شورش ان لوشان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شورش ان لوشان
Tang Dynasty circa 700 CE.png

سلسله تانگ در ۷۰۰ میلادی
تاریخ۱۶ دسامبر ۷۵۵ تا ۱۷ فوریه ۷۶۳
مکانچین شمالی
نتیجه تانگ سلسله یان را شکست داد اما به شدت تضعیف شد.
طرفین درگیر
امپراتوری تانگ یان
فرماندهان و رهبران
شوان زونگ اول
تانگ سوزونگ
تانگ دائی زونگ
فنگ شانگ چینگ
گائو شیان ژی
گشو هان
Guo Ziyi
لی گوآنگ بی
ژانگ شون
ان لوشان
آن چینگشو
شی سیمینگ
شی چائویی
قوا
حداکثر ۶۰۰٬۰۰۰–۷۰۰٬۰۰۰ نفر حداکثر ۲۰۰٬۰۰۰–۳۰۰٬۰۰۰ نفر
تلفات
سنگین سنگین

شورش ان لوشان آشوب و اغتشاش اجتماعی بود که در دوره سلسله تانگ در چین از ۱۶ دسامبر ۷۵۵ تا ۱۷ فوریه ۷۶۳ میلادی به طول انجامید. این شورش زمانی آغاز شد که ژنرال ان لوشان در شمال چین خود را امپراتور نامید و سلسله یان را تأسیس نمود. این واقعه به عنوان شورش آن-شی یا اغتشاشات آن-شی نیز شناخته می‌شود. این شورش پس از مرگ ان لوشان نیز در زمان پسرش، آن چینگ شو، و جانشین آن چینگ شو - شی سیمینگ - ادامه یافت.

این شورش اگرچه در نهایت سرکوب شد، اما محدوده آن بسیار وسیع بود. شورش ان لوشان تمامی چین شمالی به انضمام بخشی از مغولستان امروزی و ترکستان را دربر گرفت. شورش آن لوشان تلفات زیادی دربرداشت (طبق آمار: ۳۶ میلیون کشته) و در نهایت به تضعیف سلسله تانگ و سقوطش در آینده منجر شد.

شورش و فتح لوئو یانگ[ویرایش]

در پایان سال ۷۵۵ میلادی، ان لوشان شورش کرد. ارتش او از فانیانگ (نزدیک پکن امروزی) به سرزمین‌های جنوب سرازیر شد. آن لوشان، در طول راه، کارگزاران تانگ را که به او پیوستند با خشنودی پذیرفت. به تدریج، افراد زیادی به او ملحق شدند. ان لوشان با عبور از آبراه بزرگ، شهر لوئویانگ (پایتخت شرقی تانگ) را در همان سال تسخیر کرد و نیروهای ضعیف و پراکنده تانگ را درهم کوبید. او در لوئویانگ، خود را امپراتور چین خواند و سلسله جدید یان (大燕皇帝) را تأسیس کرد. قدم بعدی او تسخیر چانگان (پایتخت غربی تانگ) و بقیه چین جنوبی بود.

منابع[ویرایش]