ریوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ادوآردو دل ریو (زاده ۲۰ ژوئن ۱۹۳۴ در زامورا، میچوآچان) کاریکاتوریست و تصویرگر سیاسی مشهور مکزیکی است که با نام قلمی‌اش، ریوس، شناخته می‌شود.

ریوس یکی از محبوب‌ترین تصویرگران مکزیکی است و صدها کتاب نوشته که بخصوص بین خوانندگان مکزیکی بسیار محبوب هستند. ریوس فعال سیاسی دو آتشه‌ای است و دیدگاه‌های چپ گرا و پیشرویش معمولاً در آثارش به همراه نقد شدید دکترین‌های نئولیبرالی و سیاست‌های دولت آمریکا ظاهر می‌شود. او در ضمن حامی انقلاب کوبا است.

او از دهه ۱۹۶۰ شروع به تصویرگری در مجلات و روزنامه‌ها کرد و گاهی سیاسی کار می‌کرد. طنز دولت مکزیک توسط او معروف بود. پس از موفقیت او به کار کتاب روی آورد و کتاب‌های زیادی در زمینه‌های مختلف از سیاست و مذهب تا گیاه خواری تولید کرد.

در ۱۹۷۰ کتاب اسپانیایی او در معرفی تاریخ و انقلاب کوبا به انگلیسی ترجمه شد و به عنوان «کوبا برای تازه کارها» منتشر شد. محبوبیت این کتاب باعث آغاز مجموعه کتاب‌هایی تحت عنوان «برای تازه کارها» شد. در ۱۹۷۵ ریوس کتاب «مارکس برای تازه کاران» را در مورد زندگی و عقاید کارل مارکس نوشت.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors، «Rius،» Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Rius&oldid=205652244