دستنامه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک هندبوک متعلق به سال ۱۸۷۴

دستنامه، دستینه[۱] یا هندبوک (به انگلیسی: Handbook) نوعی کتاب مرجع /راهنما یا مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها حاوی اطلاعات که بدرد مراجعه سریع می خورد . دستنامه‌ها معمولاً به گونه‌ای سازمان داده می‌شود تا بتوان از آن‌ها به عنوان مرجعی سریع استفاده کرد. دستنامه‌ها از منابع مراجع تخصصی در مورد یک موضوع یا دانش خاص می‌باشند و اطلاعات مورد نیاز برای شناخت دامنه یک موضوع را در دسترس قرار می‌دهد.

دلیل اصلی تهیه اغلب دستنامه‌ها همان گسترده بودن و اختصار آن‌ها است تا مراجعه‌کننده به کتاب بتواند یک نمای کلی از موضوع مورد نظر کتاب و همچنین اطلاعات بنیادین و کافی در زمینه‌های مختلف بحث مورد نظر در دسترس داشته باشند. گاهی به همین دلیل گسترده بودن و اختصار در شرح مطالب، دستنامه‌ها به نام‌های کتاب همراه (vade mecum به لاتین و به معنی «با من برو»)، یا راهنمای جیبی (به انگلیسی: pocket reference) نیز شناخته می‌شوند.

برخی از دستنامه‌های مورد استفاده[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دستینه» [عمومی] هم‌ارزِ «handbook, manuel (fr.)»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر اول. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۱-۱ (ذیل سرواژهٔ دستینه)