سینوهه، پزشک مخصوص فرعون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سینوهه، پزشک مخصوص فرعون
نویسنده سینوهه طبیب مخصوص فرعون
ناشر انتشارات زرین
شابک ISBN 978-964-407-068-6
تعداد صفحات ۹۸۹
موضوع داستان های تاریخی
کتاب‌شناسی سینوهه طبیب مخصوص فرعون

سینوهه نام کتابی باستانی به قلم سینوهه پزشک مخصوص فرعون آخناتون است. این کتاب که حاوی زندگی نامه سینوهه به قلم خود او می باشد در 1350 سال قبل از میلاد به خط هیروگلیف و بر روی پاپیروس نگاشته شده است.میکاوالتاری که نویسنده ای فنلاندی است کتاب مزبور را که بر پاپیروس نگاشته شده و در موزه لوور فرانسه نگهداری می شود به زبان های امروزی ترجمه نموده است.

ترجمه[ویرایش]

این کتاب توسط ذبیح‌الله منصوری و دکتر احمد بهپور به فارسی ترجمه شده است.[۱] گرچه سبک ذبیح اله منصوری ترجمه-تالیف بوده است. فیلمی نیز بر اساس این کتاب در سال ۱۹۵۴ ساخته شده‌است. در مقدمه دکتر احمد بهپور می‌خوانیم: در مورد این که سینوهه شخصیتی است واقعی یا افسانه‌ای چیزی دانسته نشد، شاید او نیز همانند «یل سیستان» باشد که فردوسی بزرگ از او «رستم داستان» را ساخته است....

خلاصه[ویرایش]

این داستان درباره شخصیتی است که در هنگام تولد او را در یک سبد دست باف گذاشته و به رود نیل سپرده‌اند و خانواده‌ای فقیر او را یافته و به فرزندی بزرگ می‌کنند. سینوهه در ادامه به مقام کاهنی و پزشکی (مخصوصِ فرعون) می‌رسد و سفرهایی را به بابل و سوریه و کناره دریای مدیترانه می‌کند. در طول این سفر با رخدادهای گوناگون روبه رو می‌شود. در بازگشت به مصر برای نجات مصر از حرفه پزشکی خود استفاده می‌کند. در میانه‌های داستان او به هویت راستین پدر و مادرش پی می‌برد. یکی از ویژگی‌های بارز این کتاب، توصیف دقیق نحوه زندگی و اوضاع اجتماعی کشورهای مصر، سوریه، بابل، هیتی، میتانی در دوران آخناتون است. که در میان سال‌های ۱۳۳۴-۱۳۵۱ پیش از زادروز مسیح می‌زیسته است.

پانویس[ویرایش]

  1. سینوحه، میکا والتاری، ترجمه دکتر احمد بهپور، نشر حوریا، چاپ دوم، شمارگان ۵۰۰۰نسخه، تهران.۱۳۷۰

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]