شکیبایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تابلو حکاکی، صبر اثر هانس سیبالد بهام ۱۵۴۰م

خویشتن‌داری یا بردباری یکی از راه‌های مقاومت انسان در شرایط دشوار است؛ که می‌تواند اشاره به پایداری نشان دادن انسان در برابر موقعیت‌های تحریک یا تأخیر باشد بدون آنکه باعث دلخوری یا خشم یا سایر راه‌های منفی شود. خویشتن داری نمودی از تحمل هر انسان در زمانی است که وی تحت فشار بوده و بویژه هنگامی که با مشکلات طولانی مدت مواجه شده باشد.
خویشتن داری میزان سطحی از تحمل فرد است قبل از اینکه فرد واکنش منفی نشان دهد. همچنین این لغت بمنظور اشاره به صفت و فضیلت ثابت قدم بودن شخص بکار می‌رود؛ که متضادهای آن عجله و عجول بودن است.

در صورتی که فردی بتواند افکار و رفتار خود را به گونه ای تنظیم کند که فشارهای درونی و بیرونی متوقف شود ، سپس کاری را انجام دهد که باور دارد صحیح و به جاست ، میتوان او را خویشتن دار نامید.[۱]

از دیدگاه علمی[ویرایش]

در روانشناسی تکاملی و علوم اعصاب شناختی خویشتن داری بعنوان یک مشکل تصمیم‌گیری بین ۲ انتخاب، مثلاً انتخاب پاداش کوچک در کوتاه مدت، یا انتخاب پاداش ارزشمند تر در دراز مدت مورد مطالعه قرار گرفته‌است. در تمام حیوانات که انسان نیز جزو آنها می‌باشد، تمایل به پاداش کوتاه مدت بیش از پاداش‌های طولانی مدت می‌باشد. با وجودی که غالباً پاداش‌های طولانی مدت نسبت به پاداشهای کوتاه مدت از مزایای بیشتری برخوردار می‌باشند.

منابع[ویرایش]

  1. میشل بربا. کلیدهای پرورش هوش اخلاقی در کودکان و نوجوانان : هفت نیکخویی اساسی که به کودکان انجام کار درست را می آموزد. ترجمهٔ فرناز فرود. صابرین.

[�] ویکی‌پدیای انگلیسی