سید یوسف مدنی تبریزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سید یوسف مدنی تبریزی
شناسنامه
نام کاملسید یوسف مدنی تبریزی
لقبآیت‌الله‌العظمی
تاریخ تولد۱۳۰۷
زادگاهتبریز ایران
محل تحصیلقم
محل زندگیقم
تاریخ مرگ۲۶ خرداد ۱۳۹۲
شهر مرگقم
مدفنحرم فاطمه معصومه (س) قم
اطلاعات آموزشی
وبگاه رسمیhttp://www.madanitabrizi.org


سید یوسف مدنی تبریزی از مراجع تقلید شیعه معاصر در آذربایجان بود.

وی در حوزه علمیه قم، زیر نظر اساتیدی چون سید حسین طباطبایی بروجردی، سید روح الله خمینی ، سید محمدحسین طباطبایی و محقق داماد به تحصیل پرداخت. غیر از رساله توضیح المسایل که کتاب فقهی وی جهت مراجعه مقلدینش می‌باشد کتاب‌های دیگری در موضوعات فقهی و سیاسی از او چاپ شده است و یکی از کتابهای جنجالی و معروفش کتاب ولایت فقیه می‌باشد که در مقابل نظریه ولایت مطلقه نوشته است. وی نسبت به مسلمانان و علمای اسلام احترام خاصی قائل بودند به نحوی که تواضع ایشان مخصوصا در مقابل علما زبانزد است.

وی در ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ در قم درگذشت.

چند سوال از ایشان[ویرایش]

سوالی در مورد روز عید فطر در مورخ چهاردهم آذر سال ۸۱ برابر با سی ام رمضان در دفتر از ایشان پرسیدیم ؛

عید فطر کدام روز هست؟

هر روزی که فقط دفتر آقا خامنه ای اعلام کنند همان روز عید فطر است، ایشان تجهیزات رصد را دارند

در آخرین مصاحبه ای که از ایشان شد از ایشان پرسیده شد[ویرایش]

چرا به شما اصحاب سر امام می‌گفتند؟

چون خیلی به ایشان نزدیک بودیم و هر چه می‌گفتیم قبول می‌کردند. قبل از این انقلاب که در کربلا و نجف رفتند و پاریس اقامت داشتند، با شریعتمداری ارتباط داشتم. بعد که امام تشریف آوردند در مدرسه فیضیه خدمت‌شان رسیدم و با ایشان ملاقات کردم.

حوزه مجتهدپرور[ویرایش]

در آخرین مصاحبه ای که از ایشان شد از ایشان پرسیده شد چرا حوزه امروز مجتهدپرور نیست؟

مشکل این است که طلبه‌ها درست درس نمی‌خوانند. برای همین حوزه مجتهدپرور نیست. آقای استادی به من می‌گفت: «من غیر از شرح شما، به هیچ شرح دیگری مراجعه نمی‌کنم». خب خیلی شرح‌ها بر رسائل نوشته شده است. اما وقتی رجوع می‌کنید می‌بینید کتاب اصلی از آن شرح قوی‌تر است. وقتی به خاطر پول کتاب می‌نویسند ارزش علمی کتاب پایین می‌آید. هر کاری که صرفاً برای پول انجام شود اینچنین است. مثلاً یک سخنران بود که خطبه‌ها را غلط می‌خواند. وقتی فقط به فکر گرفتن پول باشد، همین می‌شود. شخصی را دعوت کردیم برای ایام فاطمیه و محرم ده روز به منبر برود. به دامادم گفتم: «به ایشان بگو برای منبر خوب مطالعه کندچون اینجا اگر غلط بگویی خیلی‌ها اشکال وارد می‌کنند. آن مسأله هم که گفتید در تاریخ نیست، غلط بود». ایشان گفت: «چرا اینجا با نیت اشکال کردن می‌آیند؟» گفتم: «مجتهدهای قدیم با همین نیت مباحثه می‌کردند». یا مثلاً شخصی بر کتاب کفایه آخوند شرح نوشته است. در جایی آخوند می‌گوید: «یتوقف علی مقدمات خمس» او در شرحش نوشته: «یتوقف علی مقدمات عشر»؛ اشکالی به این درشتی. مجتهدهای قدیمی مثل مثل ضبط صوت دقیق بودند. اجتهاد شیعه حسنش این است که باب نقد در آن باز است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]