سهره طلایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سهره معمولی)
سهره طلایی
De Stieglitz lat Carduelis carduelis.jpg
Goldfinch back.jpg
وضعیت حفاظت
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: گنجشک‌سانان
تیره: سهرگان
سرده: Carduelis
گونه: C. carduelis
نام علمی
Carduelis carduelis
لینه، ۱۷۵۸
Carduelis carduelis map.png
Carduelis carduelis carduelis
1 summer 2 all year
Carduelis carduelis caniceps
3 summer 4 all year
Carduelis carduelis carduelis

سِهرِه طلایی، (نام علمی: (Carduelis carduelis) است در زبان انگلیسی به آن «سهرۀ طلایی اروپایی» گویند.

در کشور های مختلف از این پرنده به عنوان پرنده آوازه خوان استفاده میشود همانند زیرگونه خود قناری (حتی سهره و قناری را باهم در قفس جفت میکنند تا هیبریدی زیبا خوش اواز و با آوازی زیبا مثل قناری و طولانی مثل سهره) و به همین دلایل از طبیعت صید و زنده گیری میشوند که اسیب های زیادی به این پرنده و اون منطقه وارد میکنه سهره های مناطق مختلف شکل اندازه و مخصوصا اواز های مختلفی دارن که باعث تفاوت قیمت پرنده منطقهX با منطقهN می‌شود و سهره‌های ایران به دو دسته طلایی (کرمانی) و سرسیاه که باز آوازهای آنها باهم متفاوت است و کرمانی سریع‌تر میخواند.

ظاهر

سهره کرمانی نوک کشیده‌تر دارد و رنگ غالب بدن خاکی رنگ است و فر سینه کم است یا ندارد و سر این پرنده فقط گل قرمز دارد و خبری از سیاهی روی سر و سفیدی گونه نیست. سهره سر سیاه رنگ بدن خاکی و سفید داری پر های فر روی سینه، شاهپر سیاه و رنگ زرد روی بال ها که بین سر سیاه و کرمانی مشابه هست و فقط اندازه و شدت رنگ ان فرق دارد

نوع زیست

زیرگونه ترکی آن niediecki در ترکیه، قبرس، خاور دور، شمال عراق تا کوه‌های زاگرس و جنوب ایران و همچنین در مصر پراکنده‌است و زمستان‌ها به سوی مناطق جنوبی تا صحرای سینا و مصر و شمال جزیره عرب مهاجرت می‌کند. زیرگونه ایرانی آن loudoni در استان آذربایجان وشمال ایران و جنوب دریای خزر زندگی می‌کند و در زمستان‌ها به مناطق میانه عراق وجنوب آن مهاجرت می‌کند. این پرنده در طبیعت به صورت گروهی زندگی می‌کند که تعداد افراد این گروه‌ها گاهی به صد پرنده می‌رسد. این پرندگان در ماه‌های مه تا ژوئیه به جستجوی غذا و پناهگاه می‌باشد. یک تا دوبار در سال تخم می‌گذارد و لانه خود را در دره‌ها ویا لابه لای درختان کم ارتفاع و کوچک می‌گذارد و در هر بار ۴ تا ۵ تخم می‌گذارد. این پرنده از پرندگان مهاجر به‌شمار می‌رود. سهره طلایی در محدوده گسترده‌ای از اروپای غربی، بریتانیا تا جزایر قناری و شمال آفریقا تا خاورمیانه و از ناحیه شرق تا ژاپن پراکنده‌است. سهره طلایی یکی از محبوب‌ترین انواع سهره‌ها در اروپا به‌شمار می‌رود و این امر به علت رنگ‌آمیزی زیبا و نغمه‌های خوش این پرنده می‌باشد.

منابع