دره بنیاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دره بنیاب
تصویری از دره بنیاب
تصویری از دره بنیاب
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانخوزستان
شهرستانباغ‌ملک
بخشبخش صیدون
دهستانصیدون جنوبی
اطلاعات روستایی
وبگاه رسمیhttps://www.asdownload.net/blog

دره بنیاب، روستایی از توابع بخش صیدون شهرستان باغ‌ملک در استان خوزستان ایران است.

روستای دره بنیاب در دامنه کوه ساولک که متعلق به طایفه محمد موسایی واقع شده‌است. ۹۰ درصد جمعیت روستای دره بنیاب را طایفه بزرگ محمد موسایی تشکیل می‌دهند مردم دره بنیاب و منجوک دارای اصالت چند هزار ساله هستند. با سفر به این دو روستا می‌توان اصالت و فرهنگ بالای طایفه محمدموسایی پی برد. اکثر جوانان تحصیل کرده این روستا در سایر نقاط خوزستان به کارهای اداری مشغولند. بهترین برنج دنیا بعنی برنج چمپا در مزارع کشاوری (صحرای اعلاء) روستای دره بنیاب کشت می‌شود و یکی از بزرگترین مناطق برداشت برنج در ایران به‌شمار می‌آید. روستای دره بنیاب یکی از بهترین نقاط ایران برای کشت مرکبات، انگور، انجیر و … می‌باشد. اما متأسفانه به علت خشکسالی و عدم توجه مسئولین اکثر باغ‌های دره بنیاب از بین رفته‌اند؛ و این امر باعث شد. تا روستا چهره زیبای قدیمی خود را از دست بدهد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان صیدون جنوبی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۲، جمعیت آن ۲٬۰۷۵ نفر (۱۹۹خانوار) بوده‌است.

با مراجعه به سایت ای اس دانلود می‌توان جاذبه‌های گردشگری این روستا را مشاهده کرد.


مزارع برنج روستاهای دره بنیاب و منجوک
روستای دره بنیاب در یک روز بارانی و جاری شدن رودخانه ها
روستای دره بنیاب در یک روز بارانی و جاری شدن رودخانه ها

Bagh-e-Malek-khuzestan-36.jpg

روستای منجوک[ویرایش]

Monjvek

یک کیلومتر آن طرف روستای منجوک قرار دارد. دارای جمعیتی حدود ۷۰۰ نفر می‌باشد؛ که باز هم طایفه محمدموسایی می‌باشند. با سفر به روستای منجوک می‌توان به سخت کوشی و توانایی این مردم پی برد. مردم روستای منجوک سالیانه بیش از ۳۰۰ تن برنج چمپا از زمین‌های بسیار سخت و آبرفتی دهانه رودخانه اعلاء برداشت می‌کنند.

تصاویری از روستای دره بنیاب[ویرایش]

Bagh-e-Malek-khuzestan-38

منابع[ویرایش]