سیگار الکترونیکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سیگار برقی)
پرش به: ناوبری، جستجو
یک سیگار برقی مارک DSE-901.

سیگار برقی یا سیگار الکترونیکی وسیله‌ای است الکترونیکی که استعمال دخانیات را شبیه سازی می‌کند. این کار توسط تولید بخارات خاصی که بو، طعم، مزه و احساس کشیدن سیگار واقعی را به مصرف کننده بدهد اما زیانهای سیگار واقعی را نداشته یا این زیانها به حداقل برسد در این گونه سیگارها انجام می‌شود.

سیگار الکترونیکی اولین‌بار در سال ۲۰۰۳ و در کشور چین تولید شد اما امروزه در نقاط مختلف جهان فروخته می‌شود و میلیون‌ها مصرف‌کننده دارد.[۱] در کشورهای مختلف، قوانین متفاوتی در مورد فروش و استفاده از سیگارهای الکترونیکی وضع شده‌است. ارزش تولید جهانی این محصول در سال ۲۰۱۳ میلادی به مرز ٣ میلیارد دلار رسید. در حال حاضر، برخی از شرکت‌های بزرگ تولید سیگار در جهان که در سال‌های اخیر با کاهش قابل توجه در فروش مواجه بوده‌اند، به سرمایه‌گذاری در تحقیق و تولید سیگار برقی روی اورده‌اند.

مزیت‌ها و خطرهای احتمالی سیگارهای الکترونیکی، موضوع مورد بحث محقق‌ها و سازمان‌های فعال در زمینهٔ بهداشت و سلامتی است. بعضی دانشمندان، از جمله مسئولان اداره مواد غذائی و داروئی ایالات متحده آمریکا هشدار داده‌اند که در مورد ایمن بودن این محصول، هنوز سوال‌های فراوانی بی‌پاسخ مانده‌است.[۲] طبق آزمایش‌های انجام‌شده هیچکدام از ۴۰۰۰ مادهٔ شیمیایی مضر موجود در کاغذ، فیلتر و توتون سیگارهای معمولی در سیگارهای الکترونیکی وجود ندارد اما این سیگارها حاوی مواد شیمیایی مضر دیگری هستند که می‌توانند به اندازهٔ سیگارهای معمولی به مصرف‌کننده آسیب بزنند.[۳] محققان می‌گویند بیست درصد نوجوانان (۱۳تا ۱۹ سال) بریتانیایی سیگارالکترونیکی (برقی) را امتحان کرده یا آن را خریده‌اند. سازندگان سیگار برقی مدعی هستند که این نوع سیگار باعث تشویق نوجوانان به استفاده از آن نمی‌شود، اما نتیجه این تحقیق که در دانشگاه جان مورس در لیورپولانجام شده این ادعا را زیر سوال می‌برد. سیگارالکترونیکی فاقد بسیاری از مواد مضر و سرطان‌زای دود سیگار معمولی است، اما درباره آن اختلاف نظر زیادی وجود دارد. [۴] پژوهش ها موید آن است که مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی در قیاس با سایرین، شانس کمتری برای ترک سیگار دارند. تحقیق در دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد افرادی که از سیگار الکترونیکی استفاده می کنند، ۲۸ درصد کمتر از افرادی که از این نوع سیگار استفاده نمی کنند، شانس ترک سیگار دارند.[۵]

استدلال موافقان و مخالفان[ویرایش]

موافقان[ویرایش]

مدافعان استفاده از این محصول گفته‌اند که بخار تولیدی آن حاوی هیچیک از مواد زیانباری نیست که از سوختن توتون و کاغذ سیگارهای معمولی تولید می‌شود اما می‌تواند میل به سیگار کشیدن را تسکین دهد. به این ترتیب، سیگار برقی "وسیله واسطه" برای کنار گذاشتن کامل مصرف دخانیات توصیف شده است. پژوهشگران بسیاری نیز از کشورهای مختلف جهان در نامه‌ای به سازمان بهداشت جهانی، وابسته به سازمان ملل متحد، از این سازمان خواستند از قرار دادن سیگار برقی در طبقه‌بندی دخانیات زیانبار مانند سیگار خودداری ورزد و خواستار آزادی استفاده از سیگار برقی شده‌اند. به عقیده آنان طبقه‌بندی سیگار الکترونیک در زمره دخانیات زیانبار باعث خواهد شد تا فرصتی مناسب برای کاهش موارد بیماری و مرگ در اثر استعمال دخانیات از دست برود. سیگار برقی "بخشی از راه حل" مساله مصرف دخانیات است و نباید آن را "بخشی از مساله" تلقی کرد.[۶]

مخالفان[ویرایش]

در مقابل، مخالفان سیگار برقی دلایلی را در توصیه به وضع محدودیت علیه این محصول مطرح کرده‌اند. به گفته آنان، هنوز پژوهش‌های کافی برای تشخیص زیان احتمالی این محصول صورت نگرفته و تا آن زمان، باید سیگار برقی را یک خطر بهداشتی بالقوه تلقی کرد. آنان همچنین با این نظر که سیگار برقی "واسطه" ترک دخانیات است مخالفت کرده و گفته‌اند که سیگار برقی خود می‌تواند اعتیاد آور باشد. برخی از مخالفان سیگار برقی افزوده‌اند که دسترسی افراد غیرسیگاری، به خصوص نوجوانان به این محصول و عادت به استنشاق بخار آن باعث شود که مصرف‌کنندگان به تدریج به استعمال "کالای واقعی" یعنی سیگار کشانده شوند و تمامی تلاش‌ها برای مبارزه با دخانیات را خنثی کنند. در برابر این هشدار، برخی از تولیدکنندگان سیگار برقی محصولاتی را عرضه کرده‌اند که شباهت چندانی به سیگار های معمولی ندارد.[۷] ماه گذشته محققان آمریکایی به این نتیجه رسیدند که سیگار الکترونیکی در موش‌ها باعث آسیب به ریه شده و احتمال عفونت ریوی را در آنها افزایش داده است. [۸] نتیجه یک مطالعه دیگر نیز نشان می دهد که سیگارهای الکترونیکی ریه ها را مسموم می کنند، اثربخشی سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهند و موجب تحریک فعالیت باکتری ها می شوند که در نتیجه، به طور بالقوه ابرمیکروب ها را کشنده تر می کنند.[۹]

منابع[ویرایش]

  1. «Greek study finds e-cigarettes no threat to heart»(انگلیسی)‎. وب‌گاه رویترز، ۲۵ آگوست ۲۰۱۲. بازبینی‌شده در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۳. 
  2. «Study finds e-cigarettes affect airways, and quickly»(انگلیسی)‎. وب‌گاه رویترز، ۵ ژانویه ۲۰۱۲. بازبینی‌شده در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۳. 
  3. «در مورد "سیگار الکترونیکی"؛ پر از مواد سرطان‌زا و بدتر از سیگار عادی»(فارسی)‎. وب‌گاه روزنامهٔ انتخاب، ۲۳ شهریور ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۶ بهمن ۱۳۹۱. 
  4. http://www.bbc.co.uk/persian/science/2015/03/150331_me_ecigarettes_britain_research
  5. سیگار الکترونیکی شانس ترک سیگار را کم می کند . [خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) http://www.irna.ir]
  6. کارشناسان خواستار آزادی مصرف سیگار برقی هستند بی‌بی‌سی فارسی
  7. کارشناسان خواستار آزادی مصرف سیگار برقی هستند بی‌بی‌سی فارسی
  8. http://www.bbc.co.uk/persian/science/2015/03/150331_me_ecigarettes_britain_research
  9. سیگار الکترونیکی ریه را مسموم می کند . [خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) http://www.irna.ir]