حازم ببلاوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از حازم الببلاوی)
حازم ببلاوی
Hazem Beblawy.jpg
نخست‌وزیر مصر
موقت
مشغول به کار
۹ ژوئیه ۲۰۱۳ – ۲۴ فوریه ۲۰۱۴
رئیس‌جمهورعدلی منصور (موقت)
پس ازهشام قندیل
پیش ازابراهیم محلب
معاون نخست‌وزیر مصر
مشغول به کار
۱۷ ژوئیه ۲۰۱۱ – ۱ دسامبر ۲۰۱۱
نخست‌وزیرعصام شرف
پس ازسمیر رضوان
پیش ازممتاز سعید
وزارت دارایی مصر
مشغول به کار
۱۷ ژوئیه ۲۰۱۱ – ۱ دسامبر ۲۰۱۱
نخست‌وزیرعصام شرف
پس ازسمیر رضوان
پیش ازممتاز سعید
اطلاعات شخصی
زاده
حازم عبدالعزیز الببلاوی

۱۷ اکتبر ۱۹۳۶ ‏(۸۵ سال)
قاهره، مصر
حزب سیاسیحزب سوسیال دموکرات مصر
محل تحصیلدانشگاه قاهره
دانشگاه گرونوبل
دانشگاه سوربون پاریس
دیناسلام سنی

حازم ببلاوی (زاده ۱۷ اکتبر ۱۹۳۶ در قاهره) سیاستمدار و اقتصاددان مصری است. او نخست وزیر سابق دولت موقت مصر بود.[۱]

پس از کودتای ۲۰۱۳ مصر و تعیین عدلی منصور به عنوان رئیس جمهور موقت، حازم ببلاوی به عنوان نخست وزیر دولت موقت تعیین شد. او یک اقتصاددان لیبرال است. او فارغ‌التحصیل دکترای علوم اقتصادی از دانشگاه پاریس و وزیر مالی سابق این کشور پس از سقوط حسنی مبارک بود.

ببلاوی معاون عصام شرف، نخست وزیر دولت موقت مصر پس از سقوط حسنی مبارک بود که پس از آن به عنوان وزیر مالی وی انتخاب شد. گفته می‌شود که حازم ببلاوی از مخالفان حسنی مبارک بود و از ابتدای شکل گیری اعتراضات علیه رژیم حسنی مبارک حضور داشت. وی فارغ‌التحصیل رشته حقوق از دانشگاه قاهره در سال ۱۹۵۷ است و دارای مدارک تحصیلی در رشته علوم اقتصادی دانشگاه گرنوبل فرانسه است و پس از ادامه تحصیل در مقاطع عالیه موفق شد دکترای علوم اقتصادی را از دانشگاه پاریس اخذ کند. وی تالیفاتی زیادی در زمینه اقتصاد دارد. «اقتصاد عربی در عصر جهانی شدن» و «ما، غرب و نقش دولت در اقتصاد» از جمله تالیفات معروف وی هستند. رساله دکترای وی با عنوان «بهترین پایان‌نامه دکتری» در سال ۱۹۶۴ در دانشگاه پاریس انتخاب شده است. وی همچنین حائز چندین جایزه بین‌المللی از جمله دریافت عنوان شوالیه در سال ۱۹۹۲ از حکومت فرانسه و دریافت نشان شوالیه در سال ۲۰۰۱ از لبنان است.

ببلاوی استاد دانشگاه عین شمس، قاهره و اسکندریه و همچنین استاد دانشگاه کالیفرنیا آمریکا، سوربن فرانسه بود و در امور اجرایی مشاور وزیر برنامه‌ریزی مصر، مشاور وزیر مالی کویت، معاون دبیرکل سازمان ملل، دبیر اجرایی کمیته اقتصادی و اجتماعی آسیای غربی بود. ببلاوی همچنین معاون سابق رئیس حزب جبهه دموکراسی و مشاور صندوق پول عرب در ابوظبی بود[۲]

منابع[ویرایش]

  1. "Egypt's new Finance Minister Hazem el Beblawi". Reuters. Cairo. 17 July 2011. Archived from the original on 27 September 2013. Retrieved 3 March 2013.
  2. ««حازم الببلاوی» نخست‌وزیر موقت مصر شد». ایسنا. چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۲. دریافت‌شده در 10 ژوئیه 2013. تاریخ وارد شده در |date= را بررسی کنید (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]