رعنا (مجموعه تلویزیونی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رعنا
سازندهداود میرباقری
نویسندهداود میرباقری
بازیگرانگلچهره سجادیه
بهزاد فراهانی
سعید نیک‌پور
رؤیا تیموریان
رسول نجفیان
پرویز پرستویی
فاطمه گودرزی
شمار قسمت‌ها۷
پخش
شبکهٔ اصلیشبکه ۱
نخستین نمایش۱۳۶۸–۱۳۶۹
انتشار
پس ازگرگ‌ها

رعنا مجموعه تلویزیونی به کارگردانی داود میرباقری می‌باشد که در سال‌های ۱۳۶۹–۱۳۶۷ از شبکه اول سیما پخش شده‌است. میرباقری در دومین کار تلویزیونی خود در مجموعه‌ای هفت قسمتی داستان دختری به نام «رعنا» را روایت کرد.

داستان[ویرایش]

رعنا، دختر مردی به نام سنایی، از صابون‌پزهای قدیمی تهران است. پس از چندی دانایی که دبیر آموزش و پرورش است به خواستگاری رعنا آمده و با وجود مخالفت‌های منصور (برادر رعنا) با او ازدواج می‌کند. اما پس از گذشت مدتی دانایی به خاطر شرکت در فعالیت‌های سیاسی دستگیر و روانه زندان و کشته می‌شود. پس از سال‌ها پسر رعنا که به شدت در حال مبارزه با رژیم پهلوی در سال ۱۳۵۷ است، در یک درگیری خیابانی مفقود می‌شود. رعنا و دخترش به دنبال یافتن او هستند که ماجراهایی از گذشته دوباره زنده می‌گردد.

تولید مجموعه[ویرایش]

داود میرباقری بعد از ساخت مجموعه تلویزیونی «گرگ‌ها»، خردادماه سال ۱۳۶۸ مجموعه‌ای با عنوان «رعنا» را با موضوعی پیرامون حوادث انقلاب با بازی گلچهره سجادیه، پرویز پرستویی، بهزاد فراهانی، رسول نجفیان، رویا تیموریان، فاطمه گودرزی و سعید نیکپور جلو دوربین برد. این مجموعه که در گروه فیلم و سریال شبکه یک تهیه شده بود، یک سال پس از تولید از این شبکه پخش شد.

بازیگران[ویرایش]

عوامل تولید[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]