پرش به محتوا

حمید دباشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حمید دبّاشی
زادهٔ۱۳۳۰
اهواز
محل زندگینیویورک، ایالات متحده آمریکا
ملیتایرانی-آمریکایی
تحصیلاتدکترای جامعه‌شناسی فرهنگ و اسلام‌شناسی
محل تحصیلدانشگاه پنسیلوانیا
پیشهاستاد دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک
همسر(ها)گلبرگ باشی
وبگاه
امضاء

حمید دبّاشی (زادهٔ ۱۳۳۰، اهواز) منتقد سیاسی، روزنامه‌نگار، جامعه‌شناس، متخصص در زمینه فرهنگ و پژوهش‌های اسلامی و استاد ایرانی ادبیات تطبیقی و مطالعات ایرانی دانشگاه کلمبیا، مدیر مطالعات کارشناسی ارشد در انستیتو ادبیات تطبیقی و جامعه در دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک است.[۱]

حمید دباشی دکتری دوگانه خود را در رشته‌های جامعه‌شناسی فرهنگ و اسلام‌شناسی از دانشگاه پنسیلوانیا دریافت کرده‌است. علائق پژوهشی او شامل مطالعات تطبیقی فرهنگ‌ها و تاریخ تفکر اسلامی و تاریخ تفکر در ایران در دوران معاصر و قرون وسطی است.

او از چهره‌های دانشگاهی نهضت ضد جنگ آمریکا است. وی در زمینه‌های هنری نیز فعالیت دارد. آخرین پروژهٔ او، «رؤیای یک ملت» معطوف به سینمای فلسطین است. او مشاور فیلم‌هایی چون قلمرو بهشت اثر ریدلی اسکات بوده است.

زندگی[ویرایش]

دباشی متولّد و بزرگ‌شدهٔ اهواز است. در ایران و سپس آمریکا به تحصیل پرداخته جایی که مدرک دکتری دوگانهٔ خود را در رشته جامعه‌شناسی فرهنگ و مطالعات اسلامی در دانشگاه پنسیلوانیا در سال ۱۹۸۴ کسب کرد و پس از آن با دریافت بورس تحصیلی دورهٔ پژوهشی پسادکتری را در هاروراد گذراند. پایان‌نامهٔ دکتری خود را دربارهٔ نظریه اقتدار کاریزماتیک ماکس وبر به همراه فیلیپ ریف نوشت. دباشی در نیویورک به همراه همسر و همکارش گلبرگ باشی زندگی می‌کند.

کارهای عمده[ویرایش]

کتاب ایران ملتی گرفتار وقفه که به تأثیرات دو قرن اخیر تاریخ ایران، شامل تحلیل فرهنگی و پیشرفت‌های سیاسی تا سقوط جریان اصلاحات و ظهور ریاست جمهوری احمدی‌نژاد می‌پردازد. دباشی نتیجه می‌گیرد که می‌بایست ایران به عنوان جایی که تبدیل به مسابقه دو دیدگاه متضاد از مدرنیته، یکی استعماری و دیگری پسااستعماری شناخته شود.

از دیگر کتاب‌های دباشی می‌توان به الهیات رهایی‌بخش اسلامی: مقاومت در برابر امپراطوری[۲] اشاره کرد.

دباشی به عنوان منتقد و نویسنده برای تارنمای خبری الجزیره انگلیسی به‌طور مرتب مطلب می‌نویسد.[۳]

گزیدهٔ آثار[ویرایش]

  • شیعیسم، ٢۰۱۱.
  • خداشناسی نارضایتی، ۱٩٩٢.
  • جهان اومانیسم ادبی فارسی، ٢۰۱٢.

منابع[ویرایش]

  1. Hamid Dabashi official site
  2. «الهیات رهایی‌بخش اسلامی: مقاومت در برابر امپراطوری» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۱ فوریه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۴ مه ۲۰۱۲.
  3. [۱]

پیوند به بیرون[ویرایش]