حرآباد (فراهان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Tapeh1.jpg
Mekineh1.jpg

روستای حُرآباد یکی از روستاهای شهرستان فراهان است که از شمال به فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان اراک سمت راست جاده اراک فرمهین در جنوب شرقی فراهان و حاشیه شمالی کویر میقان قرار دارد. پیش شماره تلفنی این ده ۰۸۶ می‌باشد.

در لغت‌نامه دهخدا آمده‌است: دهی جزء دهستان فراهان پائین بخش فرمهین شهرستان اراک در پانزده هزارگزی جنوب فرمهین و چهارهزارگزی راه مالرو عمومی. دامنه و سردسیر است و ۵۵۰ تن سکنه دارد. آب آن از قنات و محصول آن غلات، بنشن، ارزن و شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی قالیچه، گلیم و جاجیم بافی است.[۱].

جمعیت[ویرایش]

جمعیت این روستا در سال ۱۳۳۵ بالغ بر ۱۰۰۰ نفر بود ولی با آغاز مهاجرت روستائیان به شهرها و ظهور تب شهرنشینی جمعیت آن روز به روز کمتر شد به طوری که در حال حاضر کمتر از ۳۰۰ نفر می‌باشد. البنه از سال ۱۳۸۴ منحنی جمعیت روستا رو به افزایش می‌باشد و از آنجا که زندگی در شهرها با مشکلات مالی و همچنین بیکاری و... مواجه شده‌است و نیز با آمدن امکانات آب و برق و گاز [۲] و بهداری و مدرسه و... به روستاها بسیاری از جوانان تمایل دارند هر چند به صورت موقتی در روستاها بمانند.احتمال می‌رود تا پایان سال ۱۴۰۰ جمعیت حرآباد از ۶۰۰ نفر فرا تر رود و به سیر صعودی خود ادامه دهد.

مدارس[ویرایش]

حُرآباد تا سال ۱۳۶۰ دارای مدارس ابتدائی راهنمائی و دبیرستان بود، ولی با کاهش جمعیت در حال حاضر فقط دارای یک مدرسه ابتدائی می‌باشد و نام آن مدرسه ابتدائی شیخ طبرسی می‌باشد.[۳]

روستاها و شهرهای همجوار حرآباد[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج ۲)
  2. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۹ اکتبر ۲۰۰۶.
  3. سایت همشهری[پیوند مرده]

پیوند به بیرون[ویرایش]