دوست‌داشتنی (ترانه بیلی آیلیش)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
«دوست‌داشتنی»
Khalid and Eilish are seen sitting down, posing for a photo.
تک‌آهنگ بیلی آیلیش و خالید
از آلبوم ۱۳ دلیل برای اینکه (موسیقی از مجموعهٔ تلویزیونی اصلی)
تاریخ پخش۱۹ آوریل ۲۰۱۸
ژانرچیمبر پاپ
زمان۳:۲۰
ناشر
ترانه‌نویس(ها)
تهیه‌کننده(ها)فینیس اوکانل
گاه‌نگاری تک‌آهنگ‌های بیلی آیلیش
«قلب‌های شکسته لعنتی»
(۲۰۱۸)
«دوست‌داشتنی»
(۲۰۱۸)
«همراه در مهمونی»
(۲۰۱۸)
گاه‌نگاری خالید
«دروغ‌های عاشقانه»
(۲۰۱۸)
«دوست‌داشتنی»
(۲۰۱۸)
«OTW»
(۲۰۱۸)
موزیک ویدئو
«دوست‌داشتن» در یوتیوب

«دوست‌داشتنی» (انگلیسی: Lovely) ترانه‌ای است که خواننده‌های آمریکایی بیلی آیلیش و خالید ضبط کرده‌اند. این ترانه از سوی دارک‌روم اینترسکوپ رکوردز به‌عنوان تک‌آهنگ آغازین موسیقی متن دومین فصل از مجموعهٔ تلویزیونی درام ۱۳ دلیل برای اینکه منتشر شد. آیلیش و خالید این ترانه را با تهیه‌کننده‌اش و برادر آیلیش، فینیس اوکانل نوشتند. این ترانه یک بالاد چیمبر پاپ توصیف شده‌است و اشعارش بازگوکنندهٔ آیلیش و خالید است که سعی می‌کنند با هم بر افسردگی وخیم غلبه کنند. این ترانه در نسخهٔ لوکس ئی‌پی به من لبخند نزن (۲۰۱۷) از آیلیش نیز گنجانده شده‌است.

«دوست‌داشتنی» پس از انتشار نقدهای مثبتی از سوی منتقدان موسیقی دریافت کرد. این ترانه به شمارهٔ ۶۴ جدول بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده رسید و در میان ۴۰ جایگاه برتر چندین کشور دیگر قرار گرفت. «دوست‌داشتنی» چندین گواهی‌نامه فروش از جمله شش گواهی پلاتین از سوی انجمن صنعت ضبط استرالیا دریافت کرد. این قطعه با یک موزیک ویدئو همراه بود که در ۲۶ آوریل ۲۰۱۸ پخش شد. این ویدئو آیلیش و خالید را در حال قدم زدن در اطراف یک محفظه شیشه‌ای نشان می‌دهد که با یک‌دیگر در تعامل هستند و در تلاش برای غلبه بر افسردگی خود هستند. آیلیش این قطعه را در فهرست اجراهای تور تور وقتی همه می‌خوابیم در سال ۲۰۱۹ و تور جهانی کجا می‌ریم در سال ۲۰۲۰ قرار داد.

پیش‌زمینه و انتشار

«دوست‌داشتنی» در ۱۹ آوریل ۲۰۱۸ توسط دارک‌روم و اینترسکوپ رکوردز به‌عنوان تک‌آهنگ آغازین موسیقی متن ۱۳ دلیل برای اینکه (موسیقی از مجموعهٔ تلویزیونی اصلی) برای دانلود دیجیتالی و استریم منتشر شد.[۱] این ترانه سپس در نسخهٔ گسترده‌تر نخستین آلبوم چندآهنگه (ئی‌پی) آیلیش با عنوان به من لبخند نزن (۲۰۱۷) گنجانده شد.[۲] این قطعه را بیلی آیلیش، خالید و فینیس اوکانل نوشتند و تهیه‌کنندگی فقط بر عهدهٔ فینیس بود. پرسنل استودیویی، جان گرینهام و راب کینلسکی به ترتیب کار مسترینگ و میکسینگ ترانه را بر عهده داشتند.[۳]

منابع

  1. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام Apple وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  2. "dont smile at me (Expanded Edition) by Billie Eilish". Spotify. Archived from the original on January 22, 2019. Retrieved May 22, 2019.
  3. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام Tidal وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).

پیوند به بیرون