زنگوله‌ای (سرده)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

یوکای زنگوله‌ای
Yucca glorio.JPG
گل‌ها و برگ‌های یوکای باشکوه (یوکا گلوریوسا) جلوی یک آپارتمان مسکونی در کرج
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاه
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): تک‌لپه‌ای‌ها
راسته: مارچوبه‌سانان
تیره: مارچوبگان آگاوویدا
سرده: یوکا
نام دوبخشی
Yucca filamentosa

یوکای زنگوله‌ای دارای برگ‌های بزرگ و کشیده و خنجری نوک تیز و به رنگ سبز می‌باشد. جوانه انتهایی، گیاه دو یا سه شاخه خواهد شد. این گیاه به آبیاری کمتری نیازمند است. ساقه گل دهنده هر چند سال یکبار نمودار شده و گل‌های سفید و کرمی به تعداد زیاد به شکل زنگوله‌ای کوچک و واژگون ظاهر می‌شوند ولی در آپارتمان به گل نمی نشیند، گل و گیاه یوکا دارای کربوهیدارت بسیار بالا هست و در کنار این مورد دارای مقدار بسیار زیادی ویتامین های B ،C، آهن و کلسیم می باشد.

نیازهای گل یوکای زنگوله‌ای[ویرایش]

نور: به نور کافی احتیاج دارد. از نور وسط روز به خصوص از پشت شیشه بیزار است و ۵–۴ هفته در سایه مقاومت می‌نماید.

دما: درجه حرارت مطلوب در زمستان دمای ۱۶–۱۰درجه سانتیگراد و در تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق و در بالکن است.

آبیاری: در تابستان هفته‌ای یکبار و در زمستان هر ده روز یکبار آبیاری کافی است.

رطوبت: در تابستان هفته‌ای یکبار و در زمستان هر ماه یکبار غبار پاشی توصیه می‌گردد.

تغذیه: نیاز چندانی به کود ندارد ولی در بهار و تابستان گلدان را با نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده کوددهی نمایید.

خاک مناسب: خاک لیمونی مناسب‌ترین محیط برای رشد ریشه برای یوکا است.

تعویض گلدان: در ۴ سال اول رشد احتیاج به تعویض گلدان سالیانه دارد ولی با گذشت سه سال تعویض خاک‌های سطحی آن با خاک نور کافی به نظر می‌رسد. در هنگام تعویض گلدان توجه نمایید که خاک کاملاً پرس شود.

تمیز بودن برگها: جهت تمیز نمودن برگ‌ها از پارچه یا اسفنج مرطوب استفاده نمایید. از مواد براق‌کننده شیمیایی استفاده ننمایید.

تکثیر: جدا کردن پاجوش (پا گیاه) در بهار- کاشت بذر در بهار در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد - کاشت قلمه در شن و ریشه دار نمودن آنها.

میزان سمی بودن یوکا[۱][ویرایش]

شیره و شاخ و برگ هاي يوكا حاوی ترکیبی سمی است که اگرچه لزوما کشنده نیست، اما می تواند باعث ناراحتی جدی دستگاه گوارش شود. بنابراین کسانی که حیوانات خانگی و کودکان خردسال دارند باید مراقب باشند. علاوه بر این، شیره آن آلرژی زا است و ذرات می توانند به راحتی در هوا منتقل شوند.

شرایط گل دهی گیاه یوکا[ویرایش]

گیاهان یوکا به شکوفه های فراوان و زیبا مشهور هستند. اگر یوکا شما گل نمیده، باید در فصل رشد گیاه رو با کودهای پتاس بالا تغذیه کنید، کودهایی مانند ۱۲۱۲۳۶، اگر خاک داراي کمبود مواد مغذی است، کودی را انتخاب کنید که غنی از فسفر یا پتاس باشد .علاوه بر اين، گیاه یوکا خود را بیش از حد آبیاری نکنید. آب بیش از حد منجر به بیماری های قارچی مي شود و از گلدهی گياه جلوگيري مي كند. در نهایت، توجه داشته باشید که علاوه بر موارد گفته شده در بالا اولین شرط گلدهی یوکا رسیدن به سن بلوغ هست، پس هیچوقت برای گلدهی این گیاه عجله نکنید.

عوارض و درمان گل یوکای زنگوله‌ای[ویرایش]

لکه‌های قهوه‌ای روی ساقه و زیر برگ‌ها مشاهده می‌گردند: عامل آن حشره آفت است. سطح زیرین برگ را با پنبه آغشته به سم حشره کش نفوذی خیس یا گیاه را هفته‌ای یکبار سمپاشی غدد یا علایم برطرف گردد.

برگها در زمستان خشک می‌گردند: هوا گرم است گیاه را به محل خنک‌تری منتقل نمایید.

برگهای زیرین زرد می‌شوند: نور کافی نیست گیاه را به محل پرنورتری منتقل نمایید.

برگهای جدید فاقد رشد هستند: گیاه به کود دهی نیاز دارد. اگر کوددهی به‌طور منظم انجام می‌گردد ممکن است سردی هوا عامل آن باشد.

برگها رنگ پریده‌اند: نور مستقیم زیاد است، گیاه به نور کافی نیاز دارد ولی اشعه مستقیم آفتاب بخصوص در ظهر به برگهای آن صدمه وارد می‌نماید.

نقاط زنگ مانند روی برگ‌ها مشاهده می‌گردد: از مواد براق‌کننده استفاده شده‌است. برگ‌ها را با اسفنج مرطوب تمییز نمایید.

کپک خاکستری روی برگ‌ها مشاهده می‌گردد: عامل آن قارچ بوتری تیس است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است، گیاه را با سم قارچ کش سمپاشی نموده و به محل گرم منتقل نمایید. آبیاری را کاهش دهید و غبار پاشی را تا رفع علایم متوقف کنید.

گیاه خود را انداخته‌است: ریشه‌ها توسعه پیدا نکرده‌اند. گیاه را به گلدان کوچکتری منتقل و خاک اطراف ریشه را کاملاً متراکم نمایید و گلدان را در محل پرنورتر قرار دهید.

زخمهای پنبه‌ای سفید رنگ در وسط برگ‌ها مشاهده می‌گردند: عامل آن حشره آفت است، گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردند.

کلیه برگهای یک شاخه سیاه رنگ شده و می‌پوسند: آبیاری بیش از اندازه‌است، خاک‌های سطحی گلدان باید در فاصله بین دو آبیاری خشک شوند.

علوم و گل یوکا[ویرایش]

تاکسونومی: گیاه گل یوکا بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده‌بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده‌بندی در سطح گونه مشخص می‌شود.

مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه گل یوکا مطالعه می‌شود؛ و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه یوکا باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاه‌های مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد.

آناتومی: ساختمان داخلی گیاه گل یوکا مطالعه می‌شود.

مورفوژنز: از ابتدای تشکیل سلول تخم یوکا تا به‌وجود آمدن شکل یوکا بررسی می‌شود.

فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه یوکا از سطح اندامکهای درون سلول تا بافت‌ها - اندامها و خود گیاه یوکا مطالعه می‌شود.

سیتولوژی: به مطالعه دربارهٔ رشد – تولید مثل و رفتار سلول گیاه یوکا می‌پردازد.

بوم‌شناسی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه یوکا با محیط و ارتباط آن‌ها با یکدیگر می‌پردازد.

ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه یوکا بررسی می‌کند.

نگارخانه[ویرایش]

  1. تو، گل من و. «نکات کلیدی در نگهداری گیاه یوکا (Yucca plant)».