هتروزیس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تصویربرداری در طول زمان از دو ذرت اینبرد (درون‌آمیخته) و هیبرید F1 (میانی) که هتروزیس را نشان می‌دهد.

هِتِروزیس[۱][۲][۳][۴] (به فرانسوی: Hétérosis) دورگگی[۵] یا قدرت هیبریدی، بهبود یا افزایش عملکرد هر کیفیت زیستی در یک زاده هیبرید (دورگ) می‌باشد.

یک زاده هِتِروزیس نشان می‌دهد که صفات آن در اثر دورگ‌گیری و ترکیب ژنتیکی پدر و مادر افزایش خواهدیافت. این اثرات را می‌تواند بخاطر توارث مندلی یا غیرمندلی باشد.

پانویس[ویرایش]

  1. پورداد، سیدسعید؛ جی.ان.، ساچان (۱۳۸۲). «بررسی هتروزیس و پسروی درون زادآوری در صفات زراعی و کیفیت روغن کلزا (.Brassica napus L)» (PDF). نهال و بذر. ۱۹ (۳). دریافت‌شده در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲.
  2. «هتروزیس و تجزیه ترکیب پذیری برای عملکرد و صفات وابسته به عملکرد در برنج هیبرید». پژوهشنامه اصلاح گیاهان زراعی. ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲.
  3. «برآورد ترکیب‌پذیری و هتروزیس در برخی از لاین‌های کاهوی ایرانی از طریق تلاقی دای‌آلل». علوم باغبانی ایران. ۱ اسفند ۱۳۹۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ مه ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲.
  4. «هتروزیس و تجزیه دای آلل برای عملکرد و برخی صفات مورفولوژیک در برنج (Oryza sativa L.)». فصلنامه تحقیقات غلات. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲.
  5. گروه واژه‌گزینی ۱۳۹۱–۱۳۹۶ (۱۳۹۷). هزارواژهٔ زیست‌شناسی، جلد 2. نشر آثار، فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ص. ۱۴۱ فارسی + ۹۸ انگلیسی. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۸۷۳۵-۳۱-۱.

منابع[ویرایش]