حمید بعیدی‌نژاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
حمید بعیدی‌نژاد در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین

حمید بعیدی‌نژاد دیپلمات ایرانی، مدیر کل اداره امور خلع سلاح و مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران است.[۱] او از اعضای کنونی تیم مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران[۲] و همچنین رئیس تیم ایرانی در مذاکرات کارشناسی[۱] است. وی هم اکنون سفیر ایران در انگلیس است. [۱]

بعیدی‌نژاد قبلاً نماینده ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد[۳] و رایزن سفارت دائمی ایران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک[۴] نیز بوده‌است.

به نوشته سید صادق روحانی در خبرآنلاین، بعیدی‌نژاد دارای مدرک روابط بین‌الملل از دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه است.[۵] سعید جعفری در خبرآنلاین می‌نویسد، حمید بعیدی نژاد یکی از دیپلمات‌های وزارت خارجه، در حال حاضر مدیر کل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران است. او همچنین یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران بوده است. حمید بعیدی نژاد در ۱۱ اکتبر ۱۹۶۲ برابر با ۱۹مهر ماه ۱۳۴۱ در تهران دیده به جهان گشود. بعیدی نژاد در سال ۱۹۸۹ میلادی (۱۳۶۸شمسی) از دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه فارغ‌التحصیل و در همان سال هم جذب این وزارتخانه شد. آقای بعیدی نژاد حرفه خود را به عنوان کارشناس خلع سلاح در وزارت امور خارجه آغاز و در برنامه خلع سلاح سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۰ شرکت کرد. او پس از آن برای اولین بار به عنوان نماینده ایران در کمیته خلع سلاح مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۱ شرکت نمود. پس از آن وی به طور جدی در مذاکرات کنوانسیون ممنوعیت سلاح‌های شیمیایی در کنفرانس خلع سلاح در ژنو شرکت و همچنین در مذاکرات اجرای آن کنوانسیون در سازمان تازه تأسیس شناخته شده در لاهه، شرکت نمود. بعیدی نژاد به عنوان دبیر اول نمایندگی ایران از سال ۱۹۹۲ تا سال ۱۹۹۶ در نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد در ژنو و معاون نماینده ایران درکنفرانس خلع سلاح(CD) منصوب شد و طی این سالها در مذاکرات کنفرانس خلع سلاح پیرامون مذاکره معاهده منع آزمایش هسته‌ای شرکت می‌نمود. آقای بعیدی نژاد حرفه خود را در تهران به عنوان رئیس اداره امور خلع سلاح وزارت امور خارجه ادامه داد و از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۲ به عنوان رایزن خلع سلاح در هیئت نمایندگی ایران در مقر سازمان ملل در نیویورک منصوب و فعالیت کرد. پس از بازگشت به تهران او به عنوان رئیس اداره امور سیاسی چند جانبه و پس از آن مدیر کل امور سیاسی بین‌المللی که عمدتاً شامل مسائل خلع سلاح است، مشغول به کار شد. وی از سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۱، به عنوان سفیر و معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در ژنو خدمت کرده است. زمینهٔ تخصصی او خلع سلاح و امنیت بین‌المللی است و از سال ۱۹۹۲ تاکنون در بسیاری از مذاکرات و کنفرانس خلع سلاح شامل اجلاسها و نشست‌های کشورهای عضو معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی) شرکت کرده است. او در جلسات متعدد خلع سلاح و امنیت بین‌المللی به عنوان نماینده ایران حضور داشته و ریاست برخی از این جلسات و و نشست‌های بین‌المللی را بر عهده داشته است. آقای بعیدی نژاد در اوت ۲۰۱۳ به عنوان مدیر کل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه منصوب شد و به عنوان یکی از اعضای تیم جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و رئیس هیئت کارشناسی مذاکرات برنامه اقدام مشترک ژنو و همچنین مذاکرات برنامه جامع اقدام مشترک وین (برجام) فعالیت نموده است. آقای بعیدی نژاد علاوه بر این موارد کتب و مقالات متعددی هم در زمینه خلع سلاح و دیپلماسی چندجانبه و همچنین مسائل سازمان‌های بین‌المللی و سازمان ملل به رشته تحریر درآورده است. مدیر کل کنونی امور سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت خارجه ساکن تهران است و سه فرزند دارد. .[۶]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «بعیدی‌نژاد: مذاکرات دقیق، جزئی و طولانی است/ امیدواریم مباحث در اسرع وقت به اتمام برسد». خبرگزاری فارس، ۱ دی ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۰ دی ۱۳۹۲. 
  2. ترکیب جدید هیئت مذاکره‌کننده ایرانی مشخص شد: رونمایی از پیشنهاد جدید ایران در «ژنو». . روزنامه شرق سال یازدهم، ش. ۱۸۵۵ (شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۲): ۲.  قابل دسترسی در: http://sharghdaily.ir/?News_Id=22675#
  3. “US, European nations lead reproach of Iran over human rights record”. Fox News, June 15, 2010. Retrieved December 31, 2013. 
  4. International Campaign to Ban Landmines, Human Rights Watch (Organization). Landmine Monitor Report 2003: Toward a Mine-free World. Human Rights Watch, 2003. 597. ISBN 1564322874, 9781564322876. 
  5. سید صادق روحانی. «سواد مذاکره کنندگان ایرانی چقدر است؟ / جدول مدارک تحصیلی». خبرآنلاین، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳. بازبینی‌شده در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳. 
  6. سعید جعفری. «بعیدی‌نژاد کیست؟». خبرآنلاین تاریخ = ۱۴ مهر ۱۳۹۴.