طرح توجیهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

طرح توجیهی (به انگلیسی: Feasibility Study Report) گزارشی که توجیه پذیری یک طرح را در ابعاد مختلف از قبیل بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد، گزارش طرح توجیهی، نام دارد.

بخش‌های طرح توجیهی را می‌توان به صورت زیر شرح داد:

1- تجزیه و تحلیل مالی یا Financial Analysis ، به منظور بررسی و آنالیز ابعاد مختلف مالی و سودآوری طرح توجیهی صورت می‌گیرد. 2- مطالعه بازار یا Market Study که در آن ابعاد مختلف بازار محصولِ طرح توجیهی بررسی می‌شود. این ابعاد عبارتند از کمبود، بازار هدف، عرضه، تقاضا و ... 3- توجیه‌پذیری فنی یا Technical Feasibility ، به منظور بررسی ابعاد فنی طرح توجیهی همچون فناوری، ظرفیت، محل اجرا، ماشین آلات و تجهیزاتِ تولید و ساختار اجرائی طرح انجام میشود.

نرم‌افزار کامفار چیست؟[ویرایش]

کلمه کامفار Comfar مخفف عبارت انگلیسی Computer Model for feasibility Analysis and reporting بوده به معنای مدل کامپیوتری برای تجزیه و تحلیل امکان سنجی و گزارش دهی است. این برنامه با هدف استاندارد کردن تعاریف و محاسبات ارزیابی‌های اقتصادی توسط سازمان یونیدو Unido سازمان ملل متحد تهیه گردید و علی‌رغم انتقاداتی که به نرم‌افزار کامفار وجود دارد به یکی از پرفروش‌ترین نرم‌افزارهای ارزیابی اقتصادی و بانکی در جهان تبدیل گردید. کامفار امکان شبیه سازی پروژه‌های سرمایه گذاری در کوتاه مدت و بلند مدت و تحلیل فرایندهای مالی را فراهم می‌سازد. از نظر مدیریتی تصمیم گیری در خصوص پذیرش و یا عدم پذیرش یک پروژه، همواره با سوالات زیادی در خصوص ویژگی‌های پروژه و نتایج اجرای آن همراه بوده‌است. نرم‌افزار کامفار ابزاری برای ارزیابی مالی پروژه‌های سرمایه گذاری است که توسط آن می‌توان شاخص‌های مالی پروژه‌ها را محاسبه و تحلیل نمود و تأثیر تغییرات هر یک از پارامترهای ورودی سیستم را بر فرایندهای مالی طرح بررسی کرد و در نهایت در خصوص پذیرش یا عدم پذیرش پروژه تصمیم گیری کرد.

خروجی های نرم افزار کامفار:

- بررسي هاي مالي

- برآورد سرمايه گذاري ثابت

- برآورد سرمايه در گردش

- برآورد هزينه ساليانه توليد

- برآورد استهلاك ساليانه سرمايه گذاري

- برآورد كل سرماية مورد نياز طرح

- برآورد قيمت تمام شده به تفكيك هزينه ها

- تعيين منابع تأمين مالي طرح و هزينه هاي مالي آن

- تحليل درآمدها و هزينه هاي طرح

- تعيين عملكرد سود و زيان طرح براي كل سرمايه گذاري و آورده سهام

- بررسي هاي اقتصادي

- تعيين جريان خالص نقدي كل سرمايه‌گذاري

- تحليل جريان نقدينگي تنزيل شده DCF

- نرخ بازده داخلي IRR

- تعيين ارزش فعلي خالص(npv)

- تعيين نرخ و دورة بازگشت داخلي(pbp) كل سرمايه

- تعيين نرخ و دورة بازگشت داخلي براي آورده سهامداران

- تعيين دوره بازگشت سرمايه

- تحليل نقطه سربسر

- شاخص سود آوري PI

- تحليل حساسيت طرح به هزينه هاي پيش بيني نشده

- انجام آناليز حساسيت پروژه و تحليل ريسك

- تحليل نسبتهاي مالي

- تحليل اثرات متقابل طرحها (آناليز تلفيقي)

- تهيه صورت حسابهاي مالي