شایفنکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شایفنکم
شعار عدالت
آزادی
معنویت
بنیانگذاری ۲۰۰۵
کشور  مصر
وبگاه
[۱]

شایفنکم یا (ما نګاه میکنیم / ما میبینیم) یک حرکت غیر دولتی و غیر سیاسی است که برای اصلاح و نهادینه ساختن ارزش های دیموکراتیک در مصر و بلند بردن سطح اګاهی مصریان درین رابطه کار میکند .

حرکت اجتماعی شایفنکم بار اول در سال ۲۰۰۵ (میلادی) به ابتکار سه خانم جوان مصری (یک ژورنالیست شناخته شده، استاد در پوهنتون و متخصص بازاریابی یا مارکیټینګ) به فعالیت اغاز کرد .

شایفنکم امروز نه تنها یک حرکت شناخته شده در مصر است بلکه در یک تعداد زیاد کشور های شرق میانه و شمال افریقا نیز از محبوبیت خاص برخوردار است. این حرکت به وسیله اشتراک مصریان در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان این کشور از شفافیت و مشروعیت پروسه های انتخاباتی درین کشور نظارت میکند .

یکی از اهداف اساسی شایفنکم این است که به کمک مردم مصر و توسط مصریان با فساد و بیروکراسی در ادارات دولتی و غیر دولتی مصر مبارزه شود و مصریان به طور حقیقی با اساسات و اصول دیموکراسی و نقش مردم در ایجاد سیستم های دیموکراتیک در یک جامعه اشنا شوند .

شایفنکم در سال ۲۰۱۱ (میلادی) بعد از قیام مردم مصر علیه رژیم به رهبری حسنی مبارک از انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در مصر نظارت کرد . در نخستین ماه اغاز دوباره فعالیت ، شایفنکم توانست که حد اقل پنج هزار مصری را به طور رضا کار به خود جذب نماید . تعداد زیاد مردم از طریق انترنت به نظارت جریان رایې دهی، ثبت بې نظمی ها و تقلب در مراکز رایې دهی و پخش اګاهی در مورد پیشرفت ها در پروسه انتخابات پرداختند . در زمان انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان در مصر حد اقل هزار تن از رضاکاران شایفنکم برای نظارت از چګونګی پروسه انتخابات در مراکز رایی دهی حضور داشتند .

در حال حاضر ده نفر در بخش رهبری یا اداره شایفنکم قرار دارند و هزاران تن دیګر در نقاط مختلف مصر با این حرکت اجتماعی همراه هستند .

شایفنکم تاکیید میکند که این حرکت غیر سیاسی، غیر حکومت و مستقل حمایت سیاسی یا اقتصادی هیچ حزب یا ګروه سیاسی را ندارد . شایفنکم برای فعالیت های خود از مردم مصر کمک مالی دریافت میکند و تمام اعضای این حرکت به طور رضاکارانه فعالیت میکنند .

اهداف[ویرایش]

شایفنکم سه هدف اساسی دارد. اول: محو کردن فساد در ادارات شخصی و دولتی به کمک مردم مصر. دوم: بلند بردن سطح اګاهی مردم در مورد چګونګی مبارزه با فساد اداری از طریق نشر معلومات بې طرفانه سوم: اوردن اصلاحات در امور قضایی و انتخاباتی شایفنکم برای رسیدن به این اهداف اساسی خود بخش های ذیل را در نظر دارد : - فساد اداری در داخل حکومت - فساد اداری در ګروه های پولیس - فساد اداری در سیستم قضایی - فساد اداری در سازمان های بزرګ - تقلب در انتخابات - چور و دزدی دارای های عامه از طرف چند فرد مقتدر

راه کارها[ویرایش]

ګزارش دهی[ویرایش]

شایفنکم از انواع مختلف رسانه های اجتماعی استفاده میکند . برای تماس های عاجل یک Hotline فعال نیز دارد که اعضای ان د زمان ضرورت ان را به کار میبرند . شایفنکم به این وسیله از بخش های مختلف مصر در مورد فساد اداری و تقلب در بخش انتخابات معلومات جمع میکند . این معلومات بعد ازینکه مورد بحث وتحقیق قرار میګیرد با مقامات مسول شریک میشود و در صورت اینکه از جانب منابع مسول در مورد ان اقدامی صورت نه ګردد شایفنکم به بخش های مختلف رسانه یی اجازه میدهد که انها را نشر کند . شایفنکم درین موارد نشست های اعتراضی خاموش ، مظاهرات صلح امیز و راه پیمایی ها را تنظیم میکند .

فلم های مستند[ویرایش]

بار اول در سال ۲۰۰۷ (میلادی) ب دوو فلم ساز مصری جهان نجم Jehane Noujaim او شریف الکاتشا Sherief El Katsha فلم مستند خود به نام .com را از طریق BBC به نشر سپردند . این فلم یک بخش از سلسله فلم های مستند به نام Why Democracy یا چرا ډیموکراسی ؟ مې باشد .

اعضا مؤسس[ویرایش]

 • أبیه البنهاوی
 • أحمد حافظ
 • شیریف التابعی
 • دالیا سامی
 • إنجی الحداد
 • هبة هلال
 • لیلی امیری
 • محمد یحیا
 • بوثینة کامل
 • موصطفی حیجازی
 • نعمت خلیل
 • راجیا عمران
 • شیرین التونی
 • صابرین أبو سبعة
 • محمد عبد العزیز
 • أحم رفاعی
 • أکمل قرطام

تاریخ[ویرایش]

قبل از بهار عربی[ویرایش]

شایفنکم فعالیت های خود را بعد از یک اعلان توسط حکومت ریس جمهور Hosni Mubarak که به یک فرد اجازه میداد ته چند بار متعدد برای مقام ریاست جمهوری خود را کاندید نماید . این اعلان در بخش های مختلفت مصر باعث اعتراض شدید مردم شد و این کار حکومت مبارک یک حرکت شرم انګیز خوانده شد . رژیم مبارک در مقابل دست به خشونت زد و اعتراض مردم را ممنوع اعلان کرد . درین زمان هر سه تهداب ګذار هرکت شایفنکم Bothanina Kamel ، Ghada Shahbandar و- Haddad Engi El تصمیم ګرفت که در مقابل چنین بې عدالتی باید خاموش نه نشست و به این ګونه حرکت خود را اغاز کردند . انها در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۵ (میلادی) به کارمندان خود کامره های کوچک فلم برداری دادند و برایشان اموزش دادند که چګونه در مراکز انتخاباتی با استفاده ازین کمره ها موارد تخطی از قانون و تقلب را ثبت نمایند .

در مرحله ابتدایی تعداد زیاد طرفداران حزب اخوان المسلمین در مصر به مراکز رایی دهی رفتند . حکومت مصر در ان زمان با توجه به این حرکت مردم در مرحله دوم انتخابات از ورود مردم به مراکز رایی دهی جلو ګیری میکرد . در مرحله سوم مایوسی و قهر مردم به جای رسید که به راه ها و سرک ها ریختند و دست به اعتراض زدند . در ان زمان مصر شاهد درګیری های شدید بین اعتراض کننده ها و نیروهای امنیتی بود . با وجود این که اندازه اشتراک مردم در انتخابات مصر در سال ۲۰۰۵ (میلادی) به اندازه مایوس کننده کم (سی فیصد) بود اما عمل شجاعانه دو قاضی در مصر باعث تشویق و دلګرمی مسولین و کارمندان شایفنکم ګردید . این دوو قاضی موافقه کردند که در رابطه به هژده مورد تخطی از قانون در جریان انتخابات تحقیق کنند . قاضیان شواهد را که توسط کارکنان شایفنکم بدست امده بود مورد تحقیق قراردادند و بعد ازینکه رایې خود را اعلان کردند معلوم شد که رول قوه قضایه در مصر خیلی مهم است. این اقدام باعث ګردید که حرکت شایفنکم مبارزه‌اش را برای به وجود اوردن یک سیستم ازادو شفاف قضایی در مصر را اغاز کرد . در ان زمان حکومت مصر بالای اجتماع بیشتر از پنج فرد در مصر ممنوعیت وضع کرده بود اما زمانیکه مردم برای اعتراض فرا خوانده شدند تعداد زیاد مصریان در مقال کلب قاضیان در قاهره ګرد هم امدند. نیروهای امنیتی مصر در ان زمان تعداد زیاد از قاضیان به شمول محمود حمزة را دستګیر کردند . تهداب ګزاران شایفنکم در ان زمان یک فلم مستند ازین جریان را ساختند که بعداً از طریق BBC به نشر رسید. شایفنکم همچنان با استفاده از سایت های انترنتی و امکانات موجود مردم مصر را برای اشتراک در اعتراض در ماه May در سال 2006 میلادی فرا خواند. هدف این مارش نشان دادن حمایت از به وجود امدن یک قوه قضایه ازاد و شفاف در مصر بود . شایفنکم په مصر کې د اقتصادی او سیاسی ستونزو سربیره هم د ازادې قضایه قوې د رامنځ ته کولو لپاره خپلې هڅې جاری وساتلې او د دې سازمان یوې بنسټ ایښودونکې إنجی الحداد د امریکا د پخوانی ولسمشر جورج دبلیو بوش په ګډون د نړۍ د بیلا بیلو هیوادونو له مشرانو سره وکتل او د ملګرو ملتونو د سازمان په غوڼده کې یې په مصر کې د سیاسی ازادیو پر نشتوالی خبرې وکړې. شایفنکم در سال 2007 میلادی حد اقل سی وچهار مورد تعدیل د قانون وضعیت اضطراری در مصر را مورد حمایت خود قرار داد و برای تبلیغ ان کار را شروع کرد .

بعد از بهار عرب[ویرایش]

شایفنکم بعد از اغاز قیام مردمی در مصر در سال 2011 میلادی یک بار دیګر به فعالیت های خود اغاز کرد . این بار فعالیت های حرکت شایفنکم از راه های متفاوت با استفاده از امکانات فراخ تر تکنالوژیکی به پیش برده میشدند . هزاران عضو رضا کار شایفنکم برای نظارت انتخابات در مصر در برنامه های مختلف تعلیمی شامل شدند تا در ۲۷ شهر بزرګ یا ولایت مصر از پروسه انتخابات بر رسی نموده هر ګونه تقلب را ثبت و ګذارش بدهند . شایفنکم این بار قبل از اغاز پروسه انتخابات کارمندان خود را در برنامه هی یک ماهه تعلمی اماده ساخت . در جریان سیمینار های تعلیمی و از طریق کلپ های کوتاه ویډیویی روی YouTube به رضا کاران شایفنکم اموزانده شد که چه ګونه معلومات در مورد تقلب های انتخاباتی را ثبت کند . این فعالان که هر کدام در مراکز انتخاباتی حضور داشتند و در حین مقابل شدن به کدام تخطی از طریق شماره برای تماس عاجل یا Hot line ، فیس بوک ،ټویټر و یا ایمیل به مرکز رهبری خبر میدادند . این ګزارش ها به طور معلومات غیر تایید شده به نشر میرسید و بعداً یکی از اعضای رسمی انتخاباتی در مورد پرسیده میشد تا موثق تر ګردد . شایفنکم توانست که بیش از یک هزار مورد تخطی در دو روز اول انتخابات را ثبت نماید . شایفنکم به حیث یک حرکت ضد فساد اداری در مصر به کار خود ادامه میدهد .

پورت سعید[ویرایش]

شایفنکم بعد از حادثه خونبار در ستدیوم ورزشی شهر پورت سعید Port Said Stadium Riot در ماه آوریل ۲۰۱۳ در این شهر فعالیت های خود را اغاز کرد .

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

1.^ http://www.pbs.org/independentlens/classroom/women/resources/shayfeen_discussion.pdf 2.^ a b Hassan، Abdalla F. Muslim Woman Seeks Egyptian Presidency New York Times. June 15، 2011. 3.^ a b c d Giovanna Loccatelli (May 28، 2012). "In Egitto votano anche i morti e al primo turno hanno scelto il candidato islamico". Linkiesta. Retrieved 28 May 2012. 4.^ Nebila (Sep 26، 2011). "FILM SCREENING Egypt: We are Watching You". femnet. Retrieved 26 September 2011. 5.^ Hafez، Ahmed (22 Aug 2012). "An Interview with Ahmed Hafez، Co-Founder of Egyptian Movement، '". Muftah (Washington DC). 6.^ http://www.youtube.com/watch?v=g9ZcIAh2QRk&feature=player_embedded 7.^ http://www.youtube.com/watch?v=xMPnSbEwnls&feature=player_embedded#! 8.^ http://www.youtube.com/watch?v=i_QiIlO-W6Q&feature=player_embedded#! 9.^ http://www.youtube.com/watch?v=bAK6gdJEw_g&feature=player_embedded

جستارهای وابسته[ویرایش]