درون‌آمیزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یوزپلنگ گونه ای با سطح هُموزیگوسیتی بالا است که به دلیل دو گلوگاه قوی و درون‌زایی مداوم در جمعیت‌های آن است.

درون‌آمیزی[۱][۲]، درون‌گشنی[۳]، خویش‌آمیزی[۴] یا درون‌زایی به تولیدمثل در نتیجه جفت‌گیری دو والد که با هم ارتباط ژنتیکی دارند، گفته می‌شود. این امر سبب افزایش هوموزیگوسیتی می‌گردد که خود افزایش احتمال ابتلای فرزند به دگرهٔ باخته یا ویژگی‌های نامطلوب و آسیب‌زا را در پی دارد. درون‌آمیزی در کل سبب کم‌شدن توانایی زیستی در جمعیت می‌شود، چیزی که از آن با نام تنزل درون‌زایی یاد می‌شود.

پرورش‌دهندگان احشام اغلب تولیدمثل و آمیزش جانوران خود را زیر نظر می‌گیرند تا جلوی ایجاد ویژگی‌های ناپسند در جمعیتشان را بگیرند. در دانش اصلاح نباتات، نمونه‌های به دست آمده از درون‌آمیزی برای تولید خطوط دورگه به منظور بهره‌گیری از اثرات هتروزیس استفاده می‌شوند. درون‌گشنی در گیاهان همچنین به شکل گرده‌پراکنی بر خود نیز صورت می‌گیرد.

نتایج[ویرایش]

درون‌آمیزی درون یک جمعیت می‌تواند سبب اثرات فنوتیپی ژن‌های زیان‌بار چیره بسیار گسترده‌تری از آنچه اغلب تصور می‌شود، گردد.[۵] در نتیجه، نخستین نسل جانوران درون‌زاده دارای بیشترین احتمال دچار یکی از کمبودهای زیر هستند:

انتخاب طبیعی از راه ایجاد خزانه ژنی آن نمونه‌هایی را که ویژگی‌های بالا را داشته باشند، از میان می‌برد. از این رو تعداد زیادی از نسل نخست درون‌زاده‌ها موفق به زنده ماندن بیشتر برای رسیدن به تولید مثل نمی‌شوند. در گذر زمان، عواملی همچون گزینش جفت هدف‌دار یا عوامل طبیعی در محیط، جلوی ادامه زندگی ویژگی‌های ناپسند را خواهند گرفت.

منابع[ویرایش]

  1. محقق نیشابوری، جعفر؛ شهاب منظری، علی رضوانی، عزیز خرازی پاکدل و علی پازوکی (۱۳۸۹). واژه‌نامهٔ حشره‌شناسی، بخش پنجم:تکمیلی: بوم‌شناسی، ریخت‌شناسی و آرایه‌بندی. انجمن حشره‌شناسی ایران. ص. ۷۳. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۲۷۶-۲۰-۶.
  2. کتاب مقدمه‌ای بر رفتارشناسی. نوشتۀ اوبری منینگ، ترجمه عبدالحسین وهاب‌زاده، نشر نیکا، 1372، 462 ص.
  3. کتاب مقدمه‌ای بر اکولوژی رفتار. ترجمه عبدالحسین وهاب‌زاده
  4. گروه واژه‌گزینی ۱۳۹۱–۱۳۹۶ (۱۳۹۷). هزارواژهٔ زیست‌شناسی، جلد 2. نشر آثار، فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ص. ۱۴۱ فارسی + ۹۸ انگلیسی. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۸۷۳۵-۳۱-۱.
  5. Griffiths، Anthony J. F.؛ Miller، Jeffrey H.؛ Suzuki، David T. (۱۹۹۹). An introduction to genetic analysis. New York: W. H. Freeman. ص. ۷۲۶–۷۲۷. شابک ۰-۷۱۶۷-۳۷۷۱ مقدار |شابک= را بررسی کنید: length (کمک). پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)