ده بزرگ (گچساران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


ده بزرگ
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان کهگیلویه و بویراحمد
شهرستان باشت
بخش بخش باشت
جمعیت ۳۴ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری ۲۳۰۲۲۱

ده بزرگ، روستایی از توابع بخش باشت شهرستان باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در شهرستان باشت قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۵ نفر (۱۸خانوار) بوده‌است . تقریباً تمامی ساکنان این روستا در طول سالهای گذشته و پس از بروز حوادث مختلف یا به دلخواه از این روستا مهاجرت کرده و به شهرهای باشت ، گچساران ، شیراز و تهران مهاجرت نموده‌اند .

ترکیب جمعیت[ویرایش]

روستا شامل دو گروه ده بزرگی‌ها و سادات بحرینی می‌باشند . سادات بحرینی از نوادگان شخصی به نام سید حسین می‌باشند که در زمان‌های قدیم به دلیل قدرت گرفتن وهابیون ، بحرین را ترک کرده و به همراه خانواده پدری از بحرین به ایران آمدند و در بوشهر سکنی گزیدند . یکی از فرزندان خانواده در منطقه بهبهان و سیدحسین در روستای ده بزرگ ازدواج کرده و مستقر شدند . نسب کسانی همچون سید عبدالله بهبهانی مجتهد و مرجع تقلید شیعه و از روحانیون برجسته جنبش مشروطه و نهضت تحریم توتون و تنباکو از این خانواده می‌باشد . رابطه ده بزرگی‌ها و سادات بحرینی به دلیل زندگی طولانی مدت در کنار یکدیگر و ازدواج‌های بین هردو گروه خوب و شایسته است و مردم نیز عمدتاً هر دو گروه را ده بزرگی میشناسند . ده بزرگی‌ها : خانواده‌های گرامی ، نوری ، محمدپور و ... سادات بحرینی : خانواده‌های بلادی ، حسینی ، موسوی ، خاتم نسب ، مسلمی و ...

تاریخچه روستا[ویرایش]

روستای ده بزرگ قدمتی 2000 ساله دارد و چون ادعای حکومت جنوب را کرده بودند با لشکر نادر شاه درگیر شدند . به علت زخمی شدن اسب نادر شاه توسط طه حسین ده بزرگی در جنگ سپاهیان نادرشاه با ساکنین ده بزرگ ، این روستا پس از تصرف به دستور نادر شاه تخلیه و ساکنین به شیراز تبعید شدند . پس از تبعید به شیراز و به دنبال عدم اطاعت و سرپیچی دوباره از دستورهای نادرشاه عده‌ای باز به حوالی بوشهر و برازجان تبعید شدند که این گروه پس از انحلال حکومت افشاریان به روستای ده بزرگ بازگشتند . در حادثه انفجاری که در 29 مرداد سال 1359 رخ داد 59 نفر از مردم و جوانان این روستا جان خود را از دست دادند مردم شهرها ، روستاها و مناطق همواره به واسطه امور مذهبی و اخلاقی و انسانی ساکنین ده بزرگ ، به آنان احترام ویژه‌ای داشتند .

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]