حتپ‌حرس یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حتپ‌حرس یکم
Hetepheres chair.jpg
صندلی شخصی حتپ‌حرس یکم، موزه مصر، قاهره
آرامگاه
آرامگاه G 7000X در نزدیکی هرم بزرگ جیزه
همسر
فرزند(ان)شاهدخت حتپ‌حرس
خوفو
دودمانچهارم مصر
پدرهونی

حتپ‌حرس یکم از شهبانویان دودمان چهارم مصر باستان و همسر فرعون سنفرو بود.

خانواده[ویرایش]

حتپ‌حرس یکم دختر شاه هونی، واپسین پادشاه دودمان سوم، بود. لقب او دختر خدای بود که نشان از این دارد که او دختر یک فرعون بوده و از آنجا که هونی شاه پیش از سنفرو بوده، احتمال زیادی وجود دارد که حتپ‌حرس دختر او می‌بوده باشد.[۱] دیگر القاب او مادر شاه (موت نیسوت)، مادر شاه دوگانه (موت نیسوت بیتی)، خدمتکار هوروس (خت هرو)، دختر خدای از بدنش (ست نتر نت ختف) هستند.[۲]

حتپ‌حرس همچنین همسر شاه سنفرو، از سازندگان هرم‌های مجموعه اهرام جیزه، و مادر شاه خوفو، سازنده هرم بزرگ جیزه، بود. احتمال دارد که او همسری دون پایه برای سنفرو بوده و تنها هنگامی که فرزندش بر تخت نشسته به ارزش و مقام بالا رسیده باشد.[۲] او از این رو مادربزرگ جدفرع، خفرع، و شهبانو حتپ‌حرس دوم نیز می‌شود.

آرامگاه[ویرایش]

در سال ۱۹۲۶، جرج اندرو ریسنر کاوش‌هایی در شرق هرم بزرگ جیزه انجام داد که منجر به کشف پنهانگاهی در آن مکان شد. این مکان اتاقی کوچک بود که دسترسی به آن از راه دریچه‌ای عمودی به عمق ۲۵ متر امکان‌پذیر بود. ورودی اتاق دیوارکشی شده بود و به دودمان چهارم باز می‌گشت، دوره‌ای که فرعون خوفو در آن فرمانروایی می‌کرد.

در این آرامگاه، مبلمان بزرگی که بروی هم انباشته شده بود در کنار تابوتی خالی از جنس سنگ آلاباستر پیدا شد. تورفتگی‌ای در دیوار غربی اتاق آغشته به مواد بودار و دیگر مواد آلی خشک بود.

غیبت جسد شهبانو باعث کاهش هیجان مصرشناسان نشد و حدس و گمان‌های بسیاری دربارهٔ سرنوشت شهبانو پس از مرگ بیان شدند. رایسنر بر این باور بود که آرامگاه شهبانو پس از به خاک‌سپاریش مورد دستبرد قرار گرفته و جسدش توسط دزدان نابود شده. وزیر خوفو، همیئونو، نیز متهم به خیانت به شاه و گذاشتن تابوتی خالی در آرامگاه حتپ‌حرس یکم شد. با این حال در کل به سختی می‌توان تصور کرد که برپا کردن گوری به این شکل از دیدها پنهان نگه داشته شده باشد.

زاهی حواس، رئیس شورای عالی آثار باستانی مصر، بر این باور است که جسد شهبانو به یکی از هرم‌های جانبی در کنار هرم بزرگ جیزه منتقل شده، با این حال امکان درست‌آزمایی این فرضیه وجود ندارد.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Dodson, Aidan and Hilton, Dyan (۲۰۰۴)، The Complete Royal Families of Ancient Egypt، Thames & Hudson، ص. ۵۷، شابک ۰-۵۰۰-۰۵۱۲۸-۳
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ Grajetzki (۲۰۰۵)، Ancient Egyptian Queens: A Hieroglyphic Dictionary، Golden House Publications, London، شابک ۹۷۸-۰-۹۵۴۷۲۱۸-۹-۳ از پارامتر ناشناخته |سفحه= صرف‌نظر شد (کمک)
  • Roth, Silke (۲۰۰۱), Die Königsmütter des Alten Ägypten von der Frühzeit bis zum Ende der 12. Dynastie (به آلمانی), Wiesbaden