حواصیل بزرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حواصیل بزرگ
Ardea goliath.jpg
حواصیل بزرگ، Ardea goliath
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرنده
راسته: سقامرغ‌سانان
تیره: حواصیل
سرده: حواصیل حقیقی
گونه: A. goliath
نام علمی
Ardea goliath
Ardea goliath map.svg

حواصیل بزرگ (نام علمی: Ardea goliath) نام گونه‌ای حواصیل از سرده حواصیل‌های حقیقی است که به خاطر جثه بزرگش شناخته شده است. این پرنده در مناطق جنوبی صحرای آفریقا زندگی می‌کند و گاه در جنوب آسیا و آسیای جنوب شرقی نیز یافت می‌شود.

مشخصات[ویرایش]

حواصیل بزرگ پرنده‌ای بزرگ جثه با ۱۴۵ سانتی‌متر طول است که اندکی همانند حواصیل ارغوانی، ولی بسیار بزرگتر است. این پرنده بیشترین طول و بزرگترین جثه را در میان همه دیگر حواصیل‌ها دارد و در حالت ایستاده قدی برابر با قد یک انسان بالغ دارد. این پرنده دودیسی جنسی ندارد و نر و ماده همانند هم هستند.

سر، حاشیه گردن و پهلوهای این پرنده به رنگ قرمز بلوطی و بالای سرش کمی تیره‌تر است. منقار آن بزرگ و سنگین و به رنگ خاکستری مایل به سبز است. چانه و اندکی از زیر گلوسفید رنگ و گردن دارای خط‌های عمودی راه‌راه به رنگ سیاه با زمینهٔ سفید است. روتنه حواصیل بزرگ تیرهٔ مایل به آبی، زیرتنه آن بلوطی مایل به خرمایی، و پاهایش تیره است. پرواز این پرنده مشخص و سنگین همراه با بال زدن‌های آرام است.[۲]

تغذیه[ویرایش]

حواصیل‌های بزرگ پرنده‌هایی تنهازی و گوشه‌گیر هستند و از قلمرو خود در برابر نزدیک شدن دیگر حواصیل‌ها بالغ دفاع می‌کنند. آن‌ها با پاهای بلند خود در آب‌های کرانه‌ای راه می‌روند و به انتظار ماهی‌ها می‌نشینند. رژیم غذایی آن‌ها را ماهی و قورباغه و برخی دیگر جانوران آبزی تشکیل می‌دهد.

زیستگاه[ویرایش]

حواصیل‌های بزرگ اغلب ساکن و بومی هستند و در کنار تالاب‌ها، خورها، خلیج‌ها، کرانه‌های دریاها و دریاچه‌ها زندگی می‌کنند.

آن‌ها به ندرت در ایران در مناطق جنوبی خلیج فارس و کرانه‌های دریای عمان دیده می‌شوند.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. BirdLife International (2012), Ardea goliath, IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.1, retrieved 8 June 2014
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ منصوری، راهنمای پرندگان ایران، ۵۰
  • منصوری، جمشید (۱۳۹۲). راهنمای پرندگان ایران. فرزانه. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۲۳۹-۵۳-۰.

پیوند به بیرون[ویرایش]