سد نمرود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سد نمرود
اطلاعات کلی
نام رسمی: سد نمرود
کشور: ایران ایران
رودخانه: حبله رود
محل: ۱۴۰ کیلومتری تهران
۱۷ کیلومتری جنوب غربی فیروزکوه
سد نمرود بر ایران واقع شده‌است
سد نمرود
نوع سد: خاکی با هسته رسی [۱]
ارتفاع از پی: ٨٢ متر [۱]
طول تاج: ۶۸۰ متر [۱]
تاریخ آغاز ساخت: ۱۳۸۴
تاریخ پایان: ۱۳۹۱
اطلاعات مخزن
حجم مخزن: ١٣٩ میلیون متر مکعب [۱]
پانویس‌ها

مختصات: ۳۵°۴۷′شمالی ۵۲°۴۱′شرقی / ۳۵٫۷۹°شمالی ۵۲٫۶۸°شرقی / 35.79; 52.68

سد نمرود سدی مخزنی و در دست ساخت در شهرستان فیروزکوه، واقع در استان تهران است که احداث آن از سال ١٣٨٤ آغاز شده و تا سال ١٣٩٠ در حدود ٦٥ درصد [۲] پیشرفت فیزیکی داشته است.این سد در ۱۷ کیلومتری جنوب غربی شهر فیروزکوه و تقریباً دو کیلومتری پایین دست روستای سُله‌بن بر روی رودخانه حبله‌رود و در ارتفاع ٢٠٢٠ متری[۲] از سطح دریا در دست احداث است. هدف از ساخت این سد تأمین سالیانه ١١٩.٥ میلیون مترمکعب آب به منظور نیازهای کشاورزی دشت گرمسار و چزگین و همچنین برآوردن آب شرب شهر گرمسار و نیز برطرفسازی نیازهای بخش صنعت شهرستان فیروزکوه به آب و مهار سیلاب در حوزه آبریز رودخانه حبله‌رود بوده است.[۱]

به گفته شاهرخ رامین، نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی در حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه در مصاحبه با خبرنگار خانه ملت، از حدود ١٢٠ میلیون مترمکعب آب قابل تنظیم این سد، به مقدار ٩٠ میلیون متر مکعب به بخش کشاورزی و ٣٠ میلیون مترمکعب به حوزه صنعت و آب شرب اختصاص خواهد یافت. وی اذعان داشت که با آبگیری این سد روستای سُله بن به زیر آب خواهد رفت و هزینه خریداری اراضی روستایی این منطقه ٤٥ میلیارد تومان برآورد میشود.[۲]

سد نمرود دارای مخزنی با حجم کل ١٣٩ میلیون مترمکعب و حجم مفید ١٢٠ میلیون مترمکعب و بدنه خاکی با هسته رسی، و همچنین ارتفاع از پی ٨٢ متر و طول و عرض تاج ٦٨٠ و ١٢ متر است [۱] [۳] . گفتنی است که ارتفاع این سد در طرح اولیه ١٢٠ متر در نظر گرفته شده بود[۳]. حجم مصالح خاکریزی شده در این سد ٧.٢ میلیون مترمکعب[۳] و سرریز آن از نوع اوجی آزاد با شیب سرریز ١٦ و ٢١ درصد و عرض سرریز ٢٢ متر است[۳].این سد دارای یک دیوار آببند از جنس بتن پلاستیک به عمق حداکثر 32 متر و دو ردیف پرده آببند تزریق می باشد. [نیازمند منبع].

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ ۱٫۵ «سد مخزنی نمرود». شرکت جهاد توسعه منابع آب. بازبینی‌شده در ٢٢ شهریور ١٣٩٢. 
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ «آبگیری سد نمرود فیروزکوه موجب توسعه منطقه میشود». خبرگزاری خانه ملت، ٠٥ مرداد ١٣٩٠. بازبینی‌شده در ٢٢ شهریور ١٣٩٢. 
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ ۳٫۳ «روستای پانصد ساله سله بن به زیر آب میرود». جام جم آنلاین، ١١ آذر ١٣٩١. بازبینی‌شده در ٢٢ شهریور ١٣٩٢. 

جستارهای وابسته[ویرایش]