دویچه بان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دویچه بان
نوعشرکت سهامی (دولتی)
بنا نهاده۱ ژانویه ۱۹۹۴
دفتر مرکزیبرلین، آلمان
مدیر عاملرودیگر گروبه
درآمد۲۹٫۳۳۵ میلیارد یورو (۲۰۰۹)
کارکنان۲۳۹٬۳۸۲ (دسامبر ۲۰۰۹)
وبگاهwww.deutschebahn.com

دویچه بان (به آلمانی: Deutsche Bahn AG؛ به‌صورت مخفف DB) شرکت ملی راه‌آهن آلمان است. این شرکت در سال ۱۹۹۴ از به‌هم پیوستن دو شرکت دویچه بوندس‌بان از آلمان غربی و شرکت دویچه رایش‌بان از آلمان شرقی تشکیل شد.

تاریخچه[ویرایش]

پیشینه راه‌آهن آلمان به سال ۱۸۳۱ و ایجاد راه‌آهن پرنس ویلهملم باز می‌گردد. واگن‌های قطار در این خط آهن به وسیلهٔ اسب کشیده می‌شد. دومین خط آهن آلمان در ۷ دسامبر ۱۸۳۵ بین دو شهر نورنبرگ و فورت در ایالت باواریا ایجاد شد و لودویگس بان باواریا نام گرفت. در این خط آهن از قطارهای بخار استفاده می‌شد.

سومین خط آهن آلمان، در سال ۱۸۳۹ بین دو شهر درسدن و لایپزیگ کشیده شد. پس از آن به سرعت خطوط راه‌آهن در آلمان کشیده شد. بطوریکه تا سال ۱۸۴۵، بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر خط آهن در آلمان کشیده شد و ده سال بعد این رقم به هشت هزار کیلومتر رسید. هنگامی که در سال ۱۸۷۱ امپراتوری آلمان تأسیس شد، هر یک از ایالت‌های آلمان برای خود شرکت راه‌آهن مستقلی داشت.

پس از جنگ جهانی اول این شرکت‌ها با هم ادغام شدند و در مجموع «دویچه رایش بان» (راه آهن متعلق به امپراطوری آلمان) نامیده شدند.

در دوران جنگ جهانی دوم شرکت کل راه‌آهن آلمان «دویچه رایش بان» در واقع اداره کل دولتی قطارهای آلمان در زمان حکومت نازیها بود. ولی از پایان جنگ جهانی دوم به بعد این راه‌آهن به دو شرکت دویچه بویندس بان در آلمان غربی و شرکت دویچه رایش بان در آلمان شرقی تقسیم شد.

ساختار[ویرایش]

یک قطار تندرو ICE 3 در مسیر کلن-فرانکفورت

شبکهٔ راه‌آهن المان در سراسر کشور گسترده‌است. طول خطوط راه‌آهن در آلمان ۳۸۰۰۰ کیلومتر است. شبکه‌های محلی و سراسری راه‌آهن در آلمان به نحو مناسبی با یک دیگر هماهنگ شده‌اند. روزانه ۶۰ قطار مسافرین را از آلمان به کشورهای هم جوار در اروپا منتقل می‌کنند.

منابع[ویرایش]