پرش به محتوا

شونی کاگه‌سوکه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شونی کاگه‌سوکه
نام بومی
少弐景資
زاده۱۲۴۶
درگذشته۱۲۸۵
درجهفرمانده سامورایی
جنگ‌ها و عملیات‌ها

شونی کاگه‌سوکه (به ژاپنی: 少弐景資 Shōni Kagesuke)؛ تولد ۱۲۴۶ – مرگ ۱۲۸۵) فرد نظامی اهل ژاپن و از خاندان شونی بود. شهرت وی به علت دفاع وی از ژاپن در طی حمله مغول به ژاپن است.

کاگه‌سوکه در سال (۱۲۷۴) و در هنگام اولین حمله مغول به ژاپن در روز بیستم از ماه دهم سال بون‌ای، در سن ۲۹ سالگی، ۵۰۰ سامورایی را در دفاع در مقابل حمله مغول به خلیج هاکاتا رهبری می‌کرد. تصویر وی در طومار تاریخی موکو شورای اکوتوبا در خط اول حمله نقاشی شده‌است.[۱] گفته می‌شود که وی در طی حمله به سپاه توانست معاون سپاه دودمان یوان، ریو فوکوکو، را با تیر زخمی کند.[۲]

در سال ۱۲۸۵ پس از مرگ پدر، در مورد حق وراثت و بازگرداندن املاکش با برادر بزرگترش وارد نزاع و درگیری شد. در شورش شیموتسوکی که جنگ قدرت پس از مرگ شیکن هشتم و نزاع مابین آداچی یاسوموری و تایرا نو یوریتسونا بود به نفع یاسوموری وارد جنگ شد اما مورد تعقیب برادرش که در جبههٔ یوریتسونا پیوسته بود قرار گرفت و پس از شکست دست به خودکشی زد. در هنگام مرگ ۴۰ سال داشت.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "少弐景資 しょうに かげすけ" (به ژاپنی). The Asahi Shimbun Company. Archived from the original on 5 November 2019. Retrieved 5 November 2019.
  2. "少弐景資の放った矢が、元軍に2人いた副司令官のうち1人を射抜き" (به ژاپنی). 産経新聞社. Archived from the original on 6 November 2019. Retrieved 5 November 2019.
  3. "少弐景資 しょうに かげすけ" (به ژاپنی). The Asahi Shimbun Company. Archived from the original on 5 November 2019. Retrieved 5 November 2019.