سپیدار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سپیدار
Foliage of صنوبر اوراسیایی
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهae
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: مالپیگی‌سانان
تیره: بیدیان
تبار: Saliceae[۱]
سرده: Populus
کارل لینه
گونه شاخص
صنوبر اوراسیایی
بخشه و گونه (زیست‌شناسی)

See text

درخت تبریزی یا قَلَمه یا سِپیدار درختی است از راسته مالپیگیالس (Malpighiales)، تیره بیدیان (Salicaceae) از سرده سپیدارها (Populus).

تبریزی درختی برگریز است که برگ‌هایش پیش از ریزش رنگ طلائی روشن تا زرد به خود می‌گیرند. تبریزی‌ها همچون بیدها دارای مجموعه ریشه‌هایی بسیار قوی و نفوذگر هستند بنابر این آنها را نبایستی نزدیک به ساختمان‌ها و لوله‌ها کاشت.

این درخت را می‌توان با انبوه فراوان در تبریز و اطراف آن دید .

منابع[ویرایش]

  1. "Genus Populus (poplars)". Taxonomy. UniProt. Retrieved 4 February 2010. 

Wikipedia contributors, "Populus," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Populus&oldid=188206250 (accessed February 20, 2008).

درخت سپیدار که به درخت تبریزی نیز شهرت یافته است، درختی است برگریز که از خانواده بیدها می باشد. برگهای این درخت قبل از ریختن رنگ طلائی روشن تا زرد را به خود می گیرد. سپیدار یک کلمه ترکیبی است که از «سپید» به معنی سفید و «دار» به معنی درخت تشکیل شده است. چون ریشه اشان خیلی قوی و نفوذپذیر است از کاشتن آنها در محدوده مناطق مسکونی و خصوصا لوله کشی ها اجتناب شود.

ارتفاع درخت سپیدار بین 12تا 18متر و گاهی هم به 25متر رسیده است. قطر تاج پوششی آن هم بین 12 تا 18متر است.


برگ ها ساده و به طول 5تا 12 سانتی متر و عرض آنها بین 4 تا 9 سانتی متر است. دندانه دار و چندقسمتی می باشد. گل ها دم گربه ای بوده و مانند میوه آن ارزش زینتی ندارد.

درست است که این درخت ارزش زینتی ندارد ولی از آن برای سایبان و کنترل فرسایش خاک استفاده می شود. البته از کاربردهای دیگر آن می توان در صنعت کاغذسازی و جعبه سازی اشاره کرد که این به خاک رشد سریع این درخت است.


این درخت کودپاشی خاصی را لازم ندارد و هرس های سنگین را قبول می کند. از آفات این درخت می توان به انواع شته ها و بیماری فتیله نارنجی اشاره کرد.

برای آبیاری آن در ابتدای کاشت هفته ای یکبار و بعدا هر ده روز یکبار نیاز به آبیاری دارد.

آب و هوای مورد نیاز: این درخت در مقابل گرما و سرما مقاوم بوده و شرایط ساحلی و همچنین بادهای متوسط را تحمل می کند ولی اگر باد شدید بیاید شاخه ها دگرگون شده و باعث افتادن درخت می شود.

خاک: در هر نوع خاکی خوب رشد می کند ولی خاک های مرطول و خشک را فقط تحمل می کند. در قسمت هایی که نور خورشید مستقیم می تابد و یا سایه کمی است خوب رشد می کند.