سمیع حامد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سمیع حامد از شاعران معاصر افغانستان است. دکتر حامد در کنار سرایش شعر در زمینه موسیقی نیز فعالیت دارد. ترانه‌ها و آهنگ‌های «آلبوم تری راری» و بعض آهنگ‌های دیگر همچون آهنگ‌های وجیهه و فرید رستگار و شعر آهنگ دسته جمعی سپیدار صدا ستاره افغان از اوست و برای فرهاد دریا نیز ترانه ساخته‌است. موسیقی شعر وعاطفه اجتماعی شعرش سبب شده که بسیاری از آواخوانان شعرهاش را بخوانند. یکی از شعرهای او را با مطلع:

گر جهنم ساختم فردوس هم می‌سازمت ای وطن می‌سازمت آخر خودم می‌سازمت

چندین هنرمند آهنگ ساخته‌اند (فرهاد دریا، حفیظ و صال، اسد بدیع، شهنا). حامد همچنان چندین طرح تیاتری آموزشی برای استاد قیوم بیسد نوشته‌است که در افغانستان اجرا شده‌اند از جمله «برادران و هیولا»، «گمشده»، «چتری».

حامد نخستین شاعر افغان است که همیشه برای کودکان نیز برنامه شعرخوانی برگزار می‌کند و برای آن‌ها شعر می‌خواند. سمیع حامد «کل کلان» یا مشاور اول نشریه مشهور طنز «کلک راستگوی» نیز بوده‌است. سمیع حامد یک کارتونیست سیاسی و یک طنزنویس نیز است. از مهم‌ترین شاعران مقاومت افغانستان به شمارمیرود و تا حال بیش از بیست کتاب نشر کرده‌است. آخرین کتاب‌های او «بید مجنون گفت با من»، «بریز به خیابان» و «بود نبود یک تروریست» نام دارد.

دکتر عبدالسمیع حامد در سال ۱۳۴۸ هجری شمسی در دهکده شهر بزرگ ولایت بدخشان به دنیا آمد. او از دانشکده طب ولایت بلخ گواهینامه ماستری طبی دارد و ادبیات فارسی دری را به صورت خصوصی آموخته‌است. دکتر حامد در قالب‌های گوناگون شعری طبع آزموده. طی سال‌های دهه شصت و هفتاد هجری شمسی سمیع حامد توانست شمار زیادی از اشعارش را به نشر برساند. وی در شهر مزار شریف اقامت داشت و باسازمان جهانی صلیب سرخ و هلال اهمر همکاری می‌کرد. پس از اشغال شهر مزار به دست طالبان، حامد به پاکستان رفت و در شهر پیشاور اقامت گزید و در همان‌جا همکاری با سازمان غیردولتی موسوم به مرکز تعاون افغانستان را آغاز کرد. در طول مدت اقامتش در پیشاور صدها مقاله نوشت و آن‌ها را به نشر رساند. در سال ۱۳۷۹ هجری شمسی به همراه خانواده کوچکش به عنوان پناهنده به دانمارک رفت و به این صورت دامنهٔ مهاجرتش وسیع تر گردید. در آنجا نیز به آفرینش آثاری دست یازید و در اواسط سال ۱۳۸۰ به تأسیس انجمن نویسندگان افغانستان در تبعید پرداخت. با آغاز دور جدید سیاسی و نظامی در افغانستان حامد دیگر هوای ماندن در غرب را از سر برون کرد و به افغانستان برگشت و در آنجا انجمن دفاع از حقوق نویسندگان را بنیاد نهاد.

دکتر سمیع حامد اکنون در کابل زندگی می‌کند و مشاور تلویزیون خصوصی طلوع و مشاور انجمن قلم دنمارک و ناروی است. در سال‌های آخر در این زمینه‌ها کار کرده‌است:

مشاور ارشد تلویزیون ملی افغانستان مشاور انحمن بین‌المللی قلم مشاور مرکز فرهنگ و انکشاف دنمارک مشاور بنیاد جهانی خانه‌های حقوق بشر مشاور سازمان جهانی مبارزه با سانسور موسیقی مشاور تلویزیون خصوصی طلوع

سمیع حامد به سال ۲۰۰۳ جایزه بین‌المللی آزادی رسانه هاIFP Award را از کمیته جهانی حمایت از روزنامه نگاران CPJ New York به عنوان «نویسنده آزاد» به دست آورد. وی همچنان جایزه اول شعر کانون حکیم ناصر خسرو، جایزه اول شعر فردوسی انجمن آزاد نویسندگان را به دست آورده‌است. از خصوصیات منحصربه‌فرد سمیع حامد در شعر افغانستان یکی هم این است که در هیچ شکلی از شعر کلاسیک و نو نیست که از وی آثاری نباشد. از قصیده و غزل و رباعی و دوبیتی گرفته تا هایکو و شعر نیمایی و شعر سبید دکتور سمیع حامد از مطرحترین چهره هاست. بیرامون نظریه‌های ادبی و نقدادبی از مهم‌ترین چهره‌ها ست. سمیع حامد برندهٔ جایزهٔ کورت توخولسکی انجمن قلم سویدن سال ۲۰۱۰ است.

منابع[ویرایش]

http://cpj.org/awards/2003/hamed.php http://www.goethe.de/kue/lit/aug/en6916034.htm