شمشیری (سرده)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شمشیری(معروف به زبان مادرشوهر)
Jan Moninckx06.jpg
رده‌بندی علمی
زیرخانواده: کوله‌خاسیان
سرده: Sansevieria

شمشیری (نام علمی: Sansevieria) نام یک سرده از خانواده مارچوبه‌سانان است. گیاهی دائمی و همیشه سبز که در فارسی به دراژا (درازا، اشاره به دراز و بلند بودن برگ‌ها) معروف است،این گیاه دارای برگ‌های شمشیر مانند با حاشیهٔ زرد است. نام علمی این گیاه Sansevieria trifasciata است که به زبان مادر شوهر (Mother in Law's Tongue) معروف است.[۱]

انواع سانسوریا[ویرایش]

سانسوریا انواع مختلفی دارد از جمله: سبز، ابلق، گلدن هانی، بلک، کراواتی، پاکوتاه، لوله‌ای (نیزه آفریقایی)، رنگی و مهتابی. [۲]

تصفیهٔ آلودگی‌های هوا[ویرایش]

بر اساس تحقیقات ناسا این گیاه در فهرست ۱۵ گیاهان مؤثر در تصفیهٔ آلودگی‌های هوا قرار دارد.[۳] از جمله گیاهانی که برای تصفیه محیط مفید است میتوان ازفیلودندرون، پوتوس، همیشه سبز چینی، سرخس بوستون، فیکوس بنجامین، ژربرا دیزی، کلروفیتوم، پیچک انگلیسی نام برد.

این گیاه زینتی بسیار زیبا یک گیاه آپارتمانی است که می‌تواند با حضورش آلودگی‌های موجود در هوا را تصفیه کند و اکسیژن خالص به محل زندگی شما هدیه کند. سانسوریا علاوه بر تولید اکسیژن در شب، برخی آلاینده‌های هوا را نیز جذب می‌کند.

طریقه نگهداری[ویرایش]

 • نور: گرچه به نور کم مقاوم است ولی نور کامل بهترین شرایط نوری این گیاه است.
 • دما: اگر چه در زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند، ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل ۱۶ است.
 • آبیاری: بین دو آبیاری خاک باید خشک شود و خشکی خاک را می‌تواند تا حدی تحمل کند ولی خشکی زیاد باعث چروکیدگی برگ‌ها می‌شود.
 • رطوبت: نیاز رطوبتی کمی دارد و به غبارپاشی احتیاج نیست.
 • تغذیه: هر دو هفته یکبار کمبود عناصر در خاک گلدان را با اضافه نمودن کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گل‌های زینتی طبق دستور جبران کنید.
 • خاک مناسب: خاک کمپوست بهترین خاک برای این گیاه است.

تکثیر سانسوریا در خانه[ویرایش]

این گیاه رو میشه به روش های مختفی مانند تکثیر از طریق پاجوش، روش تقسیم بوته و روش قلمه زدن تکثیر کرد که راحت ترین و بهترین روش برای گونه های ابلق تقسیم بوته و پاجوش هست.

 1. تکثیر از طریق پاجوش : یکی از رایج ترین روشها می باشد، این گیاه با فراهم شدن شرایط نگهداری که در بالا گفتیم که یکی از اونها متناسب بودن سایز گلدان با گیاه است شروع به باجوش زدن میکنه که شما میتونید با جدا کردن اون و قرار دادن در گلدان جدید گیاه خودتون رو تکثیر کنید.
 2. روش تقسیم بوته : شما میتونید در اوایل فصل بهار و زمانی که میخواهید تعویض گلدان انجام بدید بوته گیاه رو به چند قسمت تقسیم کنید و هر کدام را در گلدانی جدا بکارید، فقط دقت کنید که در زمان تقسیم بوته آسیب به ریشه وارد نشه
 3. روش قلمه زدن : یکی دیگر از روش های رایج استفاده از قلمه است، برای این کار برگهای سالم رو از گیاه مادری جدا کنید و داخل آب یا خاک ریشه دار کنید، اگر در آب قرار دادید حتما کف آب سنگ ریزه بریزید و متنظر باشید که از قسمت پایینی قلمه گیاه شروع به جوانه زنی کنه

سمی بودن سانسوریا[ویرایش]

این گیاه سمی هست و باید مراقب آن باشید، سمی بودن اون برای انسان بسیار کم خطر است و فقط ممکن است شما را دچار مشکلاتی چون تهوع و درد دهان کند پس مراقب باشید کودکان شما آن را گاز نزنند.

گلدهی سانسوریا[ویرایش]

این گیاه رو اگر خوب نگهداری کنید و برای ان کوددهی درست و نور خوب فراهم کنید بعد از رسیدن به سن بلوغ گلهای زیبایی میده که کمتر کسی اون رو دیده و فوق العاده جذاب هست .

منابع[ویرایش]

 1. «معرفی گل سانسوریا». باغ شیشه‌ای. ۹ مرداد ۱۳۹۲.
 2. «سانسوریا». نارگیل؛ پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه.
 3. «گیاهان خانگی پیشنهادی ناسا برای فرار از آلودگی هوا». Iranian Students' News Agency - ISNA. ۱۴ آذر ۱۳۹۱.