضول طایی منتقل شد .از زیر شاخه های قبیله آل غزی در استانهای خوزستان و ایلام میتوان به مطوری ، آل خمیس ، آل حواس ، بلول ، زریج ، عکوش ، عکران ، فرطوسی ، لعاوسه ، آلبوعاشور بدوان الرمیح ، الصیاح ، شرامخه ، آلبوعلیان ، معن ، آلبو عوف و ... اشاره نمود ، از شخصیت های متولد این روستا میتوان به شاعر کاظم آل غزی فرزند عویز و نیز فرزندان او شاعر قمندار غزی رییس دوره های اول و دوم کلانشهر اهواز و همچنین نویسنده و شاعر و استاد دانشگاه عدنان غزی فرماندار شهرستان شوش ، سعید غزی از مدیران ارشد شهرداری کلانشهر اهواز و شاعر توفیق غزی اشاره نمود.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان عناقچه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۸۳ نفر (۷۵خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.