سینوهه، پزشک مخصوص فرعون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سینوهه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سینوهه، پزشک مخصوص فرعون
The egyptian finnish.jpg
نویسنده میکا والتاری
تاریخ نشر ۱۹۴۵
شابک ‎[[ویژه:منابع کتاب/شابک ‎978-964-407-068-6|شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۴۰۷-۰۶۸-۶]]
تعداد صفحات ۷۸۵
موضوع رمان تاریخی
زبان فنلاندی

سینوهه نام رمانی تاریخی است که به قلم میکا والتاری نویسندهٔ فنلاندی در سال ۱۹۴۵ نگاشته شده‌است. این کتاب که مهمترین اثر نویسنده است، بر اساس وقایع دوران فرعون آخناتون و آغاز سلطنت فرعون هورم هپ نوشته شده‌است. فیلمی هالیوودی نیز بر اساس این کتاب در سال ۱۹۵۴ ساخته شده‌است.

ترجمه[ویرایش]

این کتاب توسط ذبیح‌الله منصوری، دکتر احمد بهپور، احمدسادات عقیلی و محسن باطنی به فارسی ترجمه شده‌است،[۱] گرچه سبک ذبیح‌الله منصوری ترجمه-تألیف بوده‌است. در مقدمه دکتر احمد بهپور می‌خوانیم: در مورد این که سینوهه شخصیتی است واقعی یا افسانه‌ای چیزی دانسته نشد، شاید او نیز همانند «یل سیستان» باشد که فردوسی بزرگ از او «رستم دستان» را ساخته‌است….

خلاصه[ویرایش]

این داستان دربارهٔ شخصیتی است که در هنگام تولد او را در یک سبد دست باف گذاشته و به رود نیل سپرده‌اند و خانواده‌ای فقیر او را یافته و به فرزندی بزرگ می‌کنند. سینوهه در ادامه به مقام کاهنی و پزشکی (مخصوصِ فرعون) می‌رسد و سفرهایی را به بابل و سوریه و کناره دریای مدیترانه می‌کند. در طول این سفر با رخدادهای گوناگون روبه رو می‌شود. در بازگشت به مصر برای نجات مصر از حرفه پزشکی خود استفاده می‌کند. در میانه‌های داستان او به هویت راستین پدر و مادرش پی می‌برد. یکی از ویژگی‌های بارز این کتاب، توصیف دقیق نحوه زندگی و اوضاع اجتماعی کشورهای مصر، سوریه، بابل، هیتی، میتانی در دوران آخناتون است؛ که در میان سال‌های ۱۳۳۴–۱۳۵۱ پیش از زادروز مسیح می‌زیسته‌است.

پانویس[ویرایش]

  1. سینوحه، میکا والتاری، ترجمه دکتر احمد بهپور، نشر حوریا، چاپ دوم، شمارگان ۵۰۰۰نسخه، تهران. ۱۳۷۰

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]