ده بزرگ (باشت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ده بزرگ
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکهگیلویه و بویراحمد
شهرستانباشت
بخشبخش باشت
جمعیت۳۴ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۲۳۰۲۲۱

ده بزرگ، روستایی از توابع بخش باشت شهرستان باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در شهرستان باشت قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۵ نفر (۱۸خانوار) بوده‌است . تقریباً تمامی ساکنان این روستا در طول سالهای گذشته و پس از بروز حوادث مختلف یا به دلخواه از این روستا مهاجرت کرده و به شهرهای باشت ، گچساران ، شیراز و تهران مهاجرت نموده‌اند .

ترکیب جمعیت[ویرایش]

روستا شامل دو گروه ده بزرگی‌ها و سادات بحرینی می‌باشند . سادات بحرینی از نوادگان شخصی به نام سید حسین می‌باشند که در زمان‌های قدیم به دلیل قدرت گرفتن وهابیون ، بحرین را ترک کرده و به همراه خانواده پدری از بحرین به ایران آمدند و در بوشهر سکنی گزیدند . یکی از فرزندان خانواده در منطقه بهبهان و سیدحسین در روستای ده بزرگ ازدواج کرده و مستقر شدند . نسب کسانی همچون سید عبدالله بهبهانی مجتهد و مرجع تقلید شیعه و از روحانیون برجسته جنبش مشروطه و نهضت تحریم توتون و تنباکو از این خانواده می‌باشد . رابطه ده بزرگی‌ها و سادات بحرینی به دلیل زندگی طولانی مدت در کنار یکدیگر و ازدواج‌های بین هردو گروه خوب و شایسته است و مردم نیز عمدتاً هر دو گروه را ده بزرگی میشناسند . ده بزرگی‌ها : خانواده‌های محسنی ، گرامی ، نوری ، محمدپور و ... سادات بحرینی : خانواده‌های بلادی ، حسینی ، موسوی ، خاتم نسب ، مسلمی و ...

اشخاص فوت شده:حاج رسول نوری ده بزرگ،حسن نوری دهبزرگ

جستارهای وابسته[ویرایش]

سید قدرت‌الله حسینی‌پور

•پایی که جا ماند

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.