دفنی (اساطیر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
معمار و مجسمه‌ساز باروک ایتالیایی جیان لورنزو برنینی(۱۵۹۸–۱۶۸۰) که آپولون را در حال تعقیب دفنی نشان می‌دهد که از روایت دگردیسی‌ها، اثر شاعر نامدار رومی، اووید الهام گرفته شده است.

دفنی یا دافنه (به یونانی: Δαφνη) در اساطیر یونانی یکی از نیادها و نیمف رودخانه پینیئوس در تسالی یا لادون در آرکادیا بود که با رودخانه‌ها، نهرها، چشمه‌ها، دریاچه‌ها، برکه‌ها، چاه‌ها، باتلاق‌ها و آب شیرین مرتبط بود. او یا دختر پینیئوس و کرئوسا در تسالی بود یا دختر رود لادون در آرکادیا بود. در روایت دگردیسی‌ها، اثر شاعر نامدار رومی، اووید، دفنی به عنوان دختر ایزد رودخانه، پینیئوس در تسالی به شمار می‌رود. داستان افسانه دفنی مثالی برای سبب‌شناسی اساطیری به شمار می‌رود که به شرح کامل اینکه چرا مسائل خاص در فرهنگ‌ها به روشی خاص اجرا می‌شدند، می‌پردازد. نمونه‌های بسیاری در اساطیر یونانی به شرح مسائل مختلفی می‌پردازد، به طور مثال چرا مراسم و تشریفات مذهبی ویژه‌ای برگزار می‌شد یا اینکه چرا اشیاء، گیاهان و حیوانات مختلف نماد ایزدان بودند.

نسخه‌های متفاوتی از این افسانه وجود دارد، اما روایت کلی داستان به دلیل زیبایی دفنی بود که باعث جلب توجه و شیفتگی ایزد خورشید آپولون شد. آپولون عاشقش شد و آنقدر دنبالش کرد که از فرط خستگی از پا درآمد و برای کمک به پدرش لادون و گایا التماس کرد. چنین شد که پدرش او را به درخت لائورل تبدیل کرد. ناگهان پاهایش ریشه گرفتند و دست‌هایش تبدیل به شاخه‌های بلند و باریک گشتند. آپولون به درخت رسید و با وجود اینکه دفنی به درخت تبدیل شده بود اما هنوز شیفتهٔ او بود. آپولون درخت را از ریشه درآورد و در محل خاصی در قلبش جای داد. سپس ادعا کرد این درخت مقدس اوست و خود را با تعدادی از برگ‌های درخت آراسته کرد، و به همین دلیل لائورل، یکی از نمادهای ایزد آپولون به شمار می‌آید.[۱][۲] دفنی همچنین عشق‌های دیگری همانند لئوکیپوس، پسر اوینومائوس داشت که به دلیل حسادت آپولون کشته شد.

منابع[ویرایش]

  1. Melissa Lee. “Daphne”. pantheon. Retrieved February 22, 2016. 
  2. “Theoi Project: Daphne”. theoi. Retrieved February 22, 2016.