دانشگاهیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دانشگاهیان، جامعه دانش آموزان و محققان درگیر در آموزش عالی و پژوهش است.

ریشه شناسی[ویرایش]

این کلمه از akademeia در یونان باستان، و از قهرمان آتن، Akademos مشتق شده است. در خارج از دیوارهای شهر آتن، ورزشگاه معروف افلاطون به عنوان یک مرکز یادگیری ساخته شده است. فضای مقدس، اختصاص داده شده به الهه حکمت، آتنا، بوده است و از این رو عبارت "باغ‌های دانشگاهی" انرا بیان می‌کنند.

در این باغ، فیلسوف بزرگ، افلاطون با پیروان خود صحبت می‌کرد. سرانجام افلاطون توانست جلسات خود را به یک روش آموزش فلسفه توسعه دهد و در سال ۳۸۷ قبل از میلاد، توانست آنچه را که امروز به عنوان آکادمی قدیمی شناخته شده است، تاسیس کند.

با گسترش دانشگاه‌ها، چنین معنی برای آن امده است که محیطی برای انباشت دانش فرهنگی، توسعه و انتقال در سراسر نسل‌ها است. در قرن ۱۷، محققان بریتانیایی و فرانسوی با استفاده از این اصطلاح، انواع مؤسسات آموزش عالی را توصیف کردند.

پرسنل علمی[ویرایش]

یک دانشگاهی کسی است که به عنوان یک معلم یا محقق در یک دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی دیگر کار می‌کند.

اگر چه بسیاری از مدیران دارای درجه پیشرفته، به پیگیری تحقیقات علمی و نوشتن می‌پردازند و همچنین به وظایف اداری خود رسیدگی می‌کنند.

صلاحیت[ویرایش]

یک دانشگاهی معمولاً دارای یک درجه پیشرفته است

ایالت متحده[ویرایش]

در ایالات متحده، تعداد فزاینده‌ای از مؤسسات شامل کتابداران اند که در دستهٔ "هیات علمی" طبقه بندی می‌شوند."

انگلستان[ویرایش]

در انگلستان، عناوین مختلف رتبه علمی استفاده می‌شود، به طور معمول عضو محقق، محقق (همچنین محقق ارشد و محقق اصلی)، مدرس (مدرس ارشد و مدرس اصلی)، خواننده و استاد. اصطلاح محاوره دان هم است که گاهی اوقات برای آموزش کارکنان در آکسفورد و کمبریج جایگزین شده است. محقق گاهی اوقات معادل با "دانشگاهی" استفاده می‌شود و به طور کلی کسانی هستند که در رشته پژوهش خود به تلسط رسید ه‌اند.

منابع[ویرایش]

http://en.wikipedia.org/wiki/Academics