سهره معمولی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سهره رسمی
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: گنجشک‌سانان
تیره: سهرگان
سرده: Carduelis
گونه: C. carduelis
نام علمی
Carduelis carduelis
لینه، ۱۷۵۸
Carduelis carduelis carduelis
1 summer 2 all year
Carduelis carduelis caniceps
3 summer 4 all year
Carduelis carduelis carduelis

سهره‌رسمی:

سهره رسمی معمولی ۱۲ سانتی متر طول دارد و با رنگ‌آمیزی زیبا دیده می‌شود و به واسطه رنگ قرمز روشن وسیاه وسفید سر، دمگاه سفید، بال‌های سیاه با رگه های زرد طلایی، که در پرواز به خوبی دیده و شناخته می‌شود.

زیرگونه‌ای از این پرنده که در شرق کشور عزیزمان ایران یافت می‌شود (سهره طلایی سرخاکستری)، فاقد سیاه وسفیدی در سر است و تنها صورتش قرمز است وبقیه روتنه وگلویش یکدست وبه رنگ نخودی یا خاکستری است. همچنین منقارش بلند وکشیده و قطورتر از سایر سهره‌های طلایی است. پرنده جوان دارای پر وبال خاکستری کمرنگ و سر بدون علامت است وتنها به واسطه نوار بالی زرد رنگ و دمگاه سفید و صدایش شناخته می شود. این پرنده در خارج از فصل تولید مثل، در گروه‌های کوچک دیده می شود، در باغ‌ها، پارک‌ها، کشتزارها، بوته زارها ودره‌های پوشیده از درخت تا ارتفاع ۲۲۰۰ متری به سر برده و زمستان‌ها در کشتزارها ومزارع باز، علفزارها دیده می‌شود. پرواز موجی شکل دارد و پرنده‌ای اجتماعی است.

پرنده نابالغ سر وسطح پشتی نخودی مایل به خاکستری وبدنی پر از خط و خال قهوه‌ای دارد،در ایران فراوان و تولید مثل می‌کنند.

قرنیه چشم پرنده به رنگ قهوه‌ای تیره و منقار آن در فصل بهار و تابستان سفید صورتی و در فصل پاییز و زمستان با لبه‌های خاکستری یا سیاه دیده می‌شوند.

گونه ترکی آن ni ediecki در ترکیه، قبرس، خاور دور، شمال عراق تا کوه‌های زاگرس و جنوب ایران وهمچنین در مصر پراکنده‌است و زمستان‌ها به سوی مناطق جنوبی تا صحرای سینا و مصر و شمال جزیره عرب مهاجرت می‌کند. گونه ایرانی آن loudoni در استان آذربایجان وشمال ایران وجنوب دریای خزر زندگی می‌کند و در زمستان‌ها به مناطق میانه عراق وجنوب آن مهاجرت می کند. این پرنده در طبیعت به صورت گروهی زندگی می‌کند که تعداد افراد این گروه‌ها گاهی به صد پرنده بالغ می‌گردد. یک تا دوبار در سال تخم می‌گذارد و لانه خود را در دره‌ها ویا لابه لای درختان کم ارتفاع و کوچک می‌گذارد ودر هر بار ۴ الی۶تخم می‌گذارد. این پرنده از پرندگان مهاجر به شمار می‌رود. سهره طلایی در محدوده گسترده‌ای از اروپای غربی، بریتانیا، تا جزایر قناری و شمال آفریقا تا خاورمیانه و از ناحیه شرق تا ژاپن پراکنده‌است.سهره طلایی به دلیل زیبایی و آواز و نغمه های خوش و همچنین قابلیت یادگیری آواز سایر پرندگان در دوران جوجگی، یکی از محبوب‌ترین انواع سهره دراروپا و ایران و... به شمار می‌رود.

*متأسفانه در سال های اخیر این گونه پرنده آواز خوان زیبا بصورت نر و ماده و انبوه و ‌کاملا (غیرمجاز) از شهرهای مختلف کشور عزیزمان ایران صید شده و زیر چشم مسئولان محیط زیست در بازارهای ویژه پرندگان سایر استان ها از جمله دو شعبه (بازار پرندگان تهران) که زیر نظر مستقیم شهرداری و نیروی انتظامی اداره می‌شود، همانند سایر گونه‌های پرنده اسیر شده وحش کاملا غیر مجاز به فروش انبوه می‌رسند،در این بین سهره رسمی طلایی و سایر گونه‌ها متحمل تلفات بسیار زیادی می‌شوند که از این بابت سود کلانی نصیب صیادان غیر مجاز و دلال‌های سودجو می‌گردد.*

منابع[ویرایش]

  • پرورش،نگهداری و بیماریهای سهره و قناری،استاد‌محقق زیست‌شناس محمود اعتمادی‌منش نویسنده وبلاگ سهره‌تهران
  • پرورش، نگهداری و بیماری‌های فنچ، تألیف دکتر احسان مقدس، انتشارات نیلوبرگ، تهران، اردیبهشت ۱۳۸۸