رده‌بندی استاندارد بین‌المللی تحصیلات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

رده‌بندی استاندارد بین‌المللی تحصیلات با کوته‌نوشت ISCED یک چهارچوب اطلاعاتی برای دسته‌بندی آموزش و پرورش است که توسط سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد نگهداری می‌شود. این دسته‌بندی یکی از اعضای خانواده دسته‌بندی‌های اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل است.[۱]

سطح تحصیلات بر اساس ISCED 1997[ویرایش]

سطح نام مهارت‌های اصلی
۰ آموزش پیش‌دبستانی نخستین مرحله از آموزش سازمان‌یافته که کودکان را با محیط مدرسه آشنا می‌کند و مهارت‌های شناختی، فیزیکی، اجتماعی و عاطفی آنان را توسعه می‌دهد.
۱ آموزش ابتدایی معمولاً بین سن ۵ تا ۷ سال، خواندن، نوشتن، ریاضیات و سایر موضوعات جزو برنامه‌های این سطح هستند.
۲ آموزش ابتدایی بالاتر یا آموزش متوسطه پایین‌تر این دوره برای کامل کردن آموزش‌های ابتدایی طراحی شده‌است و هدف آن قوی کردن پایه یادگیری و توسعه انسانی است.
۳ آموزش متوسطه بالاتر از سن ۱۵ یا ۱۶ سالگی آغاز می‌شود و تکمیل‌کننده تحصیلات متوسطه می‌باشد.
۴ تحصیلات پسامتوسطه برنامه‌هایی که فرد را برای ورد به مرحله سوم آماده می‌کند و دارای یک نگرش بین‌المللی از تحصیلات است. در این سطح دانش شرکت‌کنندگانی که سطح ۳ را گذرانده‌اند کامل‌تر شده و برای ورود به دوره سوم آماده می‌شوند.
۵ مرحله اول دوره سوم تحصیلات برنامه‌های این سطح شامل آموزش‌های پیشرفته است که ممکن است در قالب دانشگاهی ارائه شود یا دارای جهتگیری خاصی باشد و فرد را برای یک پیشه آماده کند.
۶ مرحله دوم دوره سوم تحصیلات برنامه‌های دوره سوم، شامل صلاحیت‌های تحقیقاتی پیشرفته مثل پی‌اچ‌دی است و دربردارنده مطالعات پیشرفته است که محدود به کلاس درسی نمی‌باشد. این دوره معمولاً با ارائه پایان‌نامه و تحقیق اصل همراه است.

سطوح تحصیلات بر اساس ISCED 2011[ویرایش]

سطح نام توضیحات
۰ آموزش اولیه دوران کودکی آموزش و طراحی به کودکان زیر سه سال جهت آمادگی برای حضور در آموزش در سطوح بالاتر
آموزش آمادگی آموزش جهت برنامه‌ریزی حضور کودکان بالای سه سال جهت حضور در آموزش بالاتر
۱ آموزش ابتدایی برنامه‌هایی که به‌طور معمول برای دانش آموزان اجرا می‌شود و آنان را با مهارت‌های اساسی در خواندن، نوشتن و ریاضیات ایجاد می‌کند. این سطح به جهت ایجاد پایه محکم برای یادگیری طراحی شده‌اند.
۲ آموزش متوسطه پایین مرحله اول در آموزش متوسطه که به‌طور معمول موضوعی تر از آموزش ابتدایی می‌باشد
۳ آموزش متوسطه مرحله دوم و نهایی متوسطه که آمادگی برای آموزش‌های عالی و اشتغال را ایجاد می‌کند
۴ آموزش غیر متوسطه پس از دوره متوسطه برنامه‌هایی با ارائه تجربیات یادگیری که بر پایه آموزش متوسطه بنا شده و برای ورود به بازار کار یا آموزش عالی آماده می‌باشد. مطالب در این سطح گسترده‌تر از متوسطه است اما به اندازه آموزش عالی پیچیده نیست.
۵ دوره آموزش عالی دوره کوتاه برنامه‌های این دوره کوتاه به‌طور معمول مبتنی بر فعالیت خاص شغلی است و برای ورود به بازار کار آماده می‌شوند. این برنامه‌ها همچنین ممکن است مسیری را برای سایر برنامه‌های آموزشی فراهم کند.
۶ کارشناسی یا معادل آن برنامه‌ها و دانش‌های حرفه ای که منجر به دریافت یک مدرک تحصیلی می‌شود.
۷ کارشناسی ارشد یا معادل آن برنامه‌ها و دانش‌های تخصصی تر و حرفه ای تر که منجر به بالا رفتن مهارت‌های تحصیلی می‌شود. این دوره معمولاً با یک پایان‌نامه و دفاع از مدرک همراه می‌باشد.
۸ دکترا یا معادل آن برنامه‌های مبتنی بر تحقیق که به‌طور حرفه ای روی یک تخصص خاص کار می‌کند و در نهایت با یک تز پایانی و دفاع همراه می‌باشد.

منابع[ویرایش]