شورش ان لوشان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سلسله تانگ در ۷۰۰ میلادی
شورش آن لوشان
تاریخ۱۶ دسامبر ۷۵۵ تا ۱۷ فوریه ۷۶۳
مکانچین شمالی
نتیجه تانگ سلسله یان را شکست داد اما به شدت تضعیف شد.
طرفین درگیر
امپراتوری تانگ یان
فرماندهان و رهبران
تانگ شوآن زونگ
تانگ سوزونگ
تانگ دائی زونگ
فنگ شانگ چینگ
گائو شیان ژی
گشو هان
Guo Ziyi
لی گوآنگ بی
ژانگ شون
آن لوشان
آن چینگشو
شی سیمینگ
شی چائویی
قوا
حداکثر ۶۰۰٬۰۰۰-۷۰۰٬۰۰۰ نفر حداکثر ۲۰۰٬۰۰۰–۳۰۰٬۰۰۰ نفر
تلفات
سنگین سنگین

شورش آن لوشان آشوب و اغتشاش اجتماعی بود که در دوره سلسله تانگ در چین از ۱۶ دسامبر ۷۵۵ تا ۱۷ فوریه ۷۶۳ میلادی به طول انجامید. این شورش زمانی آغاز شد که ژنرال آن لوشان در شمال چین خود را امپراتور نامید و سلسله یان را تأسیس نمود. این واقعه به عنوان شورش آن-شی یا اغتشاشات آن-شی نیز شناخته می‌شود. این شورش پس از مرگ آن لوشان نیز در زمان پسرش، آن چینگ شو، و جانشین آن چینگ شو - شی سیمینگ - ادامه یافت.

این شورش اگرچه در نهایت سرکوب شد، اما محدوده آن بسیار وسیع بود. شورش آن لوشان تمامی چین شمالی به انضمام بخشی از مغولستان امروزی و ترکستان را دربر گرفت. شورش آن لوشان تلفات زیادی دربر داشت (طبق آمار:۳۶ میلیون کشته) و در نهایت به تضعیف سلسله تانگ و سقوطش در آینده شد.

شورش و فتح لوئو یانگ[ویرایش]

در پایان سال ۷۵۵ میلادی، آن لوشان شورش کرد. ارتش او از فانیانگ (نزدیک بیجینگ امروزی) به سرزمین‌های جنوب سرازیر شد. آن لوشان، در طول راه، کارگزاران تانگ را که به او پیوستند با خشنودی پذیرفت. به تدریج، افراد زیادی به او ملحق شدند. آن لوشان با عبور از آبراه بزرگ، شهر لوئو یانگ (پایتخت شرقی تانگ) را در همان سال تسخیر کرد و نیروهای ضعیف و پراکنده تانگ را درهم کوبید. او در لوئویانگ، خود را امپراتور چین خواند و سلسله جدید یان (大燕皇帝) را تأسیس کرد. قدم بعدی او تسخیر چانگان (پایتخت غربی تانگ) و بقیه چین جنوبی بود.

منابع[ویرایش]