خانه داروغه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خانه داروغه
خانه ی تاریخی داروغه.JPG
نامخانه داروغه
کشورایران
استاناستان خراسان رضوی
شهرستانمشهد
اطلاعات اثر
کاربریخانه
دیرینگیدوره قاجار
دورهٔ ساخت اثردوره قاجار
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۶۳۵۷
تاریخ ثبت ملی۷ مهر ۱۳۸۱

خانه داروغه مربوط به دوره قاجار است و در مشهد، خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۳۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.[۱]

این اثر در اواخر دوره قاجار به دستور یوسف خان هراتی، آخرین داروغه مشهد در مساحت حدود یک هزار و ۱۰۰ مترمربع احداث گردید. تا سال های ۱۳۶۰ورثه مرحوم هراتی در این خانه سکونت داشتند. خانهٔ داروغه مشهد به لحاظ فرم و شکل معماری به شیوه مرسوم خانه‌های تاریخی ایران (سه طرف ساخت) بنا شده‌است و عناصر معماری آن، به ویژه طرح تراس پله‌های دوطرفه و تزئینات، نشان از الگوبرداری از طرح‌های معماری روسی دارد.

اصول درون گرایی در خانه داروغه مشهد:

یکی از اعتقاد های مردم ایران اهمیت به زندگی شخصی و حرمت آن ونیز عزت نفس ایرانیان بوده که این امر به گونه ای معماری را درون گرا ساخته است.درون گرایی یکی از اصول معماری ایرانی به شمار میرود که با توجه به شرایط به صورت های متنوعی قابل مشاهده است.

پنج مولفه درون گرایی در خانه داروغه: ۱_ایجاد سلسله مراتب ۲_ایجاد مرکزیت ۳_ایجاد خلوت ۴_نهی از اشراف ۵_ایجاد محرمیت

این بنای تاریخی در سال ۱۳۹۱ توسط شهرداری منطقه و شرکت عمران و مسکن‌سازان ثامن با اعتبار ۳۷ میلیارد ریال خریداری شده و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت؛ و در سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «پرونده خانه داروغه در فهرست آثار ملی ایران». وزارت راه و شهرسازی. دریافت‌شده در ۳۰ ژانویهٔ ۲۰۲۲.