پرش به محتوا

سید عبدالکریم کشمیری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آیت‌الله

سید عبدالکریم رضوی کشمیری
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۰۳ خورشیدی
درگذشته۱۸ فروردین ۱۳۷۸
محل اقامتقم و نجف
شناخته شده برایاهل ذکر و تفکر و سکوت بود.[۱]
استادانآیت الله سید علی قاضی

سید عبدالکریم رضوی کشمیری (زادهٔ ۱۳۰۳ خورشیدی نجف، درگذشت ۱۸ فروردین ۱۳۷۸ خورشیدی) معروف به سید عبدالکریم کشمیری، از عرفا و مجتهدین بزرگ شیعی معاصر بوده‌است. وی فرزند سید محمد علی کشمیری و نوه دختری سید محمدکاظم طباطیایی یزدی بود و در کنار دروس متعارف حوزه، به آموختن علوم جفر، علم اعداد، علم حروف، اسماءالله و عرفان اشتغال داشت.

پدرش با عبدالکریم حائری یزدی دوست بود و به‌سبب علاقه به او نام فرزندش را عبدالکریم گذاشت. وی از سلسله «سادات رضوی»، از تبار موسی مبرقع است که در دوره ای اجدادش از قم به کشمیر هند مهاجرت کردند. سید محمدحسن «پدربزرگ سید عبدالکریم» در هفت سالگی همراه پدرش از کشمیر به کربلا رفته، به تحصیل علوم دینی پرداخت و به اجتهاد رسید.

سید عبدالکریم کشمیری با تشویق پدر، تحصیل علوم دینی را آغاز کرد و دروس ادبیات، معانی بیان، منطق، فقه و اصول را فرا گرفت و به تدریس آنها پرداخت. وی درس‌های لمعه، رسائل، مکاسب، کفایه الاصول و اسفار و درس خارج فقه و اصول را نزد اساتید حوزه علمیه نجف آموخت. کشمیری از آیت الله خویی اجازه اجتهاد گرفت. او در کنار دروس متعارف حوزه، به آموختن علوم جفر، علم اعداد، علم حروف و اسماءالله مشغول شد

اساتید دروس فقه و اصول شیخ مجتبی لنکرانی. شیخ راضی تبریزی. محمدتقی بهجت. شیخ محمدحسین طهرانی. حاج فیض خراسانی. شیخ صدرا بادکوبه‌ای. عبدالحسین رشتی. سید عبدالهادی شیرازی. شیخ کاظم شیرازی. آقا بزرگ تهرانی. سید ابوالقاسم خویی. سید عبدالاعلی سبزواری. علی محمد بروجردی. سید حسن بجنوردی.

استادان[ویرایش]

برخی از استادان وی عبارتند از:


شاگردان و همراهان[ویرایش]

برخی از شاگردان و همراهان ایشان عبارتند از:

  • محمدباقر فهامی دردشتی اصفهانی
  • سید علی اکبر صداقت
  • جعفر ناصری دولت آبادی
  • هادی مروی
  • علی صافی
  • محمدتقی انصاری همدانی
  • عبدالقائم شوشتری
  • خلیل مبشر کاشانی

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

https://instagram.com/erfanekeshmiri?utm_medium=copy_link

  1. https://fa.wikipedia.org/wiki/سید_علی_اکبر_صداقت[پیوند مرده]