سارای (فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سارای نام فیلمی به کارگردانی یدالله صمدی است که در سال ۱۳۷۶ ساخته شده‌است. تنظیم و اجرای موسیقی متن این فیلم را چنگیز مهدی‌پور بر عهده داشته‌است.

خلاصه داستان[ویرایش]

سارای که مادرش را در کودکی از دست داده، در ایل با آیدین (خان چوپان) آشنا می‌شود. از طرفی خان هنگام شکار سارای را می بیند و شیفتهٔ او می گردد. بزرگان ایل با تقاضای وصلت خان با سارای مخالفت کرده٬ سارای و آیدین را نامزد اعلام می‌کنند. بیماری مادر آیدین٬ او را مجبور به ترک ایل و مراجعت به خانه می‌کند. او بعد از مرگ مادرش هفت شبانه روز به سوگ می نشیند. خان با همراهانش به ایل حمله کرده٬ با تهدید به کشتن پدر سارای و دیگر افراد ایل، سارای را ناگزیر به همراهی با خود می‌کند. سارای در انتظار برگشتن آیدین راه را طولانی می‌کند؛ اما سرانجام با نومیدی از فرارسیدن آیدین، خود را به داخل رودخانه (آرپاچایی) می اندازد تا خان از او کام نگیرد.

لازم به ذکر است که این فیلم برگرفته از افسانه‌های آذربایجان می‌باشد و در مورد وقوع یا عدم وقوع آن اختلاف نظرهایی می‌باشد

توضیح[ویرایش]

این فیلم بر اساس تصنیف سوزناک سارای ساخته شده‌است که در اکثر مناطق ترک نشین ایران خوانده می‌شود. بند آغازین شعر چنین است:

آرپا چایی آشدی داشدی

سئل سارانی آلدی قاشدی

هر گؤره‌نین گؤزو یاشدی

آپاردی سئللر سارانـــی

بیـــــــــــر آلا گؤزلی بالانی

منابع[ویرایش]

  • سارای. سایت سوره. بازدید ۷ اوت ۲۰۱۱.