حلیمه بیگم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حلیمه بیگم
دوران ۱۵۲۲ - ۱۵۰۱
لقب(ها) عالم شاه بیگم
زادروز ۱۴۶۰
زادگاه دیاربکر
درگذشت ۱۵۲۲ میلادی (۶۲ سال)
محل درگذشت اردبیل
آرامگاه آرامگاه شیخ صفی
پیش از تاجلی بیگم
پس از ندارد
همسر شیخ حیدر
دودمان خاندان آق قویونلو و خاندان صفوی
پدر اوزون حسن
مادر دسپینا خاتون
فرزندان سلطان علی
ابراهیم میرزا
شاه اسماعیل
دین اسلام، شیعه

حلیمه بیگم، دختر اوزون حسن آق قویونلو و تئودورا٬ دختر امپراتور ترابوزان ژان چهارم است. وی مادر شاه اسماعیل صفوی بنیانگذار حکومت صفویه است.

زندگی[ویرایش]

مارتا در سنین جوانی با خواست پدرش با پسر عمه خود شیخ حیدر ازدواج می کند و پس از ازدواج به اسلام می گرود و نام خود را به عالم شاه حلیمه بیگم تغییر می دهد.

ثمره این ازدواج سه پسر به نام های سلطان علی میرزا، شاه اسماعیل و ابراهیم میرزا بوده است. او پس از مرگ همسر خود همراه با فرزندانش به فرمان برادرش سلطان یعقوب به استخر در فارس تبعید و زندانی می‌شود که اسماعیل فرزند کوچک او در این زمان یک ساله بوده.

پس از مرگ سلطان یعقوب پسرش ابن یعقوب بایسنقر به حکومت می رسد و حلیمه و فرزندانش را آزاد می کند و به تبریز می آورد اما پس از آن که علی میرزا پسر بزرگ حلیمه در اردبیل قیام می کند و کشته می‌شود ، حلیمه دو پسر دیگر خود را به گیلان می فرستد تا آسیبی به آن ها نرسد.

حلیمه بیگم یکی از حامیان اصلی شاه اسماعیل یکم برای تشکیل حکومت صفویان بوده است. او به احتمال زیاد در سال ۱۵۲۲ در زمان حکومت پسرش در اردبیل از دنیا می رود.

مقبره[ویرایش]

در حیاط مقابر بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در اردبیل، متصل بدیوار صحن بقعه، مقبره کوچکی است منسوب به حلیمه بیگم. در داخل این مقبره که قسمت داخلی آن در حدود دو متر طول دارد و با گنبد کوچکی پوشیده شده یک سنگ مرمری هست.[۱]

پانویس[ویرایش]

  1. مجله بررسیهای تاریخی، شماره ۱۳، اردیبهشت ۱۳۴۷، دیباج، اسمعیل)