شمعون بار یوحای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محل ورود به مقبره شمعون بن یوحای در اسرائیل.

شمعون بن یوحای (آرامی: רבן שמעון בר יוחאי) که به نام رشبی نیز شناخته می‌شود یک خاخام قرن اول در اسرائیل قدیم بود. زمان فعالیت او در زمان بعد از نابودی معبد اول در سال ۷۰ میلادی است. او معروف‌ترین شاگرد ربی آکیوا بود و در بین یهودیان ارتدوکس نوشتن زوهر که کتاب اصلی کابالا است به او نسبت داده می‌شود. با اینکه این مسئله توسط محققین مورد شک است. بر اساس روایات موجود او و پسرش ربی الیزر بن شمعون کابالیست بودند. در بین متون کابالا برای او و پسرش احترام زیادی وجود دارد. مقبره او در مرون اسرائیل است که هر سال توسط یهودیان زیادی مورد زیارت قرار می‌گیرد.

تاریخچه[ویرایش]

بر اساس تلمود ربی شمعون بر یوحای از دولت رومیان انتقاد کرد و اینکار باعث شد که رومیان به تعقیب او بپردازند. در این زمان او مجبور شد که سیزده سال در یک غار به عبادت بپردازد. او و پسرش سیزده سال در این غار به مطالعه تورات پرداختند و در این زمان از خوراکیها و آب آشامیدنی در اطراف غار برای زنده ماندن استفاده کردند. در قبّاله تصور می‌شود که در این زمان کتاب زوهر توسط او نوشته و مخفی گشت تا زمان که توسط موسی لیون در سال ۱۳۰۰ میلادی کشف گردید. شمعون و پسرش در غار ماندند تا خبر مرگ امپراتور روم و لغو دستور او به گوش آن‌ها رسید.

سخنان بحث‌برانگیز[ویرایش]

به دلیل فشار زیاد بر یهودیان در زمان بر یوحای دیدگاههای او نسبت به غیریهودیان (جنتیلها) بسیار منفی است. دائرةالمعارف یهودی سال ۱۹۰۶ میلادی او را معروفترین نویسنده ضدجنتیلی می‌داند. معمولاً سخن بر یوحای که گفته است "بهترین جنتیل‌ها باید کشته شود، بهترین مارها سرش را خرد کن، پاکترین زنان نیز ممکن است به جادوگری تمایل پیدا کند." مورد اشاره قرار می‌گیرد. از این رو بعضی نسخ سخن وی را از "بهترین جنتیل‌ها" به "بهترین مصریان" تغییر داده‌اند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]