خشت نادری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خشت نادری
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانخراسان رضوی
شهرستانکلات
بخشبخش مرکزی
دهستانکبودگنبد
نام محلیخشت
مردم
جمعیت۳۱۱ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت۱۶٪- (۵سال)
کد آماری۱۶۵۵۵۵

خشت نادری، روستایی در دهستان کبودگنبد بخش مرکزی شهرستان کلات استان خراسان رضوی ایران است.

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این روستا ۳۱۱ نفر (در ۱۰۵ خانوار) بوده‌است.[۱]

جمعیت تاریخی
سالجمعیت±%
۱۳۸۵۴۵۵—    
۱۳۹۰۳۷۱−۱۸٫۵٪
۱۳۹۵۳۱۱−۱۶٫۲٪

مردم[ویرایش]

زبان محلی مردم این روستا، زبان ترکی می‌باشد. مذهب مردم این روستا شیعه می‌باشد و آب و هوای آن کوهستانی و سرد است. این روستا در شش کیلومتری شهر کلات و در بالاترین ارتفاعات آن واقع است. این روستا همجوار و در نزدیکی یکی از شهرهای کشور ترکمنستان می‌باشد. این روستا به دستور نادرشاه افشار ساخته شده‌است. در اطراف آن زمین‌های کشاورزی فراوانی وجود دارد و مردم آن به کار دامپروری و کشاورزی مشغول هستند. مردمی بسیار مهمان نواز و خونگرم و دوست داشتنی دارد. شور سو و شیرین سو دو منبع عمده تأمین آب این روستا از گذشته‌های دور بوده است. زمستان‌های بسیار سرد و برفی دارد.گویش محلی مردم روستای خشت، زبان ترکی می باشد.این روستا به دستور نادر شاه افشار ساخته شده است.آب انبار یا حوضچه های ساخته شده توسط نادر شاه افشار به تعداد 365 عدد ( به تعداد روزهای سال ) در اطراف کلات و روستای خشت جزء آثار قدیمی این منطقه می باشد که در حال حاضر تعداد کمی از آنها باقی مانده است.

آب انبار خشت نادری

خشت نادري روستايي تاريخي با ظرفيت هاي گردشگري است که در ارتفاعات مشرف بر شهر کلات با114خانوار و حدود 500نفر جمعيت در فاصله 6کيلومتري از اين شهر واقع شده است وتنها راه دسترسي به اين روستا در پايين دست شهر کلات ودر نزديکي بند نادري باعبور از جاده کوهستاني وپر از پيچ وخم آن قرار داردکه به ويژه در زمستان مشکلاتي را براي تردد اهالي ايجاد مي کند. اين روستا در گذشته هاي دور به دليل داشتن سنگ هاي ساختماني سفيد رنگ به نام «قلعه سفيد» شناخته مي شده ودر عصر نادري براي موقعيت مکاني واستراتژيکي مورد توجه نادرشاه قرار گرفته و وي مقر اصلي سپاه خود را دراين مکان بنا نهاده بود. اهالي اين روستا آذري زبان وشيعه هستند وشغل اغلب مردم دام پروري وکشاورزي است وزندگي آن ها درطول سال به دوعنصر دام و کشت ديم وابسته است و براي امرار معاش چشم به زمين وآسمان دوخته اند واگر بخت واقبال با آن ها و وضعيت آب وهوايي در شرايط مطلوب باشد نتيجه تلاش وزحمت خويش را مي بينند ودر خشکسالي ها نيز سختي امورات خويش را مي گذرانند.


آثار تاريخي خشت نادري

آب انبارهاي 365گانه نادري دراين روستا از معروف ترين بنا هاي ساخته شده عصر نادري است زيرا طبق آن چه در تاريخ به ثبت رسيده اين آب انبارها به تعداد روزهاي سال براي مصرف سپاهيان نادري در آن جا بنا شده که امروزه از آن همه بنا متاسفانه جز ويرانه هايي برجاي نمانده است. عمارت نادري ديگر بناي تاريخي است که در عصر نادري در اين روستا ساخته شده وجلسات لشکري سپاه نادري درآن جا برپا مي شده است که البته امروزه تنها خرابه هايي از ديواره هاي آن عمارت برجامانده است. آسياب هاي بادي از ديگر آثار تاريخي عصر نادري است که در اين روستا بوده ودر امورات مربوط به سپاه نادري به کار مي رفته وازاين ظرفيت استفاده مي شده است. از آن جايي  که اين روستاي تاريخي آن طورکه بايد وشايد معرفي نشده است از اين رو تصميم گرفتيم براي شناساندن بيشتر روستا پاي صحبت اهالي آن بنشينيم. «عقيل طهماسبي » از اهالي اين روستا مي گويد: اين روستا 8شهيد سرافرازوچند جانباز وآزاده تقديم نظام اسلامي کرده است وخدمات زيربنايي همچون آب شرب،برق،تلفن ثابت وهمراه ومدرسه به اين روستا داده شده است. «غلامي» يکي ديگرازاهالي اين روستا به ظرفيت هاي اين روستا اشاره مي کند ومي گويد:روستاي خشت سرشار از مواهب الهي است و در کنار طبيعت خوبي که داردمعادن بسيار ارزشمندي همچون سنگ لاشه با کاربرد هاي مختلف ساختماني وتزييني دارد. وي افزود: کشاورزي ودام پروري از ديگرظرفيت هاي اين روستاست که در صورت ارائه آموزش هاي لازم از طريق جهاد کشاورزي به کشاورزان ودامداران اين روستا مي تواند به عنوان يکي از قطب هاي اصلي توليد محصولات دامي وکشاورزي در سطح شهرستان مطرح شود. وي افزود: در چند سال اخير اقدام هاي خوبي براي ساخت باغ ها در اراضي شيب دار انجام گرفته ونويد اين را مي دهد که در آينده سطح بيشتري از اراضي زير کشت برود. يکي ديگر از اهالي به جاده روستا اشاره مي کند و مي گويد: راه روستاي خشت کوهستاني وپر از پيچ وخم است وبه ويژه در زمستان تردد در آن به سختي انجام مي گيرد وانتظار داريم مسئولان براي آسفالت آن اقدام و زمينه توسعه آن را فراهم کنند. «امام قلي طهماسبي» عضو شوراي اسلامي روستاي خشت مي گويد: چنان چه راه خشت آسفالت شود به دليل آثار تاريخي به جامانده از عصر نادري وموقعيت جغرافيايي وچشم انداز هاي زيباي اين روستا که مشرف بر شهر تاريخي کلات است سالانه صدها نفر گردشگر وارد اين روستا خواهند شد وبه افزايش سطح درآمد خانوار ها کمک مي شود. وي افزود: کوه هاي آتشفشاني مرتفع نيکل وديوانه کوه روستاي خشت محل مناسبي براي کوه نوردان وورزش کوه نوردي است. وي افزود: وجود جنگل هاي طبيعي پسته در کوهستان هاي اين روستا يکي ديگر از جاذبه هاي اين روستاست که سالانه در فصل برداشت ده ها خانوار محصول پسته اين مناطق را که از مرغوب ترين نوع پسته است جمع آوري مي کنند و مي فروشند. وي افزود: بنا داريم شرکتي را براي بهره برداري عموم مردم از محصول پسته روستا به ثبت برسانيم تا همگان ازمحل درآمد هاي حاصل ازفروش پسته بهره مند شوند واز سوي ديگر براي احياي جنگل هاي پسته به کمک اداره منابع طبيعي اقدام کنيم.


منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی (اکسل) در خرداد ۱۳۹۶.

این روستا به دستور نادرشاه افشار ساخته شده است.

خشت نادری در فاصله 6 کیلومتری شهر کلات واقع شده و مرتفعترین روستای این شهر محسوب می گردد.(از لحاظ جغرافیایی) به دستور نادرشاه افشار ، تعداد 365 حوض ، به تعداد روزهای سال ، در این روستا ساخته شد تا محلی برای ذخیره و جمع آوری برفهای زمستانی جهت مصرف آب در طول سال باشد.