درخت خورشیدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Gleisdorf.Solarbaum.jpg

درخت خورشیدی ترکیبی از کوشش‌های فناوری و هنری است که به عنوان یک نوع از هنرهای خورشیدی محسوب می‌شود. در طی چند سال گذشته، مخترعان برای پیش‌بینی روش‌های جدید استفاده از فواید فناوری سلول‌های خورشیدی کوشش‌های فراوانی کرده‌اند. این مفهوم نسبتاً جدید تلاشی در جهت ادغام تکنولوژی جدید، بیان جذابیت و استفاده از نیروی خورشیدی و زیبایی شناسی است. طراحی آن‌ها به صورت ارگانیک دارای هر دو جنبهٔ زیبایی بصری و اهداف عملکردی است. اگرچه موارد استفاده از درخت بسته به شرایط ممکن است متفاوت باشد، اما فرم کلی یک درخت ارگانیک در آن ثابت است.

مقدمه[ویرایش]

راس لاوگرو یک طراح صنعتی است که به خاطر طرح‌های ارگانیکش مشهور شد. و طرح‌های او برای نخستین بار توسط Artemide که یک تولیدکننده ایتالیایی در میلان است تولید شد. شرکت در تلاش برای گام نهادن در مسیری زیست‌محیطی تر، به فکر ترکیب و استفادهٔ نیروی خورشید در طراحی‌های معماری افتاد.

Artemide درخت خورشیدی را به عنوان پیوند موفق تکنولوژی پیشرفتهٔ روز و پاسخگویی به نیازهای زیبایی شناختی محیط شهری با کمک نیروهای تجدیدپذیر معرفی می‌کند.

عملکرد[ویرایش]

Solar Tree.jpg

درخت خورشیدی دارای پانل‌هایی است که در طول روز باتری‌ها راد شارژ می‌کند. درخت خورشیدی هنگام تاریکی هوا به صورت اتوماتیک روی چراغ‌های LELED تنظیم می‌شود. این درخت دارای یک کنترل داخلی است که می‌تواند بسته به مقدار شارژ باقی‌مانده در باتری، میزان نور را تنظیم کند. Artemide ادعامی‌کند که درخت خورشیدی می‌تواند مقدار نور لازم برای ۳ روز متوالی ابری را تولید کند.

راس لاوگرو اعتقاد دارد که درخت خورشیدی نشانگر این است که چگونه می‌توان با استفاده از تکنولوژی پیشرفته چیزهایی ساخت که دارای زیبایی هم باشند. او در سال ۲۰۰۷ جایزهٔ را برای کار روی درخت خورشیدی دریافت کرد.

اساس درخت خورشیدی[ویرایش]

Rein Triefeldt یک هنرمند محیط‌شناس است که شروع به ساخت درخت‌های خورشیدی کرده‌است. او یکی از بنیان‌گذاران و رئیس فعلی انجمن درخت خورشیدی است که از سال ۲۰۰۸ شروع به کار کرده‌است. این انجمن برنامه‌هایی را برای مدارس ابتدایی طراحی کرده تا به دانش آموزان، پروسهٔ ساخت درخت خورشیدی به منظور آموزش گسترده به مخاطبان را نشان دهد.

درخت توت فرنگی[ویرایش]

درخت توت فرنگی به وسیلهٔ کارخانه‌ای صرب به نام "انرژی توت فرنگی" (strawberry energy) اختراع شد. این درخت یک نوع از درخت خورشیدی است که به‌طور خاص فقط برای شارژ گوشی‌های تلفن همراه طراحی شده‌است. این شرکت موفق به کسب جایزه در رقابت "هفتهٔ انرژی پایدار" (Sustainable Energy Week) در سال ۲۰۱۱ شد.

تفاوت زیادی میان درخت خورشیدی که طرح ارگانیک دارد و درخت خورشیدی که برای تولید مقدار زیادی انرژی کارآمد تولید می‌شود وجود دارد. شرکت‌هایی مانند جنرال الکتریک پانل‌های خورشیدی را برای جمع‌آوری انرژی خورشیدی و محافظت وسایل نقلیه از تخریب‌های نور خورشید در پارکینگ نصب کرد. این دستگاه‌های خورشیدی محافظ خودرو هیچ زیبایی‌شناسی ارگانیکی به کار نرفته و از این جنبه با درخت خورشیدی تفاوت دارد.

منابع[ویرایش]