سیم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سیم (برق))
پرش به: ناوبری، جستجو
سیم‌های برق

برای انتقال جریان الکتریکی از مکانی به مکان دیگر از سیم و کابل استفاده می‌شود. عامل انتقال جریان در سیم‌ها فلز هادی جریان می‌باشد.

واژه سیم علاوه بر موارد برقی، برای سیم گیتار، تار و غیره در سازهای زهی، به همراه واژه «تار» هم کاربرد دارد.

ولتاژ نامی سیم[ویرایش]

ولتاژ نامی یا ولتاژ اسمی سیم به ولتاژی گفته می‌شود که سیم برای آن ولتاژ طراحی شده‌است و بر پایهٔ آن آزمون‌های الکتریکی را انجام می‌دهند. این ولتاژ را به صورت U۰/U بیان می‌کنند که در آن U۰ مقدار مؤثر ولتاژ بین هر رشته و زمین است و U مقدار مؤثر ولتاژ بین دو فاز.[۱]

اهمیت انتخاب سیم و کابل مرغوب با سطح مقطع مناسب[ویرایش]

طبق آمار گزارش شده از مرکز آمار حدود 50 درصد حریق¬ها ناشی از استفاده نامطلوب از برق می‌باشد و حدود 10 درصد از آن مربوط به تناسب نداشتن مقطع سیم و کابل مصرفی و غیر استاندارد در ساختمان‌ها می¬باشد. انتخاب سیم وکابل مورد نیاز ساختمان‌ها معمولاً بصورت سنتی بوده و با توجه به نوع مصرف به صورت صحیح و علمی انتخاب نمی¬شوند مثلاً جهت کلیه مصارف روشنایی ساختمان از سیم ١.٥ و در پریزها از سیم ٢.٥ استفاده می¬گردد. می¬توان سطح مقطع مناسب¬تری برای مصارف خانگی انتخاب نمود که قیمت تمام شده آن کمتر و در مقابل با تهیه¬ سیم و کابل مرغوب مانع از بروز آتش سوزی ¬شد. بعنوان مثال اگر برای روشنایی پذیرایی از یک لوستر10شاخه استفاده کنیم که هر شاخه آن لامپ 100 وات داشته باشد جریانی حدود 5 آمپر از سیم عبور خواهد نمود. بنابراین طبق جدول شماره 1 (و با در نظر گرفتن ضریب اطمینان به دلیل نزدیکی دو عدد 4.54 و 5) می‌توان سیم متناسب و مقرون به صرفه 0.75*1 را که در مقایسه با مقطع ١.٥ حدوداً 50 درصد ارزان‌تر است انتخاب نمود. مثال دیگر در مورد روشنایی سرویس بهداشتی و حمام می‌باشد که حداکثر دو لامپ جهت روشنایی در این اماکن مورد استفاده قرار می¬گیرد و حداکثر جریان عبوری ٠.٩ آمپر می¬باشد در این صورت سيم 0.5*1 مناسب مي‌باشد. همچنین روشنایی راه¬پله اتاق¬خواب و نمای ساختمان که در حال حاضر در بیشتر ساختمان‌ها در موارد ذکر شده از سیم ١٠٥ برای روشنایی استفاده می‌کنند!

منابع[ویرایش]

  • مشخصات امور فنی عمومی و اجرایی تأسیسات برقی کارهای ساختمانی. ج. تأسیسات برقی فشار ضعیف و فشار متوسط. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، ۱۳۸۲. شابک ‎۹۶۴-۴۲۵-۴۵۸-۹.