سمعک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سمعک ۲۰۰۸۰۶۲۰ که در داخل کانال گوش قرار می‌گیرد
یک سمعک

سَمعَک، یا شنوک وسیله‌ای است که برای کمک به افرادی که از قدرت شنوایی کامل برخوردار نیستند طراحی شده‌است. در بیشتر کشورها سمعک به عنوان یکی از تجهیزات پزشکی کلاسه‌بندی شده و از این رو برابر با مقررات ویژهٔ این‌گونه تجهیزات مورد توجه قوانین نظارتی قرار دارند. بر همین اساس تقویت کننده‌های صوتی کوچک شخصی (PSAPها) یا دیگر سیستم‌های صوتی تقویت صدا نمی‌توانند به عنوان «سمعک» فروخته شوند. . سمعک توسط شنوایی‌شناس تجویز و تنظیم می‌شود. سمعک در قدیم یک مخروط قیف‌مانند تقویت‌کننده بود.[۱] سمعک وسیله‌ای برای تقویت صداها برای افراد دچار کم شنوایی (از حدود ملایم تا عمیق) می‌باشد. سمعک برای افراد دارای شنوایی طبیعی یا ناشنوایان مناسب نیست. سمعک از سه قسمت اصلی زیر تشکیل شده‌است: میکروفون، مدار پردازنده و بلندگو (رسیور). البته اجزای دیگری همچون ولوم صدا، کلید برنامه، هوک و… نیز در سمعک‌هایی موجود می‌باشد که جزو ابزار جانبی سمعک به‌شمار می‌رود. سمعک‌ها را می‌توان از چندین لحاظ طبقه‌بندی کرد که مهم‌ترین آن‌ها شکل ظاهری و نوع پردازش سمعک می‌باشد.

قطعات سمعک

سمعک دارای سه قطعهٔ مهم است: میکروفون، مدار پردازنده و بلندگو (رسیور).

  • میکروفون: کار میکروفون سمعک دریافت امواج صوتی و تبدیل آن‌ها به سیگنال‌های الکتریکی است.
  • مدار پردازنده: در مدار پردازنده سمعک تمامی سیگنال‌های الکتریکی دریافت شده از سوی میکروفون پردازش و سپس تقویت می‌شوند.
  • بلندگو (رسیور): بعد از پردازش و تقویت سیگنال‌های الکتریکی، این سیگنال‌ها به وسیلهٔ بلندگوی سمعک دوباره به امواج صوتی تبدیل و به گوش استفاده‌کننده ارائه می‌گردد.

انواع سمعک

سمعک‌ها از لحاظ شکل ظاهری به گروه‌های زیر طبقه‌بندی می‌گردند:

سمعک جیبی

سمعک استخوانی (عینکی و هدباند)

سمعک داخل مجرا

سمعک داخل گوش

سمعک نامرئی (کاملا داخل گوش)

سمعک رسیور داخل مجرا (RIC)[۱]

در سال ۲۰۰۷ سمعک جدیدی به شکل گوشواره وارد بازار دنیا شده‌است که اصطلاحاً سمعک گوشواره‌ای نامیده می‌شود. این سمعک که مخصوص خانم‌ها یا افرادی با کلاپس کانال گوش است توسط یک ایرانی بنام افشین امیری ججین طراحی و ساخته شده‌است.

انواع سمعک از لحاظ تکنولوژی

سمعک آنالوگ

سمعک دیجی تریم

سمعک دیجیتال

سمعک هوشمند

سمعک تریبیت شونده

مزایای استفاده از سمعک دو گوشی عبارت است از:

توانایی جهت‌یابی اصوات بهتر می‌شود

فهم گفتار در محیط‌های پر سر و صدا بهبود می‌یابد

صداها بهتر و راحت‌تر شنیده می‌شوند

درک گفتار در مکالمه‌های گروهی افزایش می‌یابد

کیفیت صدا بهتر می‌شود

نکاتی کار آمد درانتخاب سمعک خوب:

سمعک وسیله الکترونیکی بسیار پیشرفته ای است که مستقیما در پیشبرد ارتباط کاربران (استفاده کنندگان ) با اطرافیان )خانواده, همکاران,دوستان( و در عین حال محیط اطراف تأثیرگذار است. سمعک‌ها از نظر شکل ظاهری و مهمتر از آن از نظر مدارات داخلی تفاوت‌های گوناگونی دارند. بنابراین انتخاب یک سمعک خوب و مناسب به عوامل متعددی بستگی دارد  از جمله این عوامل می‌توان به مشاوره با یک شنوایی‌شناس مجرب اشاره کرد.

همواره بهترين فرد براي ارزيابي شنوايي و تجويز سمعك متخصص شنوايي‌شناس است كه با علم بر اين موضوع مي تواند بهترين سمعك را براي شما انتخاب كند. در زمينه شنوايي شناسي كودكان حساسيت بيشتر است زيرا كودكان نمي توانند مشكلات شنيداري خود را بيان كنند ازاينرو لازم است والدين گرامي با حساسيت بيشتري به اين موضوع توجه كنند زيرا آينده كودك شما بخصوص در زمينه حرف زدن و توانايي ارتباط برقرار كردن وابسته به تنظيم درست سمعك و ارزيابي هاي متدام در طول سال هاي كودكي است.

منابع[ویرایش]

  1. Wikipedia contributors, "Hearing aid," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed February 1, 2008).