زیوه (گرمی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زیوه
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناردبیل
شهرستانمغان-گرمی
بخشانگوت
دهستانانگوت غربی
مردم
جمعیت۱۴۱۲ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۳۴۸۷۱

زیوه روستایی است که در ایران، استان اردبیل، شهرستان گرمی، بخش انگوت، دهستان انگوت غربی قرار دارد. این روستا در غرب شهر گرمی و شمال شهرهای مشکین شهر و اردبیل و جنوب شهر پارس آباد قرار دارد.

دسترسی به این روستا از طریق جاده و مسیر اصلی اردبیل- مشکین شهر- پارس آباد و نیز مسیر فرعی گرمی-انگوت-قره آغاج -زیوه امکان پذیر است.

فاصله این روستا از مرکز شهرستان حدود 55 کیلومتر و از مرکز استان تقریبا 135 کیلومتر می باشد.

مردم شناسی[ویرایش]

مردم این روستا به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می کنند و معتقد به دین اسلام و از مذهب شیعه اثنی عشری می باشند.

جمعیت[ویرایش]

بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت این روستا 1412 نفر با 375 خانوار بوده‌است که نسبت به سرشماری سال 1390 تعداد سیزده نفر کاهش جمعیت داشته است اما از نظر تعداد خانوار افزایش 50 خانوار افزایش را تجربه نموده است.

این روستا بعد از شهرک ولیعصر، پرجمعیت ترین روستای شهرستان گرمی می باشد. همچنین این روستا چهل و هشتمین روستای پرجمعیت استان اردبیل می باشد.

اقتصاد[ویرایش]

شغل اغلب مردم روستا کشاورزی و دامپروری است اما به علت قرار داشتن در مسیر اصلی اردبیل-مشکین شهر-پارس آباد خدمات و تجارت نیز در آن رو به رونق می باشد. صنایع دستی خانگی مانند قالی بافی، گلیم بافی و جاجیم بافی اگر چه از رونق سابق افتاده است اما همچنان وجود دارد.

محصولات کشاورزی عمده آن شامل غلات، حبوبات و علوفه می باشد تولید میوه و صیفی جات نیز به مقدار محدود در آن انجام می شود.

گردشگری[ویرایش]

کسانی که قصد بازدید از جاذبه های گردشگری شهر گرمی در منطقه انگوت غربی یا حتی بخش هایی از شهرستانهای کلیبر، هوراند- پارس آباد و مشکین شهر را داشته باشند، احتمالا تمایل داشته باشند در مسیر خود از امکانات مراکز پذیرایی این روستا استفاده نمایند.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.