شمشیری (سرده)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شمشیری(معروف به زبان مادرشوهر)
Jan Moninckx06.jpg
آرایه‌شناسی
زیرخانواده: کوله‌خاسیان
سرده: Sansevieria

شمشیری (نام علمی: Sansevieria) نام یک سرده از خانواده مارچوبه‌سانان است. گیاهی دائمی و همیشه سبز که در فارسی به دراژا (درازا، اشاره به دراز و بلند بودن برگ‌ها) می‌گویند، دارای برگ‌های شمشیر مانند با حاشیهٔ زرد است. نام علمی این گیاه Sansevieria trifasciata است که به زبان مادر شوهر (Mother in Law's Tongue) معروف است.[۱]

انواع سانسوریا

سانسوریا انواع مختلفی دارد از جمله: سبز، ابلق، گلدن هانی، بلک، کراواتی، پاکوتاه، لوله‌ای (نیزه آفریقایی)، رنگی و مهتابی. [۲]

تصفیهٔ آلودگی‌های هوا

بر اساس تحقیقات ناسا این گیاه در فهرست ۱۵ گیاهان مؤثر در تصفیهٔ آلودگی‌های هوا قرار دارد.[۳] از جمله فیلودندرون، پوتوسی ابلق، همیشه سبز چینی، سرخس بوستون، فیکوس بنجامین، ژربرا دیزی، کلروفیتوم، پیچک انگلیسی است.

این گیاه زینتی بسیار زیبا به عنوان یک گیاه آپارتمانی که می‌تواند با حضورش آلودگی‌های موجود در هوا را تصفیه کند و اکسیژن خالص به محل زندگی شما هدیه کند. سانسوریا علاوه بر تولید اکسیژن در شب، برخی آلاینده‌های هوا را نیز جذب می‌کند.

طریقه نگهداری

نور: گرچه به نور کم مقاوم است ولی نور کامل بهترین شرایط نوری این گیاه است. دما: اگر چه در زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند، ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل ۱۶ است. آبیاری: بین دو آبیاری خاک خشک شود و خشکی خاک را می‌تواند تا حدی تحمل کند ولی خشکی زیاد باعث چروکی برگ‌ها می‌شود. رطوبت: نیاز رطوبتی کمی دارد، به غبارپاشی احتیاج نیست. تغذیه: هر دو هفته یکبار کمبود عناصر در خاک گلدان را با اضافه نمودن کودهای مایع یا جامد محلول در اب مخصوص گل‌های زینتی طبق دستور جبران کنید. خاک مناسب: خاک کمپوست بهترین خاک این گیاه است.

تکثیر

این گیاه را می‌توان در اردیبهشت تا شهریور ماه از طریق تقسیم ریشه و قلمه زیاد کرد.

منابع

  1. «معرفی گل سانسوریا». باغ شیشه‌ای. ۹ مرداد ۱۳۹۲.
  2. «سانسوریا». نارگیل؛ پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه.
  3. «گیاهان خانگی پیشنهادی ناسا برای فرار از آلودگی هوا». Iranian Students' News Agency - ISNA. ۱۴ آذر ۱۳۹۱.