سرنگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک سرنگ با سوزن آن

سرنگ در پزشکی وسیله‌ای است که برای تزریق دارو به بدن به کار می‌رود. سرنگ عموماً وسیله‌ای استوانه‌ای‌شکل و مدرّج است که در انتهای آن پیستونی قرار دارد که با فشار دست، دارو را به جلو هدایت و از طریق سرسوزن تیز وارد بافتِ بدن می‌کند.

انواع سرنگ‌ها[ویرایش]

امروزه اغلب سرنگ‌ها یک بار مصرف بوده و جنس آن‌ها پلاستیکی است. در گذشته سرنگ‌های شیشه ای نیز وجود داشت که با حرارت و جوشاندن در آب سترون می‌شد. سرنگ‌های فلزی اکنون نیز برای کارهایی مانند شست‌وشوی گوش استفاده می‌شوند؛ ولی به دلیل توجه به خطر بیماری‌هایی که از طریق سرنگ آلوده منتقل می‌شوند مانند ایدز و هپاتیت اغلب از سرنگ یک بار مصرف استفاده می‌شود و در امحاء سرسوزن پس از انجام تزریق دقت بیشتری می‌شود.

امروزه اغلب تقسیم‌بندی سرنگ‌ها بر اساس حجم آن‌ها است مانند سرنگ انسولین، دو سی سی، پنج سی سی و ده سی سی.

معمولاً سر سرنگ‌ها یک اندازه و استاندارد ساخته شده و بنابراین هر نوع سوزنی به آن وصل می‌شود پیستون داخل سرنگ به راحتی داخل بدنه حرکت می‌کند. بزرگترین تولید کننده سرسرنگ (سرسوزن) در ایران شرکت آواپزشک است.

تهیه سرنگ[ویرایش]

در ایران سرنگ از طریق داروخانه قابل تهیه و استفاده است . سرنگ یکی از پرمصرف‌ترین تجهیزات پزشکی است که در درمانگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی نیز استفاده می‌گردد.

انواع سرنگ در ایران[ویرایش]

تا قبل از سال 91 سرنگ به صورت یک محصول وارداتی به ایران وارد می‌شد. اما به جهت حمایت از تولید سرنگ داخلی با تصویب هیئت وزیران، واردات سرنگ در سال 1391 ممنوع شد و در پی ممنوعیت ورود سرنگ به کشور حمایت‌های ویژه ای از تولید کنندگان این صنعت به عمل آمد. در فهرست زیر تعدادی از مارک‌های موجود سرنگ در ایران عنوان شده‌است.

نام مارک نام انگلیسی مارک نوع مارک کشور تولیدکننده روش استریل وبگاه
سرنگ آوا AVA Local/Iran ایران اتیلن اکساید www.avapezeshk.com
سرنگ پیکول PICCOL Local/Iran ایران اتیلن اکساید www.robinabazar.com
سرنگ س‌ها SOHA Local/Iran ایران اتیلن اکساید www.soha1.ir
یزد سرنگ YAZD SYRINGE Local/Iran ایران اتیلن اکساید www.yazdsyringe.com
ورید V.MED Local/Iran ایران اتیلن اکساید www.varid.ir
پارس سرنگ PARSSORANG Local/Iran ایران اتیلن اکساید www.parssorangsima.ir
سرنگ هما HomaSyrine Local/Iran ایران اتیلن اکساید www.homasyringe.ir
مینا سرنگ MINA SYRINGE Local/Iran ایران اتیلن اکساید www.minasyringe.ir

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]