دویچه بان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دویچه بان
لوگوی DB
نوع شرکت شرکت سهامی (دولتی)
تأسیس ۱ ژانویه ۱۹۹۴
دفتر اصلی برلین، آلمان
مدیریت

رودیگر گروبه

کارکنان ۲۳۹٬۳۸۲ (دسامبر ۲۰۰۹)
درآمد ۲۹٫۳۳۵ میلیارد یورو (۲۰۰۹)
زمینه فعالیت حمل و نقل
لجستیک
وب‌گاه www.deutschebahn.com

دویچه بان (به آلمانی: Deutsche Bahn AG؛ به‌صورت مخفف DB) شرکت ملی راه آهن آلمان است. این شرکت در سال ۱۹۹۴ از به‌هم پیوستن دو شرکت دویچه بوندس‌بان از آلمان غربی و شرکت دویچه رایش‌بان از آلمان شرقی تشکیل شد.

تاریخچه[ویرایش]

پیشینه راه آهن آلمان به سال ۱۸۳۱ و ایجاد راه آهن پرنس ویلهملم باز می‌گردد. واگن‌های قطار در این خط آهن بوسیله اسب کشیده می‌شد. دومین خط آهن آلمان در ۷ دسامبر ۱۸۳۵ بین دو شهر نورنبرگ و فورت در ایالت باواریا ایجاد شد و لودویگس بان باواریا نام گرفت. در این خط آهن از قطارهای بخار استفاده می‌شد.

سومین خط آهن آلمان، در سال ۱۸۳۹ بین دو شهر درسدن و لایپزیگ کشیده شد. پس از آن به سرعت خطوط راه آهن در آلمان کشیده شد. بطوریکه تا سال ۱۸۴۵، بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر خط آهن در آلمان کشیده شد و ده سال بعد این رقم به هشت هزار کیلومتر رسید. هنگامی که در سال ۱۸۷۱ امپراتوری آلمان تاسیس شد، هر یک از ایالت‌های آلمان برای خود شرکت راه آهن مستقلی داشت.

پس از جنگ جهانی اول این شرکت‌ها با هم ادغام شدند و در مجموع «دویچه رایش بان» (راه آهن متعلق به امپراطوری آلمان) نامیده شدند.

در دوران جنگ جهانی دوم شرکت کل راه آهن آلمان «دویچه رایش بان» در واقع اداره کل دولتی قطارهای آلمان درزمان حکومت نازیها بود. ولی از پایان جنگ جهانی دوم به بعد این راه آهن به دو شرکت دویچه بویندس بان در آلمان غربی و شرکت دویچه رایش بان در آلمان شرقی تقسیم شد.

ساختار[ویرایش]

یک قطار تندرو ICE 3 در مسیر کلن-فرانکفورت

شبکهٔ راه آهن المان در سراسر کشور گسترده‌است. طول خطوط راه آهن در آلمان ۳۸۰۰۰ کیلومتر است. شبکه‌های محلی و سراسری راه آهن در آلمان به نحو مناسبی با یک دیگر هماهنگ شده‌اند. روزانه ۶۰ قطار مسافرین را از آلمان به کشورهای هم جوار در اروپا منتقل می‌کنند.

منابع[ویرایش]