صفحه گسترده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

صفحه گسترده[ویرایش]

یک صفحه گسترده برنامه نرم افزاریه کامپیوتریه تعاملی برای سازمان ، تجزیه و تحلیل و ذخیره سازی داده ها در فرم جدول است.صفحات گسترده به عنوان شبیه سازی کامپیوتری از برگه حسابداری توسعه مقاله است. این برنامه به اجرا در داده به عنوان نماینده سلول از یک آرایه ، سازمان یافته در سطر و ستون است.هر سلول از آرایه یک عنصر ازمدل ,مشخصات کنترل و..است که ممکن است یا داده عددی یا داده متنی را دارا باشد، و یا نتایج حاصل از فرمول که به طور خودکار محاسبه میشوند و یا نمایش یک مقدار بر اساس سلول های دیگر میباشد.کاربرهاصفحه گسترده ممکن است هر مقدار ذخیره شده ویا اثرات ان بر ارزش محاسبه شده را تنظیم و مشاهده کنند. این باعث می شود صفحه گسترده مفید واقع شود برای تجزیه و تحلیل از بسیاری از موارد به سرعت و بدون محاسبه دستی نرم افزار صفحه گسترده مدرن می تواند تعامل چندین ورق ، و داده هایی به صورت متن و اعداد ، و یا به صورت نمایش گرافیکی باشد.علاوه بر انجام محاسبه ها و وتوابع ریاضی ، صفحات گسترده مدرن ساخته شده در توابع برای انجام عملیات مالی و آماری رایج هستند. چنین محاسباتی به عنوان ارزش فعلی خالص و یا انحراف استاندارد را می توان به داده های جدولی با یک تابع از پیش برنامه ریزی در یک فرمول استفاده کرد.برنامه های صفحه گسترده نیز ارائه عبارات شرطی ، توابع برای تبدیل بین متن و اعداد و توابع که در رشته متن به کار گیرند,میباشند.


صفحات گسترده جایگزین سیستم های مبتنی بر کاغذ در سراسر جهان کسب و کار میباشند.اگر چه آنها برای اولین بار برای حسابداری و یا حسابداری وظایف توسعه داده شده اند ، ام انها در حال حاضر به طور گسترده در هر زمینه که در آن لیست جدولی هستند ساخته و طبقه بندی و به اشتراک گذاشته شده واستفاده می شوند. VisiCalc اولین صفحه گسترده الکترونیکی در یک میکرو کامپیوتر بود ، و آن کمکی بود به این که کامپیوتر اپل II را به صورت یک سیستم محبوب و به طور گسترده ای استفاده شود.لوتوس 1-2-3 هدایت میکردصفحات گترده رادر زمانی که dos سیستم عامل بود.اکسل در حال حاضر بزرگترین سهم بازاربر روی سیستم عامل ویندوز و مکینتاش دارد برنامه صفحه گسترده از ویژگی های استاندارد ازمجموعه دفتر بهره وری است .از زمان ظهور برنامه های وب ، وسایل اداری در حال حاضر نیز در فرم برنامه وب وجود داشته انددر برنامه صفحه گسترده مدرن، چند صفحات گسترده، اغلب به عنوان برگه و یا به سادگی ورق شناخته شده ، با هم جمع شدند تا به صورت یک کتاب یا کارنامه ای به صورت فیزیکی توسط یک فایل نشان داده شوند، هر ورق باسول هاحاوی تمام اطلاعات برای کتاب یا کارنامه است


کاربرد[ویرایش]

صفحه گسترده مایکروسافت اکسل[ویرایش]

توجه داشته باشید که " نام ستون " در سراسر بالا، " شماره ردیف " در سمت چپ ، و به طور مثال هر سلول شامل این ادرس میباشدA1.یک صفحه گسترده شامل یک جدول از سلول های مرتب به سطر و ستون و مکان X و Y مراجعه کننده است .به مکان X ، ستون ، که معمولا توسط نامه ، "A" ، "B" ، "C" ، و غیره نشان داده میشود، در حالی که ردیف به طور معمول توسط اعداد، 1 ، 2، 3 نشان داده میشود، وبه عنوان مثال میتوان به یک تک سلولی با ادرس سطر وستونش اینطوره اشاره کرد "c10".کاربران با ورق در درجه اول از طریق سلول دخالت میکنند.سلول داده شده می تواند داده ها را به سادگی با وارد کردن آن در نگه دارد،داده میتواند شامل یک متن باشد.ویا فرمولی که قبلا نوشته شده است مثلا در اغاز فرمول3*5=بوده است اما در حال حاضر فقط حاصل فرمول در سلول است و ان فرمول نامرئی است که این ممکن است در بعضی موارد باعث سردرگمی شود. صفحات گسترده به اشتراک گذاری بسیاری از اصول و صفاتی از پایگاه داده استاما درحالی که صفحه گسترده و پایگاه داده یک چیز یکسان نیستند.یک صفحه گسترده در اصل فقط یک جدول است، در حالی که یک پایگاه داده مجموعه ای از جداول با بسیاری از روابط معنایی ماشین خوان بین آنها است .صفحات گستده و پایگا داده ها ورق های سازگار هستندکه میتوان از صفحه گسترده به پایگاه داده برای نمایش جداول و از پایگاه داده به صفحات گسترده برای تجزیه و تحلیل بیشتر وارد شد.


برنامه صفحه گسترده یکی از اجزای اصلیمجموعه دفتر بهره وری ، که معمولا نیز شامل واژه پرداز ، یک برنامه ارائه، و یک سیستم مدیریت پایگاه داده است .برنامه در یک مجموعه استفاده از دستورات مشابه برای توابع مشابه است معمولا به اشتراک گذاری داده ها بین اجزای ساده ترو با مجموعه غیر یکپارچه از برنامه های کارکردی معادل است .این به ویژه یک مزیت بوددر زمانی که بسیاری از سیستم های رایانه های شخصی استفاده میکردندحالت متنی ودستورات را به جای یک رابط کاربر گرافیکی .


تاریخچه[ویرایش]

مقاله های صفحه گسترده[ویرایش]

کلمه " صفحه گسترده " از "گسترش" در حسی از روزنامه و مجله گرفته شده است که 2 صفحه روبرو بهم را پوشش میدهد. واژه مرکب " گسترش ورق " به معنی فرمت مورد استفاده برای ارائه دفترداری دفاتر - با ستون برای دسته ای از هزینه ها که درسراسر بالاهستند ، وفاکتورها ذکر شده که در حاشیه پایین سمت چپ هستند ، و مقدار هر پرداخت در سلولی که در آن سطر و ستون آن همدیگر را قطع کرده اند میباشد، به طور سنتی صفحات گسترده برای ارائه دفتر داری دفاتر کتاب های با صفحات معین با صفحات بزرگ میباشد


پیاده سازی اولیه[ویرایش]

دسته مولد گزارش صفحه گسترده[ویرایش]

دسته " صفحه گسترده " غیر قابل تشخیص از یک کامپایلر دسته ای با داده های ورودی اضافه شده است و گزارش تولید خروجی .با این حال، این مفهوم صفحه گسترده الکترونیکی در سال 1961 در مقاله " مدل بودجه بندی و شبیه سازی سیستم " ریچارد متسیچ مشخص شد.این صفحات گسترده دسته ای در درجه اول با افزودن یا تفریق از کل ستون یا ردیف ( از متغیرهای ورودی ) پرداخته ، به جای سلول های فردی است.در سال 1962 این مفهوم گسترده ، به نام BCL برای کسب و کار زبان کامپیوتر ، درآی بی ام 1130 اجرا شد و در سال 1963 توسط برایان والش در دانشگاه مارکت، کانزاس ، ویسکانسین وبا آی بی ام 7040 منتقل شد.این برنامه در فرترن نوشته شده است.اشتراک زمان اولیه در دسترس آن ماشین بود.در سال 1968 BCL توسط والش به ماشین اشتراک زمان theIBM 360/67 در دانشگاه ایالتی واشنگتن منتقل شد. این برای کمک به آموزش امور مالی و به دانش جویان رشته کسب و کار مورد استفاده قرار میگرفت .دانش آموزان قادر به گرفتن اطلاعات تهیه شده توسط استاد و دستکاری آن برای نشان دادن آن بودند. .در سال 1964، کتابی با عنوان زبان کسب و کار کامپیوتر نوشته شده توسط کیمبال ، استافلزو والش هر دو کتاب و هردو برنامه در سال 1996 وسال های بعد مجددا کپی رایت شد.در اواخر 1960 استفاده BCL به منظور توسعه یک نسخه پیشرفته تر برای سیستم اشتراک زمان خود بود.


LANPAR کامپایلر صفحه گسترده[ویرایش]

اختراع کلیدی در توسعه صفحات گسترده الکترونیکی توسط رنه ک پاردو و رمی لاندو ،کسی که در سال 1970( ایالات متحده ثبت اختراع 4398249) به الگوریتم محاسبه دستورات طبیعی بر روی صفحات گسترده واصل شد. سیستم LANPAR در GE400 و Honeywell 6000 سیستم های اشتراک زمان آنلاین هستند که کاربران را قادر به برنامه از راه دور از طریق پایانه های کامپیوتر و مودم میسازد.اطلاعات می تواند به صورت پویا یا با نوار کاغذی ، دسترسی به فایل های خاص ، در خط، و یا حتی پایگاه های داده خارجی وارد شده باشد.عبارات پیچیده ریاضی از جمله مقایسه های منطقی و " اگر / پس از آن" می تواند در هر سلول استفاده می شود، و سلول های را می توان در هر منظور معرفی شده باشند.


بیمه ماشین / Autotab زبان برنامه نویسی صفحه گسترده[ویرایش]

در سال 1968 ، سه کارمند سابق از شرکت های کامپیوتری جنرال الکتریک که مقر آن در شهر فینیکس، آریزونا است شروع به توسعه نرم افزارخانگی خود کردند.A. لروی الیسون ، هری N. Cantrell ، و راسل E. ادواردز خودشان فهمیدندکار تعداد زیادی ازمحاسبه هارا زمانی که جداولی را برای کسب وکار درست کردند که برای ارائه به سرمایه گذران بود.آنها تصمیم به تلاش بسیار خود گرفتند و برنامه ای نوشتند که جداول خودشان را به انها میداد.این برنامه در واقع برای استفاده ساده شخصی بود واز اولین نرم افزار تولید شده به وسیله شرکتی بود که به نام Capex Corporation شناخته شده بود." بیمه ماشین " به صورت خدمات زمان به اشتراک گذاری GE: .پس از آن ، نسخه ای در رایانه های بزرگ توسط آی بی ام زده شد که با نام AutoTab معرفی شد. بیمه ماشین / AutoTab یک برنامه صفحه گسترده نبود، بلکه یک زبان برنامه نویسی ساده برای صفحات گسترده بود.کاربر نام و برچسب برای هر سطر و ستونتعریف میکند ، سپس فرمول که برای هر سطر یا ستون تعریف شده تعریف میشود.


آی بی ام برنامه ریزی مالی و سیستم کنترل[ویرایش]

آی بی ام برنامه ریزی و کنترل مالی سیستم در سال 1976 ، توسط برایان Ingham در آی بی ام کانادا توسعه داده شد .این توسط آی بی ام در حداقل 30 کشور انجام شده است.این درپردازنده مرکزی آی بی ام زده شدو در میان اولین برنامه های کاربردی برای برنامه ریزی مالی توسعه یافته با APL که به طور کامل زبان برنامه نویسی از کاربر نهایی مخفی بود.از طریق آی بی ام در سیستم عامل VM ، آن را در میان اولین برنامه به صورت خودکار به روز رسانی در هر نسخه از نرم افزار به عنوان نسخه جدید منتشر شد.کاربران می تواند روابط ساده ریاضی بین ردیف و بین ستون را مشخص کنند.در مقایسه با هر گزینه معاصر ، می تواند صفحات گسترده بسیار بزرگ حمایت کند.این اطلاعات مالی واقعی از سیستم دسته ای میراث به صفحه گسترده هر کاربر به صورت ماهانه کشیده لود می شود.این برای بهینه سازی قدرت APL از طریق دانه شی طراحی شده است ، افزایش بهره وری برنامه را تا 50 برابر بیش از روش های برنامه نویسی سنتی بالا میبرد.

زبان مدل سازی APLDOT[ویرایش]

یک مثال از یک اوایل " وزن صنعتی " صفحه گسترده APLDOT بود ، در سال 1976 در ایالات متحده انجمن راه آهن درآی بی ام 360/91 توسعه یافته، در حال اجرا در آزمایشگاه فیزیک دانشگاه جانز هاپکینز کاربردی در لورل ، MD . [ 12 ] نرم افزار مورد استفاده قرار گرفتموفقیت برای سال های سال در حال توسعه برنامه های کاربردی مانند مدل های مالی و هزینه برای کنگره آمریکا و برای Conrail .APLDOT دوبله شد" صفحه گسترده " از آنجا که تحلیلگران مالی و برنامه ریزان استراتژیک آن مورد استفاده برای حل مشکلات همان آنها با پد گسترده مقاله خطاب .


مفاهیم در نرم افزار صفحه گسترده اکسل[ویرایش]

مفاهیم اصلی آن از یک شبکه از سلول ، به نام ورق، با داده های خام ، که ارزش نامیده می شود، و یا فرمول در سلول هستند .فرمول می گویند که چگونه به طورمکانیکی ارزش جدید با ارزش های جدید محاسبه شود.ارزش به طور کلی به صورت اعداداست اما همچنین می تواند متن خالص ، خرما، ماه ، و غیره هم باشد.ابزار های مختلف برای ورق های برنامه نویسی ، تجسم داده ها، از راه دور اتصال ورق، نمایش وابستگی سلول ' ، و غیره به طور معمول ارائه شده است.


سلول ها[ویرایش]

ازبرخود هر سطر وستون در یک ورق یک سلول ایجاد میشود.در این سلول ها میتواند داده ها که از هرنوعی مثل عدد متن وفرمول قرار گیرند فرمول ها اگر در سلول قرار بگیرند ابتدا علامت = نوشته وبعد فرمول نوشته میشود.ارایه ای از سلول ها کاربرگ نامیده میشوند.


ارزش[ویرایش]

ارزش را می توان از صفحه کلید کامپیوتر به طور مستقیم با تایپ به خود سلول وارد کرد.روش دیگر، یک مقدار می تواند بر اساس فرمول ، که ممکن است به شکل محاسبه ونمایش تاریخ جاری یا زمان و یا بازیابی اطلاعات خارجی نقل قول سهام و یا انجام مقدار پایگاه داده باشد


قانون ارزش گسترده[ویرایش]

آلن کی دانشمند کامپیوتراز قاعده ارزش مدت برای خلاصه کردن عملیات صفحات گسترده استفاده کرد: ارزش یک سلول صرفا متکی بر فرمولی است که کاربر در سلول تایپ کرده است ممکن است این فرمول به ارزش سلول های دیگر تکیه کند، ولی این سلول ها محدود هستند به داده و فرمول وارد شده توسط کاربر .هیچ عوارض جانبی برای محاسبه یک فرمول وجود ندارد : تنها خروجی برای نمایش در سلول محاسبه نتیجه فرمول است هیچ مکانیسم طبیعی برای تغییر محتویات یک سلول وجود ندارد مگر اینکه کاربر به صورت دستی تغییر محتویات سلول بوجود اورد.در زمینه زبان های برنامه نویسی ، این بازده یک شکل محدود از برنامه نویسی مرتبه اول کاربردی است.


به روز رسانی در زمان واقعی[ویرایش]

این قابلیت به روز رسانی محتویات یک سلول را به صورت دوره ای با ارزش ازمنبع خارجی مانند یک سلول در یک " راه دور " صفحه گسترده اشاره دارد.برای به اشتراک گذاری ، صفحات گسترده مبتنی بر وب ، آن امر اپدیت سول های دیگر کاربران " فورا " انجام گرفته و به روز رسانی میشود.همه سلول های وابسته باید همچنین به روز شوند.


سلول قفل شده[ویرایش]

هنگامی که وارد میشوید، سلول های انتخاب شده ( یا کل صفحه گسترده )میتوانند به صورت اختیاری " قفل شده " که این برای جلوگیری ازنوشتن تصادفی است. .به طور معمول این را به سلول های حاوی فرمول اعمال می کنند اما ممکن است قابل اجرا به سلول های حاوی " ثابت " مانند یک عامل تبدیل کیلوگرم / پوند (2.20462262 به هشت رقم اعشار ) هم نیز باشد.حتی اگر سلول های فردی مشخص شده باشند به عنوان سلول قفل شده داده های صفحه گسترده ها محافظت میشوند تا زمانی که ویژگی هادر تنظیمات فایل فعال می شود.


قالب بندی سلول ها[ویرایش]

با توجه به قابلیت های نرم افزار صفحه گسترده ، هر سلول ( مانند همتای خود" به سبک " در واژه پرداز ) را می توان به طور جداگانه با استفاده از صفات یا محتوای ( اندازه نقطه ، رنگ، ضخیم و یا ایتالیک ) و یا ( مرزضخامت ، سایه پس زمینه ، رنگ ) فرمت کرد. .برای کمک به خوانایی صفحه گسترده ، قالب بندی سلول ممکن است مشروط به داده ها،به عنوان مثال ، یک عدد منفی ممکن است به رنگ قرمز نمایش داده میشود. قالب بندی سلول ، به طور معمول محتوای آن تاثیر نمی گذارد و بسته به اینکه چگونه سلول ها اشاره و یا کپی شده اند به دیگر برگه و یا برنامه های کاربردی،


نام گذاری سلول ها[ویرایش]

در اغلب پیاده سازی ، یک سلول ، یا گروهی از سلول ها را در یک ستون یا سطر قرار دارد، توانایی نام گذاری را دارد که کاربر برای اشاره به ان سلول از ان استفاده میکند.نام باید منحصر به فرد در صفحه گسترده باشد ، اما زمانی که با استفاده از چندورق در یک فایل صفحه گسترده ،محدوده سلول عینا به نام بر روی هر ورق را می توان مورد استفاده قرار اگر آن را با اضافه کردن نام ورق مشخص شده است. یک دلیل برای این استفاده است برای ایجاد و یا در حال اجرا ماکرو که تکرار یک دستور در بسیاری از ورق.یکی دیگر از دلایل این است که فرمول با متغیرهای نام به آسانی در برابر جبر آنها در نظر گرفته شده برای اجرا( آنها شبیه عبارات فرترن ) بررسی می شود.استفاده از متغیرهای نام و توابع به نام همچنین باعث می شود ساختار صفحه گستردهشفاف تر شود.'


سلول مرجع[ویرایش]

به جای یک سلول به نام ، یک روش جایگزین برای استفاده از یک سلول ( یا شبکه ) مرجع است.اکثر مراجع سلول نشان می دهد سلول دیگر در یک صفحه گسترده را ، امامرجع سلول نیز می تواند به یک سلول در یک صفحه گسترده در یک ورق های مختلف اشاره کند ، و یا ( بسته به پیاده سازی) به یک سلول در صفحه گسترده دیگری به طور کامل، و یا به یک مقدار ازیک برنامه از راه دوراشاره کند. مرجع سلول معمولی در " A1 " سبک متشکل از یک یا دو حرف حروف حساس به شناسایی ستون ( اگر تا 256 ستون وجود دارد : A- Z و AA -IV ) در محدوده 1 ، با شماره ردیف (به عنوان مثال-65536 ) است.در هر صورت به بخشی می تواند مرتبط باشد ( آن را تغییر زمانی که فرمول آن را در است نقل مکان کرد و یا کپی ) ، و یا مطلق ( در مقابل بخشی نگران از مرجع سلول نشان داد با $) . جایگزین " R1C1 " سبک مرجع شامل نامه R ، تعداد ردیف ، نامه C ، و تعداد ستون است .شماره ردیف یا ستون نسبی با قرار دادن تعداد در کروشه نشان داده میشود .اکثر صفحات گسترده فعلی استفاده سبک A1، برخی از ارائه سبک R1C1 به عنوان یک سازگاری option.When کامپیوتررا دارند برای محاسبه یک فرمول در یک سلول برای به روز رسانی ارزش نمایش داده شده که سلول ، مرجع سلول (بازدید کنندگان ) در آن سلول ، نامگذاری برخی از سلول های دیگر (بازدید کنندگان) است.


محدوده سلول[ویرایش]

به همین ترتیب، به جای استفاده از طیف به نام سلول ،مرجع دامنه می تواند مورد استفاده قرار گیرد .( : A6 A1 ) ، که تمام سلول هادر محدوده A1تا A6 مشخص شده اشاره به طیف وسیعی از سلول هابه طور معمول از فرم دارند.فرمول مانند "= SUM ( A1 : A6 ) " را تمام سلول مشخص شده را اضافه کنید و نتیجه را در سلول حاوی فرمول خود را اضافه کنید .


ورقه ها یاصفحات[ویرایش]

در اولین صففحه های گسترده، سلول های یک شبکه دو بعدی ساده بود.با گذشت زمان، مدل گسترش یافته وبعد سوم ، و در برخی موارد یک سری از شبکه های به نام ، ورق نامیده می شود.نمونه پیشرفته ترین اجازه می دهد وارونگی و چرخش عملیات که می توانید قطعه و پروژه مجموعه داده در شیوه های مختلف داشته باشید.


فرمول ها[ویرایش]

فرمول محاسبه مورد نیاز برای قرار دادن نتیجه در سلول آن است که در داخل موجود شناسایی می کند.بنابراین یک سلول حاوی فرمول دو جزء صفحه نمایش دارد.فرمول خود و ارزش و نتیجه ان .فرمول به طور معمول تنها زمانی نشان داده میشود زمانی که سلول توسط " کلیک " از ماوس بر روی یک سلول خاص انتخاب شود.در غیر این صورت آن حاوی نتیجه محاسبه فرمول است.

توابع[ویرایش]

صفحه گسترده معمولا شامل تعدادی از توابع عرضه ، مانند عملیات های ریاضی ( به عنوان مثال ، summations ، میانگین و غیره ) ، توابع مثلثاتی ، توابع آماری ، و غیره. هستد.علاوه بر این ، اغلب پیش بینی برای توابع تعریف شده توسط کاربر وجود دارد.در مایکروسافت اکسل این توابع usingVisual عمومی برای برنامه های کاربردی در عرضه ویژوال بیسیک تدوینگر تعریف شده است، و مانند توابع به صورت خودکار قابل دسترس در کاربرگ است. علاوه بر این، برنامه را می توان نوشته شودکه کشیدن اطلاعات از کاربرگ ، انجام برخی از محاسبه هاو گزارش نتایج به کاربرگ باشد.در شکل ، نام مربع- اختصاص کاربر است ، و تابع مربع است با استفاده از ویرایشگر ویژوال بیسیک همراه با اکسل معرفی شده است.نام و نام خانوادگی Managerdisplays تعاریف گسترده از نام متغیر x و y است.


زیر روال ها[ویرایش]

توابع خود نمی توانند به کاربرگ ارسال ، اما به سادگی ارزیابی خود بازگشت .با این حال، در مایکروسافت اکسل، زیرروالهای می تواند ارزش ها یا متن یافت در زیرروال به طور مستقیم به صفحه گسترده ارسال .شکل نشان می دهد کد ویژوال بیسیک برای یک زیرروال که می خواند هر عضو از نام متغیر ستون X ، محاسبه مربع آن ، و این مقدار را به عنصر مربوطه را از نام ستون متغیر Y می نویسد .ستون Y حاوی هیچ فرمول به دلیل ارزش های آن در زیرروال محاسبه ، نه در صفحه گسترده ، و به سادگی در نوشته شده است.


نمودارها[ویرایش]

بسیاری از برنامه های کاربردی گسترده اجازه نمودار ، نمودار یا نمودار هیستوگرام از گروه مشخص از سلول که به صورت پویا دوباره ساخته شده است به عنوان محتویات سلول را تغییر تولید می شود.بخش گرافیک تولید یا می تواند در برگه فعلی تعبیه شده باشد و یا اضافه به عنوان یک شی جداگانه باشد.


جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]

References[ویرایش]