روز مردگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
روز مردگان
Catrinas 2.jpg
یکی از محبوب‌ترین صحنه‌ها از روز جشن مردگان
کشورمکزیک مکزیک
منبع۰۰۰۵۴
منطقهآمریکای لاتین
اطلاعات ثبت
ثبت۲۰۰۳

روز مردگان (به اسپانیایی: Día de Muertos) یک جشن ملی در مکزیک و برخی از کشورهاست که به مدت سه روز (از ۳۱اُم اکتبر تا دوم نوامبر) همهٔ بانک‌‌ها و سازمان‌‌ها تعطیل هستند و همه مشغول انجام جشن می‌شوند.

در این جشن، افراد به زیارت قبر دوستان و خانواده می‌روند و آن‌ها را تمیز کرده، روی آن‌ها گل گذاشته و با روشن کردن شمع و خواندن دعا یاد آن‌ها را زنده می‌کنند.

به اعتقاد پژوهشگران ریشهٔ این جشن به دوران تمدن‌های مایا و آزتک‌ها می‌رسد که جشنی در ستایش ایزدبانوی Mictecacihuatl بود و در ماه آگوست برگزار می‌شد. اما در دورهٔ استعمار، تاریخ این جشن از آگوست به نوامبر منتقل شد.

فیلم پویانمایی کوکو با اقتباس از این رسم در سال ۲۰۱۷ منتشر شد.

( سازنده این مطالب مهرداد حاجی پور )

ایران؛روستای آقمشهد[ویرایش]

در کشور ایران در استان مازندران شهرستان ساری روستای آقمشهد هم چنین رسم محلی هستش در روستای آقمشهد ساری در اواسط تابستان همه ساله مراسم جشن مردگان یا به زبان مازنی مرده پلا برگزار می شود

مراسم به این شکل است که موقع نهار زنان روستایی برای مرد های روستایی غذا درست می کنند و به مسجد محله (تکیه محله ابولفضل ) بخش کمرخیل و کلیج خیل میدهند و جشن اصلی مراسم ساعت ۱۴ برگزار و ساعت ۱۸ به پایان می رسد در این مراسم اهالی روستا برای مردگان خود میوه ها شیرینی ها و انواع خوراکی ها رو می‌آورند و بین مردم پخش می کنند بخش اصلی و پرطرفدار این مراسم محلی در آقمشهد بخش کشتی محلی است که سال های پیش به برنده های کشتی ، گاو ، گوسفند ، مرغ و خروس هدیه میدادن

منابع[ویرایش]