زنت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

زنت (به انگلیسی Zent) دستگاهی است دو منظوره که علاوه بر ایجاد سرمایش و گرمایش، میزان رطوبت هوا را نیز تنظیم کرده و مطابق با شرایط آب و هوایی ایران طراحی گردیده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

زنت مخفف زمستانی / نیمه / تابستانی می‌باشد این دستگاه در ایران اختراع شده و اولین بار در کارخانه شرکت صنعتی صافیاد و به همت آقای مهندس مهدی بازرگان از بنیانگذاران این شرکت تولید شده‌است.[۱]

اجزا[ویرایش]

  1. فن
  2. فیلتر (اختیاری)
  3. کویل‌های آب گرم یا کویل‌های الکتریکی
  4. دریچه‌های قابل تنظیم
  5. سیستم پوشال‌ها و آبفشان

زنت خانه[ویرایش]

محلی که زنت در آنجا مستقر و کانال‌های رفت و برگشت هوا به آن وارد می‌شود. کف آن می‌بایستی عایق رطوبتی و اگر در نزدیکی محل استراحت شبانه است عایق صوتی استفاده نمود

مینی زنت[ویرایش]

نوع کوچک شده زنت می‌باشد که جهت بکارگیری آن برای هر واحد مسکونی (و نه کل ساختمان) و تسهیل در تنظیم گرما، سرما و رطوبت برای افراد استفاده کننده از این دستگاه بدون نیاز به یک فرد متخصص می‌باشد.

عملکرد[ویرایش]

عملکرد زنت برای ایجاد سرما مانند کولر آبی و با استفاده از سیستم پوشال و آبفشان می‌باشد و برای تولید گرما از کویل‌های آبگرم یا الکتریکی استفاده می‌شود. فن در این دستگاه نقش انتقال دهنده هوای گرم یا سرد را به محیط‌های مورد نظر جهت تهویه دارد.

منابع[ویرایش]

  1. |http://www.porsojoo.com/fa/node/73351 بایگانی‌شده در ۲۱ فوریه ۲۰۰۹ توسط Wayback Machine
    مهندس بازرگان در صافیاد دفتری داشت که تا روزهای پایان عمر خود فارغ از امور دولت و سیاست به تحقیق و تولید صنعتی می‌پرداخت. اختراع دستگاه تهویه زنت (مخفف زمستانی / نیمه / تابستانی) از جمله محصولات این کارخانه بود.

سایت پایگاه علوم وتحقیقات صنعت تأسیسات پایگاه علمی دانش تأسیسات ایران